Kitaplar
Küçük Mavi Sandalye

Küçük Mavi Sandalye

5 star 5 star

4 + Yaş

Kitaplar

Bo adındaki çocuğun, artık üzerine sığmadığı için ayrılmak zorunda kaldığı küçük mavi sandalyesi ile eşyaların farklı amaçlar için uzun süre kullanılabileceğini anlatan, çevre ve paylaşma bilincinin gelişimini destekleyen ilham verici bir kitap.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Cary Fagan
  • Çevirmen : Ümit Mutlu
  • Resimleyen : Madeline Kloepper
  • Sayfa Sayısı : 40
  • Yayınevi : Uçanbalık Yayınları
  • Yayın Yılı : 2020
  • ISBN : 9789755873596

İçinde Neler Var

Pozitif Kazanımlar
  • Geri Dönüşüm
Farklı kişilerin eline geçen ve dönüştürülüp farklı amaçlarla kullanılmaya devam edilen mavi sandalyenin yolculuğu, geri dönüşümün ve sürdürülebilirliğin önemine işaret ederek çocuklarda çevre bilincinin gelişmesini destekliyor.
Bo’nun sandalyesini farklı amaçlar için kullanan insanlar, artık ona ihtiyaçları kalmadığında başkalarının da kullanabilmesi için üzerine bir not yazarak kapının önüne koyarlar.
Öyküde sandalye, üretiliş amacı dışında pek çok farklı şekilde kullanılır. Kitabı okuyan çocuklar, mavi sandalyenin öyküsünden ilham alarak çok boyutlu düşünmeye yönelebilirler.

Kitap Hakkında

Küçük Mavi Sandalye, Bo adında bir çocuğun, büyüdüğü ve artık üzerine sığmadığı için ayrılmak durumunda kaldığı küçük mavi sandalyesinin dönüşüm yolculuğunu konu ediniyor.

Bo’nun, çok sevdiği ve bir an olsun boş bırakmadığı küçük mavi bir sandalyesi vardır. Her gün üzerine oturup önce kahvaltısını, ardından öğlen atıştırmalığını, akşam da yemeğini yer. Bo bazen sandalyesiyle birlikte bahçedeki nergislerin arasında oturup kitap okur bazen de başını üzerine koyup güzel bir uyku çeker. Kısaca Bo, sandalyesini türlü amaçlar için kullanır ve bir an olsun ondan ayrı kalmaz.

Derken gün gelir ve Bo büyür. Mavi sandalyesi artık ona küçük gelmeye başlar. Annesi, ihtiyacı olan birinin alması için sandalyeyi bahçelerinin kapısına koyar. Sokaktan geçen bir hurdacı sandalyeyi görüp alır ve bir eskici dükkanına satar. Küçük mavi sandalye burada bir kadın tarafından satın alınarak bir süre saksılık olarak kullanıldıktan sonra yine ihtiyacı olan birinin alması için kapının önüne bırakılır. Küçük mavi sandalye, bu kez bir gemi kaptanının eline geçer. Kaptan, sandalyeyi gemisinin güvertesine koyar. Böylece okyanusta seyir halindeyken küçük kızı sandalyenin üzerine oturup ona eşlik edebilecektir. Ancak gün gelir, kaptan artık karada yaşamaya karar verir ve küçük mavi sandalyeye ihtiyacı kalmaz. Bu yüzden onu kumsala bırakır.

Günün birinde kumsala bir fil ve bir adam gelir. Adam, sandalyeyi alarak filin üzerine yerleştirir. Fil, uzunca bir süre üzerindeki küçük mavi sandalyeyle insanları gezdirir. Ancak bir gün, fil ve adamın emeklilik vakti gelir. Artık sandalyeye ihtiyaçları kalmaz. Bunun üzerine adam, sandalyeyi bir kâğıda sarıp kız kardeşine hediye eder. Mavi sandalye oradan bir lunaparka, ardından da küçük bir çocuğun odasına gider. Bu şekilde yıllarca elden ele dolaşır. Her durakta bambaşka yaşamlara dokunup, unutulmaz izler bırakır. Sonunda bir çocuğun bağladığı balonlarla gök yüzüne yükselip seyahat ederken, balonların yavaş yavaş kopmasıyla bir bahçenin nergisleri arasına düşer. Bu ev Bo’nun evi, nergisler ise onun küçüklüğünden beri çok sevdiği çiçekleridir.

Evinin bahçesine çıktığı bir anda sandalyeyi fark eden ve onun küçükken sahip olduğu sandalye olduğunu anlayan Bo, bu duruma çok sevinir. Oldukça eskimiş olan küçük sandalyesini tamir ederek kızı Lili’ye hediye eder. Lili, sandalyeyi alır almaz odasına götürür, yanına da bir yığın kitap dizer. Sonra mutfaktan bir bardak süt ile bir tabak kurabiye alıp sandalyeye oturur. Lili, kendi boyuna göre bir sandalyeye sahip olduğu için çok mutlu olur.

Ebeveyne Notlar

Kitap, çocukların ilgisini çekebilecek ve onlara ilham olabilecek bir geri dönüşüm ve paylaşım hikayesi anlatıyor. Bo, kendisi gibi küçük olan mavi sandalyesini o kadar çok seviyor ki, üzerine sığamaz hale gelene kadar pek çok farklı amaçla kullanıyor. Ancak gün gelip büyüdüğünde, sandalyesinden ayrılma vakti geliyor. Tam da bu noktada şaşırtıcı bir dönüşüm ve paylaşım hikayesi başlıyor.

Çokça konuştuğumuz ve pek çok kitaba da konu olan geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik kavramlarına odaklanan kitap, çocuklarda çevre bilincinin gelişimine destek olmayı amaçlıyor. Elden ele geçen mavi sandalyenin yolculuğu ile herhangi bir eşyanın, hayal gücünün yardımıyla asıl amacının dışında çok farklı şekillerde kullanılabileceğini gösteriyor. Nesnelerin farklı ellerde bambaşka ihtiyaçlara seslenip yeni değerler kazanabileceğine vurgu yapıyor. Bir döngü örneği sunarak, okuyucunun dikkatini “tekrar kullan” ve “yeniden değerlendir” kavramlarına çekiyor. Çocukları bir nesnenin ''kullanım ömrü'' üzerine düşündürmeye ve sürekli tüketen değil üreten, dönüştüren ve paylaşan bireyler olmaya yönlendiriyor. Çok boyutlu düşünmenin dönüştürücü gücüne değiniyor.

Kitabın sade ve anlaşılır bir dili var. Eğitsel içerikli pek çok kitaptan farklı olarak, öyküsü de son derece sürükleyici. Okuyucuyu, bir sonraki adımda sandalyenin kimin eline geçeceğini ve ne şekilde kullanılacağını düşünmeye yönlendiriyor. Kuru boya ile elle çizilmiş resimleri de ayrıntılı, renkli ve dikkat çekici.

Kitabı okuyan çocuklar, eskiyen eşyaların el değiştirerek kullanılmaya devam edilebileceğini veya eşyaların birden fazla kullanım şekli olabileceğini öğrenebilirler. Sahip oldukları eşyaları farklı şekillerde değerlendirmeye yönelebilir ve ihtiyaçlarının kalmadığını düşündükleri eşyalarını başkalarıyla paylaşmayı isteyebilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Kitabı okurken çocuğunuza “Bo sandalyesini başkasına vermek istemeseydi ne olurdu? Hikaye nasıl ilerlerdi?”,  “Sandalye en çok nerede kullanılmış olabilir?”, “Sen olsan sandalyeyi başka hangi farklı şekillerde kullanırdın?” gibi sorular sorarak onu farklı bakış açılarıyla düşünmeye yönlendirebilirsiniz.

Kitabı okuduktan sonra, küçük mavi sandalyenin farklı amaçlar için kullanılmasından yola çıkarak, eşyaların ve nesnelerin farklı işlevleri olabileceği üzerine sohbet edebilirsiniz. 

Hızlı tüketimin doğaya ve dünyamıza verebileceği zararlar üzerine konuşarak, geri dönüşümün neden önemli olduğunu sebepleriyle anlatabilirsiniz. Kullandığınız her şeyi dikkatlice kullanmanız durumunda, başkalarının da onu kullanma şansı olacağını ve bu şekilde çevreyi koruyabileceğinizi vurgulayabilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte, tekrar değerlendirebileceğiniz eşyalarınız olup olmadığını görmek üzere evinizde keşfe çıkabilirsiniz. Bulduğunuz eşyalar ve malzemelerden yeni ürünler üretmek amacıyla bir aktivite yapabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun