Kayboldu Bulundu

5 star 5 star

3 Yaş

Kitaplar

Küçük bir çocuk ile evinin önünde bulduğu penguen arasında gelişen arkadaşlığı anlatan, sıcacık bir öykü.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Oliver Jeffers
  • Çevirmen : Celal Üster
  • Sayfa Sayısı : 32
  • Yayınevi : Can Çocuk
  • Yayın Yılı : 2020
  • ISBN : 9789750738562

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Hayvan Sevgisi
Çocuk, kaybolduğunu sandığı üzgün pengueni evine ulaştırmaya çalışırken, aralarında sevgi dolu bir arkadaşlık gelişir.
Çocuk, evinin önünde bulduğu penguenin kaybolduğunu düşünür ve evini bulması için her türlü yolu dener.
Çocuk, pengueni evine geri götürmek için uzun bir yolculuğa çıkar. Yolculuk boyunca kürek çeker, dev dalgalarla mücadele eder ama hiç korkmaz.

Kitap Hakkında

Kitap, küçük bir çocuk ile evinin önünde bulduğu penguen arasında gelişen arkadaşlığı konu alıyor.

Kitabın kahramanı çocuk, bir gün kapısında üzgün bir penguen bulur. Çocuk, nereye giderse gitsin peşinden gelen penguenin kaybolduğunu ve bu yüzden üzgün olduğunu düşünür. Bunun üzerine penguenin evini bulmasına yardım etmeye karar verir. Penguenin nereden geldiğini öğrenmek için kayıp bürolarına gider, hayvanlara sorar ama hiçbirinden cevap alamaz. Sonunda araştırır ve penguenlerin Güney Kutbu’ndan geldiğini öğrenir. Küçük kayığıyla dalgaları aşarak pengueni geldiği yere götürür. Vedalaşacakları sırada çocuk penguenin daha da çok üzgün olduğunu fark eder, yine de vedalaşıp ayrılırlar.

Çocuk eve dönüş için yola koyulur, bu sırada düşünür ve hata yaptığını fark eder. Penguenin aslında yolunu kaybetmediğini, yalnız olduğu için üzgün olduğunu anlar. Tekrar Güney Kutbu’na penguenin yanına gitmek için yollara düşer. Penguen de o sırada çocuğun yanına geri dönmeye çalışıyordur. İkili sonunda buluşur ve sarılırlar. Artık ikisi de mutludur.        

Ebeveyne Notlar

Küçük bir çocuğun kaybolduğunu düşündüğü pengueni evine geri götürmek için verdiği çabaya şahit olduğumuz kitapta, sulu boya tekniği ile çizilmiş resimler son derece renkli ve dikkat çekiyor. Karakterlerin değişen duygu durumları çizimlere başarılı bir şekilde yansıtılmış. Hikaye merak uyandırıyor. 

Çocuklar bu kitaptan, bazı şeylerin göründüğünden daha farklı olduğunu keşfedebilir, yardım etme ve arkadaşlık kavramlarının önemini öğrenebilirler.             

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla birlikte kitabı okurken, karakterlerin duygu durumları hakkında konuşabilir ona sorular sorabilirsiniz. Penguen nasıl görünüyor? Neye üzülmüştür? Çocuk pengueni evine götürmeye çalışırken hiç korkmuş mudur? En sonda birbirlerine sarılırlarken nasıl görünüyorlar?

Kaybolmanın ne demek olduğunu anlatıp, sorular sorabilirsiniz. Kaybolsan ne hissedersin? Kaybolmuş bir hayvan bulsan ne yaparsın? Sen bir penguen bulsaydın ne yapardın? 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun