Ne Şahane Fikir!

5 star 5 star

4 Yaş

Kitaplar

Büyük bulduğu kulaklarını gizlemek isteyen, ancak farklılıkların hayatı zenginleştirdiğini keşfedip kendini olduğu gibi kabul etmeyi ve sevmeyi öğrenen Kuki’nin öyküsü.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Narjes Mohammadi
  • Resimleyen : Narjes Mohammadi
  • Sayfa Sayısı : 32
  • Yayınevi : İlksatır Yayınları
  • Yayın Yılı : 2021
  • ISBN : 9786057469069

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Şefkat
Kuki, büyük bulduğu kulaklarını gizlemek için kafasına bir maske geçirir. Çevresindekiler de beğenmedikleri özelliklerini kapatmak için aynı yöntemi denerler. Ancak bir süre sonra herkes birbirinin aynısı olur ve hangi maskenin altında kim olduğu anlaşılmaz. Bu durumdan rahatsız olan Kuki, biraz düşününce, herkesin, sahip olduğu özelliklerle farklı ve özel olduğunu anlar ve maskeyi çıkararak sahip olduğu özellikleri olduğu gibi kabul edip sevmeyi öğrenir.
Kuki, herkes gibiyken ne kadar da sıradan olduğunu, aslında farklılıklarıyla kendine has ve özgün olabildiğini keşfediyor. Kitap, bizi biz yapan bireysel özelliklerimizin biricik ve değerli olduğuna ve farklılıkların hayatı zenginleştirdiğine vurgu yapıp, kişinin kendisinden başlayarak başkalarının özelliklerine ve farklılıklarına da saygı duymayı öğrenebileceği mesajını veriyor.

Kitap Hakkında

‘’Ne Şahane Fikir!’’, herhangi bir eleştiri almasa da kulaklarını büyük bulan ve bundan rahatsız olduğu için onları maskeyle gizlemeye çalışan Kuki adlı çocuğun öyküsünü anlatıyor.

Kulaklarının büyük olduğunu düşünen Kuki, bir sabah ayna karşısında ‘Keşke onları gizlemenin bir yolu olsaydı’ diye düşünürken, birden aklına şahane bir fikir gelir. Eşyalarının arasından büyük bir maske bulur ve kafasına geçirir. Kulaklarının gizlendiğini görünce çok sevinir ve o mutlulukla kahvaltı masasına oturur. Onu maskeyle gören annesi ve babası, “Ne şahane fikir!” diyerek onu destekler ve örnek alırlar. Çünkü babası yüzündeki kırışıklıklarından, annesi ise gözlerinin küçük oluşundan yakınmaktadır. Böyle bir maskeyle, onlar da beğenmedikleri yerlerini kapatabileceklerdir.

Kuki kahvaltının ardından okula doğru yola koyulur. Yolda onu görenler de Kuki’nin annesi ve babasıyla aynı şeyi düşünürler: Ne şahane bir maske, ne şahane bir fikir! Kuki okula ulaştığında, öğretmenleri ve arkadaşları da benzer tepkiler verirler. Bunun daha önce neden kendi akıllarına gelmediğine hayret edip, bu sayede artık hoşlanmadıkları özelliklerini gizleyebileceklerini düşünürler. Kimi turuncu saçlarını, kimi ise uzun bulduğu burnunu gizler.

Kuki tüm gün övgü aldığı ve kulaklarını gizleyebildiği için çok mutludur. Ancak ertesi sabah uyandığında hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını fark eder. Annesi, babası, öğretmenleri, arkadaşları, hatta sokaktaki insanlar bile Kuki’nin maskesinden takmış, herkes birbirinin aynısı olmuştur. En yakın arkadaşını bile ayırt edememek Kuki’yi rahatsız eder. Kimsenin kendisini fark etmediğini ve ilginç bulmadığını düşünür. Bu duruma çok canı sıkılır ve o gün eve hüzünlü bir şekilde döner.

Kuki, penceresinden dışarıyı izlerken, bir gerçeğin farkına varır: Onu diğerlerinden farklı kılan aslında kulaklarıdır. Üstelik saçları çok güzel ve yanakları da çok tatlıdır. Kendisinde sorun olarak gördüğü kulaklarının aslında onu eşsiz yaptığını anlar ve onları gizlemeye çalışmak yerine sevmeyi deneyebileceğini fark eder. Maskesini çıkararak ikinci bir değişim başlatır. Onu maskesiz gören insanlar bu kez de bunun şahane bir fikir olduğunu düşünür ve maskelerini çıkarmaya başlarlar.

Ebeveyne Notlar

‘Ne Şahane Fikir!’ çocukları farklılıklar ve bireysel özellikler üzerine düşünmeye yönlendiren, kişiyi özgün ve güzel yapan şeyin kendine has özellikleri ve farklılıkları olduğunu vurgulayan, düşündürücü bir kitap. 

Farklılıklarından hoşlanmayan ve bunu değiştirmek isteyen Kuki, bunun için bir çözüm buluyor. Çevresindekiler de beklenmedik şekilde bu fikri çok beğeniyor ve onlar da uygulamaya başlıyorlar. Farklılıklar yerine kusursuzluğun tercih edildiği bir anlayış, bir anda güçlenip yayılıyor. Ancak herkesin tek tip olmaya başladığını gören Kuki düşünüyor, sorguluyor ve herkes gibiyken ne kadar da sıradan olduğunu, aslında farklılıklarıyla kendine has ve özgün olabildiğini keşfediyor. Farklılıkların hayatı zenginleştirdiğini ve kendini olduğu gibi kabul edip sevmenin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğreniyor. Kitap, bu hikayesiyle günümüzdeki güzellik ve kusursuzluk algısını eleştirerek, kişinin kusurlarıyla birlikte bir bütün ve özgün olduğunu savunuyor. Farklılıklarımızın bir eksiklik değil, ne kadar değerli ve biricik olduğunun altını çiziyor.

Öte yandan, Kuki’nin maske akımına katılan insanların davranışları üzerinden, tek bir kişinin bile ne denli büyük bir değişim başlatabileceğine dikkat çekiyor. Kendimizi kusurlarımızla olduğumuz gibi kabul edip sevmeyi denediğimizde, hâkim olan güzellik ve mükemmellik algısının değişebileceğine işaret ediyor. Düşüncelerin de bulaşıcı olduğu mesajını vererek, toplumun bireyi biçimlendirdiği kadar tek bir kişinin de bütün içinde bir değişim başlatabileceğini ifade ediyor. 

Kitabın yalın, sade ve kısa cümlelerden oluşan bir anlatımı var. Bu sayede aslında böyle derin bir konuyu en basit şekilde aktarmayı başarıyor. Pastel tonların ağırlıklı olarak kullanıldığı çizimleri ise yaratıcı ve çok özgün. Sayfalar incelendiğinde hikayeyle ilgisi olmayan pek çok görsel göze çarpıyor. Bu görseller bazı çocuklar için dikkat dağıtıcı olsa da öyküdeki kimi detaylar simgesel ögelerle görselleştirilmiş. Örneğin hemen her sayfada karşımıza çıkan oyuncak fil, Kuki’nin zihninin, kulaklarının büyük olduğu düşüncesiyle ne kadar meşgul olduğunu gösteriyor. Maske takmaktan vazgeçtikten sonra da bakış açısındaki bu değişim ilgili sayfalardaki çizimlere daha küçülmüş kulaklar olarak yansımış.

‘Ne Şahane Fikir!’ tüm bu yönleriyle, bazı bireysel özelliklerinden hoşnut olmayan ve bunları değiştirmek isteyen çocuklar için, kendilerine has özelliklerini ve bireysel değerlerini keşfetme noktasında ufuk açıcı olabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza,’Kuki’nin maske takarak kulaklarını gizlemesi iyi bir çözüm müydü?’’ diye sorarak neden maske takmaya ihtiyaç duymuş olabileceği üzerine konuşabilir, ‘’Ne oldu da Kuki maskesini çıkarmaya karar verdi?’’ diye sorarak kusursuzluk ve güzellik kavramları üzerine sohbet edebilirsiniz.  

‘’Senin kendinde hoşuna gitmeyen bir özelliğin var mı?’’ diye sorabilir ve sahip olduğumuz tüm özelliklerin bizi biz yaptığını ve bizi diğerlerinden ayırarak özel kıldığını anlatabilirsiniz.

Kuki’nin sahip olduğu fiziksel özellikleri sevmeyi öğrendiği sayfaları tekrar inceleyerek ‘’Kendinde en çok sevdiğin özellik hangisi?’’ diye sorabilir, bulmakta zorlanırsa ‘’Mesela ben …….. özelliğini çok seviyorum’’ diyerek örnek verebilir ve onu sevdiği özelliklerini bulması konusunda teşvik ederek benlik saygısının gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Özellikle arkadaş çevresinde fiziksel özellikleri nedeniyle dışlanan bir arkadaşı olup olmadığını sorabilir ve o arkadaşının nasıl hissetmiş olabileceği konusunda fikir yürütmesini isteyebilirsiniz. Farklılıkların biricik ve özel oluşumuzun birer yansıması olarak görülebileceği düşüncesini diğer arkadaşlarıyla da paylaşması için teşvik edebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun