Kral Şakir - Görevimiz Kodlama/İlk Okuma Kitabı-11

5 star 5 star

6 Yaş

Kitaplar

Kodlama ve yazılım dilinin mantığını anlatan, eğitici ve eğlenceli bir çizgi öykü.

Künye

  • Tür : Komik, Çizgi Öykü
  • Yazar : Varol Yaşaroğlu
  • Yayınevi : Eksik Parça Çocuk
  • Yayın Tarihi : 2021
  • Sayfa Sayısı : 32
  • ISBN : 9786257124690

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğiticilik
Kitap, kodlama ve yazılım dilinin mantığını anlatıyor.
Kral Şakir ve arkadaşları, Karabaş adlı Drone’u kodlayarak börek almaya gönderirler, fakat Karabaş yolda bazı problemlerle karşılaşır. Onun bu görevi tamamlayabilmesi için, Kral Şakir ve arkadaşlarının problemleri çözmeleri ve Karabaşı doğru şekilde kodlamaları gerekir.
Arkadaşları, çocuklara verdiği sözünü yerine getirebilmesi için, Fil Necati’ye yardım ederler.

Kitap Hakkında

Görevimiz Kodlama, yazarın “İlk Okuma Serisi”nin 11. kitabıdır. Kral Şakir ve arkadaşları bu macerada çocuklara kodlamanın ve yazılım dilinin mantığını anlatır.

Ebeveyne Notlar

Fil Necati, çocuklara börek yedirmek için söz vermiştir, ama şehirdeki tek börekçi onlara çok uzaktadır. Fil Necati, Kral Şakir ve Canan, bu sorunu çözmek için Mirket’ten yardım isterler. Mirket, Karabaş adındaki Drone’unu börekçiye göndermeyi düşünür, ancak Karabaş’ın uzaktan kumandası kayıptır. Mirket, Karabaş’ı börekçiye gidip börek alması için kodlamayı önerir ve böylece “Görevimiz Kodlama” başlar. 

Mirket, önce arkadaşlarına kodlamanın mantığını anlatır. Daha sonra da Karabaş’ı kodlayarak börekçiye gönderir. Karabaş yolda bazı problemlerle karşılaşır, çünkü karşısına duvar çıktığında ya da kırmızı ışık yandığında ne yapacağını bilmiyordur. Bu yüzden, Kral Şakir ve arkadaşlarının Karabaş’ı kodlaması ve doğru şekilde yönlendirmesi gerekiyordur. Mirket’in yardımıyla Karabaş’ı doğru şekilde kodlamayı başaran Kral Şakir ve arkadaşları hem çocuklara verdikleri sözü tutar hem de kodlamanın mantığını kavrarlar. 

Kitapta, kodlama ve yazılım dilinin mantığı, çocukların anlayabileceği bir dilde sadeleştirilerek anlatılmış. Çocuklar bu sayede, günlük hayatta sıkça kullandığımız elektronik aletlerin çalışma mantığını kavrayabilirler.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza kodlama hakkında ne bildiğini sorabilir, eksik kaldığı noktalarda onu bilgilendirebilirsiniz. Ona günlük hayatta kullandığımız elektronik aletlerinin kodlama sistemiyle çalıştığını anlatabilirsiniz. Problem yaşayıp zor durumda kaldığı zaman ne yaptığını sorabilir, Mirket’in çözüm ürettiği olayı örnek vererek çözüme odaklanıldığı takdirde mutlaka bir çözüm üretilebileceği mesajını verebilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun