Hubert Reeves Anlatıyor: Orman

5 star 5 star

8 Yaş

Kitaplar

Ormanlara dair bilimsel bilgilerin, birbirinden renkli çizimlerle anlatıldığı, öğretici bir çizgi roman.

Künye

  • Tür : Bilim, Çizgi Roman
  • Yazar : Hubert Reeves | Nelly Boutinot
  • Yayınevi : Kuraldışı Yayınları
  • Yayın Tarihi : 2020
  • Sayfa Sayısı : 64
  • ISBN : 9789752754881

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğitici Öğeler
Ormanlarda katmanlar ve canlılar arasında bir besin zinciri bulunduğu, ağaçların da savunma mekanizmalarına sahip oldukları ve birbirleriyle yardımlaştıkları, sadece ağaç dikmenin orman oluşturmak için yeterli olmadığı, orman yangınlarının her geçen gün artmasının sebepleri gibi pek çok bilgi veriliyor.
Verilen bilgilerle, ormanların sürdürülebilir bir şekilde gelişmesine ve orman canlılarının korunmasına yönelik çevre bilinci oluşturulması amaçlanıyor.
Galyalıların ormanı kutsal mekân olarak gördükleri, Keltlerin kutsal bir varlıkla bir mekânı ilişkilendirdikleri gibi farklı kültürlerdeki inanışlar da paylaşılıyor.

Kitap Hakkında

Gökbilimci Hubert Reeves’ın çocuklar için hazırladığı bilimsel çizgi roman serisinin ”Biyoçeşitlilik”ten sonraki ikinci kitabı olan Orman, 2019 Paris-Saclay Çocuk Bilim Kitabı Ödülü'nü aldı. Kitap, çocukların Hubert ve öğretmenleri ile Avrupa’daki büyük Ardenler Ormanları’na yaptıkları geziyi konu alıyor. Hubert bu gezide çocuklara orman, canlılar ve yaşam döngüsü hakkında önemli bilgiler aktarıyor. Verdiği bilgilerle ilgili çeşitli efsaneler de anlatan Hubert, hem çocukların ilgisini çekiyor hem de onlara bazı önemli mesajlar iletiyor.

Kitap, Hubert’in “Orman, bizim uzak atalarımızın evi, geçmişimizin mekanıdır, bizi geçmişe bağlar. Ormana dönüyoruz: Köklerimize inmek ve ormanın olağanüstü canlılığını görmek için” cümlesiyle başlıyor. Çocuklar önce Hubert’ten birkaç farklı hikâye dinlerler. Daha sonra gruplara ayrılıp, orman gezisine başlarlar. Her grup ormandaki bir katmandan sorumlu olur. Her katmanı detaylıca inceleyen gruplar, önemli bir ders çıkarırlar. Ormandaki her katman, ayrı bir ev ya da mahalle gibidir. Mahalle sakinlerinin hepsinin de birbirine ihtiyacı vardır. Bu en önemli dersten sonra çocuklar ormandaki gezilerine devam eder ve yeni dersler çıkarırlar. Çocukların ormandaki bu gezisinden, ağaçların savunma mekanizmaları olduğunu, birbirleriyle mantarlardan örülü geniş bir ağ aracılığıyla haberleştiklerini, hatta bu yolla yardımlaştıklarını öğreniyoruz.

Kitabın son bölümünde orman yangınlarına dikkat çekiliyor. Küresel ısınmayla birlikte hava sıcaklığının arttığı, insanların dikkatsiz ve duyarsız davranışları nedeniyle orman yangınlarını engellemenin her geçen gün zorlaştığı belirtiliyor. Bazı özel ağaç türlerinin yangına dayanaklı olduğu, bazılarının ise kendisi zarar görse de gelecekte tekrar var olmanın çözümlerini ürettiği bilgileri verilerek, ormanların sürdürülebilir şekilde gelişmesinin önemli olduğu vurgulanıyor.

Ebeveyne Notlar

Kitap, katman katman önümüze serdiği ormandaki çeşitliliği, kapağına da başarılı şekilde yansıtmış. Sunulan bilgileri destekleyen renkli çizimler hem kitabı eğlenceli kılıyor hem de ormanın derinliklerinde etkileyici bir geziye çıkararak yeni bilgiler sunuyor.

Kitap, çocuklar için anlaması güç olabilecek bilimsel bilgileri, yalın ve anlaşılır bir dille sunuyor. Kitabın arka sayfasında, çocuklara yabancı gelebilecek kelimelerin açıklamalarının yer aldığı bir de terimler sözlüğü bulunuyor. Bu yönüyle, doğa konusunda farkındalık oluşturarak çocukları ormanları, doğayı ve hayvanları korumaya yönelik tutum ve davranışlar benimsemeye yönlendirebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Kitabı çocuğunuzla birlikte okuyabilir, paylaşılan bilgiler hakkında sohbet ederek yeni karşılaştığı kavramları daha iyi anlamasına destek verebilirsiniz.

Yaşanan güncel doğal felaketlerden örnekler göstererek, bu felaketlere yol açan sebepler hakkında konuşabilirsiniz. Tespit ettiğiniz nedenlerin ortadan kaldırılması için üzerinize düşen görevler ve bunları nasıl yapabileceğinize ilişkin fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Size en yakın ormanlık alanlarda bir gezi planlayabilir, yürüyüş yaparken ormandaki bitkileri ve canlıları gözlemleyebilirsiniz. Ormanları korumak konusunda çalışan dernek ve vakıflara destek vermeyi teklif edebilirsiniz. 

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun