Gümüş Karıncalar

5 star 5 star

9 Yaş

Kitaplar

Bilim insanı bir anne ile babanın oğlu olan Ayaz’ın çölde başlayarak Amerika’daki uzay merkezine kadar uzanan sıra dışı tatilinin öyküsü

Künye

  • Tür : Bilim, Macera, Öykü
  • Yazar : Elçin Kuzucu
  • Yayınevi : Altın Kitaplar
  • Yayın Tarihi : 2019
  • Sayfa Sayısı : 96
  • ISBN : 978-975-21-2542-1

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Yabancı Kültürler ve Gelenekler
Sahra Çölü’ndeki araştırmalar ve Tunus’ta yaptıkları gezi sırasında Ayaz pek çok farklı gelenekle tanışır, ‘’Panini’’ ve ‘’Harissa’’ adında farklı lezzetler denerler, Bardo Müzesine giderler.
Uzay merkezindeki birçok bilim insanı, insanlara yardımcı olmak ve uzay keşiflerini geliştirmek adına farklı konulardaki araştırmaları birleştirir ve ortak bir hedef üzerine hep birlikte çalışırlar.
Sahra Çölü’ndeki kum fırtınası gibi doğa olaylarının, gümüş karıncaların, araştırma ile uzay merkezinde kullanılan makinelerin ve astronot kıyafetlerinin özellikleri gibi birçok bilimsel bilgi, öykünün kurgusu içine anlaşılır bir dil ile serpiştirilmiş.

Kitap Hakkında

Gümüş Karıncalar, gerçek bilimsel bilgileri sade bir dille çocuklarla buluşturan eğitici bir kitap. Anne ve babası bilim insanı olan Ayaz, artık büyüdüğü için ilk defa ailesiyle birlikte onların araştırma gezilerine katılır. Öncelikle Sahra Çölü’ne giderler ve burada anne ve babasının arkadaşı Yusuf ile tanışır. Orada Yusuf Ayaz’a tüm keşifleri boyunca eşlik eder ve ona çeşitli bilgiler verir.

Ayaz, Sahra Çölü’nde gümüş karıncalarla karşılaşır ve onlarla ilgili birçok bilgi edinir. Ufak bir Tunus gezisinden sonra, ailesi ile arkadaşları olan diğer bilim insanları araştırmalarına Tunus’taki araştırma merkezinde devam ederler. Ayaz, bu merkezde gümüş karıncaların tüm özelliklerini ve bilim insanlarının neden gümüş karıncaları incelediğini öğrenir. Buradaki işleri bittiğinde, Ayaz’ın annesi ile babasına Amerika’daki uzay merkezinden iş teklifi gelir ve oraya taşınırlar. Bu uzay merkezinde de Ayaz, gümüş karıncaların uzay çalışmaları ve insanlık için önemini öğrenir. Kendine burada yeni arkadaşlar edinir.

Ebeveyne Notlar

Gümüş karıncaların mucizevi özelliklerinden esinlenilerek kurgulanan Gümüş Karıncalar kitabı, çocuklarla birçok farklı bilimsel bilgiyi tanıştırıyor. Uzay araştırmaları, uzay araştırmalarının insanlara katkıları, uzay araştırmalarının hayvanlardan nasıl ilham aldığı gibi konular başarılı bir şekilde aktarıyor. Araştırmacıların dayanışma içinde, bilgi alışverişiyle birlikte çalışması, Sahra Çölü’ndeki kum fırtınası ve çölün bilinmeyen özellikleri, uzay merkezi, Gümüşbot ve astronotlarla ilgili bilgiler sürükleyici bir kurgu eşliğinde çocuklara sunuluyor. Kitap, çocukların genel kültür ve fen bilgisinin gelişimine destek verebilecek nitelikte. Kitapta sadece, Tunus’ta yemek yenilen bir yerde bölgeye karşı önyargılı bir söylemin aktarıldığı cümleler yer alıyor. Bu cümleler, çocuklarınızla ayrımcılık üzerine konuşmak için güzel bir fırsat sunabilir.                     

Kitap, çekici bir kapağa sahip. Yazı boyutu ve içindeki resimlerle çocuklara keyifli bir okuma deneyimi sunuyor. Hayvanların bilime katkısı, bilimin dayanışma ile ilerlemesi, ülkelerde araştırma merkezleri bulunması, araştırmaların basamakları gibi birçok bilimsel konu da hikaye içinde başarılı bir şekilde paylaşılıyor. Bunun yanı sıra Ayaz’ın meraklı ve keşfetmeye istekli tavrı çocuklara güzel bir örnek teşkil ediyor. Anne-baba-çocuk diyalogları ve Ayaz’ın arkadaşlıkları da pozitif örnekler oluşturuyor.        

ÇİÇEK Öneriyor

Kitabın başında çöl gezisine ön yargıyla yaklaşan Ayaz’ın, çöl gezisinde birçok heyecanlı macera yaşayarak fikrini değiştirmesi, olaylara ön yargıyla yaklaşmamak gerektiği mesajını veriyor. Ayaz’ın çöl gezisine ön yargılı yaklaşımından ve Tunus’taki ayrımcılık içeren söylemlerden yola çıkarak insanlarda ön yargı ve ayrımcılığın nasıl oluştuğu ve nelere yol açabileceği üzerine konuşabilirsiniz.

Kitapta birçok farklı mekan ve araştırma konuları bulunuyor. Çocuğunuzla birlikte Gümüşbot’u araştırabilir, NASA uzay merkezi hakkında bilgi edinebilir, gümüş karıncalar ile ilgili sohbet edebilirsiniz.

Ayaz kitap boyunca çıktığı keşifleri bir defterde kayıt altına alıyor. Siz de çocuğunuzu günlük tutmaya ya da bir gezi veya bir yürüyüşe çıktığında çevrede dikkatini çeken olayları ve canlıları kayıt altına almaya teşvik edebilirsiniz.

             

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun