Ne Yapmalı? Çocuklar İçin İlkyardım

5 star 5 star

10 Yaş

Kitaplar

Çocukların, en sık rastlanan yaralanmalarda nasıl ilkyardım yapabileceğini çizimlerle ve basit bir dille anlatan eğitici bir kitap.

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Yazar : Ahu Pakdemirli
  • Sayfa Sayısı : 72
  • Yayınevi : Masalperest
  • Yayın Yılı : 2021
  • ISBN : 978–625–7032–47-6

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • İlk Yardım
Çocuklara, günlük hayatta karşılaşabilecekleri pek çok hastalık ve yaralanma durumlarında kullanabilecekleri ilkyardım teknikleri hakkında bilgiler veriyor.

Kitap Hakkında

Doç. Dr. Ahu Pakdemirli tarafından kaleme alınan kitap, çocuklara günlük yaşantılarında karşılaşabilecekleri hastalıklarda ve kaza sonucu yaralanmalarda ilk yardım olarak neler yapabileceklerini öğretmeyi hedefliyor. 

Her bir yaralanma türü, ayrı bir sayfada detaylı olarak inceleniyor ve çocukların kendi başlarına veya yetişkin desteğiyle yapabilecekleri ilkyardım müdahaleleri renkli çizimlerle anlatılıyor. “Enterasan Sorular” başlığı altında ise sık yaşanan kazalar, tedavi teknikleri, dünyada görülen örnekleri, hastalıkların ortaya çıkış süreci ve istatistiksel bilgiler paylaşılıyor.

Günlük yaşamda sık karşılaşılan bayılma, epilepsi nöbeti, kalp krizi, kanamalar, yanıklar, zehirlenmeler, elektrik çarpması, arı sokması, kene ısırması, sıcak çarpması, kesici-delici aletle veya deprem, yangın gibi felaketler sonucu yaralanmalar gibi pek çok kaza durumunda kullanılabilecek ilkyardım teknikleri çocukların anlayabileceği bir dil ile anlatılıyor.

Kitapta ayrıca kaza durumlarında çocukların neleri asla yapmamaları gerektiği ve hangi numaraları arayarak kimlere nasıl haber verebileceklerine ilişkin hayati bilgilere de yer veriliyor. 

Kitabın görme ve işitme engelli bireyler için kabartmalı ve sesli versiyonları da mevcut. 

Ebeveyne Notlar

Günlük hayatta beklenmedik zamanlarda ve beklenmedik yerlerde çeşitli kaza, yaralanma ya da hastalık durumları ile karşılaşabiliyoruz. Bir yandan deprem, sel, yangın, trafik kazaları gibi şiddetli etkilerle, diğer yandan ise okulda, parklarda ya da sokaklarda basit çarpma ve düşme sonucu çocuklarımız da kazalara şahit olabiliyor ya da maruz kalabiliyorlar. Üstelik tüm bunlar biz yanlarında olmadığımız zamanlarda da gerçekleşebiliyor. 

“Ne Yapmalı? Çocuklar İçin İlkyardım” adlı kitap, çocuklarımıza bu noktada yararlı olabilecek, kazalara ve acil durumlara karşı hazırlıklı olmalarına, doğru müdahale yapmalarına destek verebilecek bir kitap. Yaşamı tehlikeye düşüren durumlarda ne yapılabileceği ya da neleri yapmaktan kaçınılması gerektiğini dikkat çekici çizimlerle ve çocukların anlayabilecekleri bir dil kullanılarak anlatılmış.

ÇİÇEK Öneriyor            

Kitabı okumaya başlamadan önce çocuğunuzla ilk yardım kavramı üzerine konuşabilir, kaza ve yaralanma durumlarında yapılan doğru müdahalelerin hayat kurtarıcı olduğunu anlatabilirsiniz. Ancak her müdahalenin de doğru olmadığını ve yanlış müdahalelerin yaralanan ya da kaza geçiren kişiye zarar verebileceğini vurgulayarak, bunların neler olduğunu bu kitaptan öğrenebileceğini söyleyebilirsiniz. 

Kitapta yer alan listeden faydalanarak çocuğunuzla birlikte bir ilkyardım çantası hazırlayabilir, çantaya malzemeleri yerleştirirken kitaptan edindiğiniz bilgileri pekiştirebilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun