İnsanlar Neden Savaşır?

5 star 5 star

12 Yaş

Kitaplar

Savaşların nedenlerini ve sonuçlarını anlatarak, barış kavramının önemini vurgulayan öğretici bir kitap.

Künye

  • Tür : Genel Kültür, Eğitim
  • Yazar : Niki Walker
  • Çevirmen : Şahika Tokel
  • Sayfa Sayısı : 80
  • Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
  • Yayın Tarihi : 2017
  • ISBN : 978–975–08–4054-8

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Barış
Çatışma ve savaşa karşı barışın nasıl inşa edilebileceği ve nasıl korunabileceği hakkında bilgiler veriliyor.
Savaşların en büyük sebeplerinden birinin, birbirine saygı duymamak olduğu belirtiliyor. Birbirine saygı duymak gerektiğinin altı çizilerek, bu yaklaşımın getirileri anlatılıyor.
Negatif Temalar
  • Savaş
Dünya üzerindeki çatışmalar ve savaşlardan örnekler verilerek insanlar ve ülkeler arasındaki çatışmaların nasıl başladığına, anlaşmazlıkların nasıl savaşa dönüştüğüne ve ortaya çıkan olumsuzluklara dikkat çekiliyor.

Kitap Hakkında

“İnsanlar Neden Savaşır?”, günümüzün en büyük problemlerinden biri olan çatışma kavramını, çatışmanın türlerini, çözüm yollarını, savaş ile ayrılan yönlerini ve barışın nasıl inşa edilebileceğini bilimsel veriler eşliğinde paylaşan, her çocuğun okuması gereken öğretici bir kitap.

Küçük anlaşmazlıkların ciddi sorunlara nasıl dönüştüğünü ve ülkeler arasında yaşanan çatışmaların aslında birbirine ne kadar çok benzediklerini günlük hayatımızdan, tarihte gerçekleşmiş olaylardan ve özlü sözlerden örnekler sunarak anlatıyor. Bir savaşı araştırırken nasıl objektif kalınabileceği, büyük resmi görmek adına ne tür kaynakların incelenmesi gerektiği gibi birçok farklı konuya daha değiniyor. Bunu yaparken bir yandan dasık sık okuyucuya sorular yöneltiyor. 

Kitapta önyargıların, tarihte yaşananların, diplomasideki tavırların ve ekonomik koşulların her birinin anlaşmazlıklara nasıl sebep olabileceğine dikkat çekiliyor. Azınlık, çoğunluk, ittifak, arabuluculuk, sınır çizgileri, iç savaş, tahkim ve yaptırım gibi çocukların sosyal medyada ve haber kaynaklarında sıklıkla duydukları kavramların sözlük anlamlarına da yer verilmiş. Son sayfasında bulunan kaynakça bölümünde yazarın paylaştığı bilgilerin bilimsel kaynakları listelenmiş. 

Ebeveyne Notlar

Kitap çatışma, savaş ve barış gibi zor kavramları, günlük bir dille anlatıyor. Kavramların birbirleriyle olan ilişkisini anlatan şemalar, yazılardaki harflerin sayfadan sayfaya değişen boyutları ve renkli başlıklar da son derece dikkat çekici. 

Yazar farklı koşullar, farklı kültürler ve farklı fikirler nedeniyle insanlar ve ülkeler arasında her zaman çatışma çıkabileceğini, bunun normal olduğunu belirtiyor. Ancak savaşın mutlak olmadığını, önlenebileceğini ve çatışmaların savaşa dönüşmemesi adına neler yapılabileceğini birçok farklı fikirle paylaşıyor. Fiziksel ve psikolojik şiddet eylemlerinin olumsuz etkilerini anlatarak farklılıkların hayatı daha anlamlı kıldığını belirtiyor. Birbirine saygı duymak ve barış için çaba sarf etmek gerektiğini öğütlüyor. 

Çatışmaların ve savaşların sebepleri, nasıl çözümlenebilecekleri, üçüncü tarafların savaşa katılma biçimleri, medyanın savaşları nasıl yansıttığı ve sahip olunan bakış açısının fikir ve kararları nasıl etkilediği gibi konulara ilişkin yönelttiği sorularla da, çocukları araştırmaya ve eleştirel bir bakış açısıyla düşünmeye yönlendiriyor.  

ÇİÇEK Öneriyor            

Barışın günlük yaşamdaki yansımaları paylaşmaktır, kendisiyle ve çevresiyle uyum içinde olmaktır, farklı olanlara saygı duymaktır. Bu bakış açısını esas alarak çocuğunuzla günlük yaşamında ne gibi çatışmalar yaşadığı, çatışma sürecinde nasıl davrandığı ve sorunu çözmek için neler yaptığı üzerine konuşup, ihtiyaç duyduğu noktalarda önerilerde bulunarak çocuğunuzun sorunlara çözüm üretme becerisinin gelişimini destekleyebilirsiniz.  Sorunları ve anlaşmazlıkları çözmek için birbirini dinlemenin ve anlamaya çalışmanın en önemli husus olduğunu vurgulayabilirsiniz. 

Çocuğunuzla birlikte tarihte yaşanan savaşları ve barış antlaşmalarını araştırabilirsiniz. Araştırma yaparken, özellikle kitabın vurguladığı objektif araştırma yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Azınlık gruplar ve karşılaştıkları güçlükler hakkında konuşarak farklılıklara saygı duymanın önemini vurgulayabilir, sorduğunuz sorularla onu empati kurmaya yönlendirebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRME



BENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun