Komik Hayvan İsimleri Bakanlığı

4 star 4 star

4 Yaş

Kitaplar

Sahip oldukları birbirinden komik isimleri değiştirmek isteyen hayvanları konu alan bir öykü-atlas.

Künye

  • Tür : Öykü-Atlas
  • Yazar : Kes Gray, Nikki Dyson
  • Yayınevi : Domingo
  • Yayın Yılı : 2018
  • Sayfa Sayısı : 32
  • ISBN : 9786051980584

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğitici Öğeler
Hikâyede adı geçen komik isimli hayvanların gerçekte de bu isimlerle var olduklarını öğreniyoruz. Kitabın sonunda bu hayvanların fotoğrafları, genel özellikleri ve nerelerde yaşadıkları künye şeklinde sunuluyor.

Kitap Hakkında

Kitap, “Püsküllü Halı Köpekbalığı”, “Trompet Solucan”, “Sahanda Yumurta Denizanası” gibi komik isimlere sahip olan hayvanların, isimlerini değiştirmek için Komik Hayvan İsimleri Bakanlığı’na yaptıkları başvuruyu konu alıyor. İsminden memnun olmayan hayvanlar, bakanlığa başvuruları sırasında kendileri gibi ilginç ve komik adları olan başka hayvanlarla tanışıp sohbet ediyorlar.    

Ebeveyne Notlar

Komik Hayvan İsimleri Bakanlığı, okurken çocuğunuzla birlikte gülerek eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir kitap. Genel olarak komik isimli hayvanların aralarında geçen diyaloglara şahit oluyoruz. Her sayfada komik isimli başka bir hayvan kendini tanıtıyor. Diğerleri de kendisi gibi komik isimli başka hayvanlar olduğuna şaşırıyor ve gülüyorlar. Hikayedeki komik hayvan isimleri kurgu gibi görünse de kitabın sonunda bu hayvanların gerçekte de var olduklarını ve bu isimlere sahip olduklarını öğreniyoruz.

Kitap, içindeki renkli hayvan çizimleriyle özellikle hayvanlara meraklı olan çocukların ilgisini çekebilir. Kitapta isimlerinden memnun olmayan hayvanların duygu ifadeleri çizimlerde başarılı bir şekilde yansıtılmış. Çocuklar kitabı okurken hayvanların duygularını anlayabilir, onlarla empati kurabilirler.

Kitabın sonunda, öyküde adı geçen hayvanların gerçek fotoğrafları ve özelliklerinin anlatıldığı kısa ve ilginç açıklamalar bulunuyor. Çocuklar bu sayede öyküdeki hayvanları daha yakından tanıyabilir, özelliklerini öğrenebilirler. 

Son sayfada okuyucunun kendi ismini yazıp, resmini çizebileceği boş bir isim değiştirme formu bulunuyor. Kitaptaki hayvan isimlerinden yola çıkarak, bu sayfayı yaratıcı ve eğlenceli bir şekilde doldurabilir.     

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, kitapta ona en komik gelen hayvanın ismini ve neden komik geldiğini sorabilirsiniz. Kitabın son sayfasındaki isim değiştirme formunu doldururken “Bizim de komik isimlerimiz olsaydı, bunlar ne olurdu?” diyerek birbirinize komik isimler bulabilirsiniz.

“Kitaptaki hayvanların isimlerini değiştirmeyi istemelerinin sebebi ne olabilir?”, “Sence bu resimde bu hayvan ne hissediyor olabilir?”, “Senin de benzer duyguları hissettiğin oluyor mu? Ne zaman böyle hissediyorsun?”, “Senin de kitaptaki hayvanlar gibi kendinle ilgili değiştirmek istediğin şeyler var mı? Nelerin değişmesini isterdin?” gibi sorular sorarak, çocuğunuzun kendisiyle ilgili memnun olmadığı veya değiştirmek istediği şeyler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu paylaşımlar sırasında yorum yapmadan, sadece dinleyerek çocuğunuzu anlamaya çalışabilirsiniz.

Kitapta sadece bir hayvanın ismini değiştirdiğini görüyoruz. Çocuğunuza, “Aha Ha Yabanarısı, ismini Memo olarak değiştirdiği için çok mutlu görünüyor. Diğer hayvanlara da yeni isimler verip onları mutlu etmek ister misin?” diye sorabilir, birlikte diğer hayvanlar için yeni isimler üretebilirsiniz.

Kitapta ilgisini çeken hayvanları birlikte araştırabilir, haklarında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun