Gerçekten Böyle Mi Oldu? - Zaman Yolculuğu

5 star 5 star

4 Yaş

Kitaplar

Dikkat ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekleyen eğlenceli bir bulmaca öykü.

Künye

  • Tür : Öykü, Bulmaca
  • Yazar : Ralf Butschkow
  • Yayınevi : Kültür Yayınları
  • Yılı : 2020
  • Sayfa Sayısı : 32
  • ISBN : 9786257070003

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dikkat
Kitabın baş karakteri Defne, farklı dönemlere zaman yolculukları yapıyor. Bu yolculukları gösteren çizimlerde bazı tuhaflıklar yer alıyor. Yazar okuyucudan bu tuhaflıkları bulmasını istiyor. Bunu yapabilmesi için okuyucunun çizimleri dikkatli şekilde incelemesi gerekiyor.
Çizimlerdeki bulmacalar, problem çözme becerilerinin gelişimini de destekliyor.

Kitap Hakkında

Kitapta, dedesinin çatı katında kitap okurken uykuya dalan ve rüyasında bir zaman yolculuğuna çıkan Defne’nin öyküsü anlatılıyor.

Defne rüyasında önce dinozorların yaşadığı döneme gidiyor. Burada gözlük takan, ayakkabı giyen ve denize giren dinozorlarla karşılaşıyor. Daha sonra taş devrine gidiyor ve burada da oyuncak arabaya binen bir çocuk, matkapla tahtayı delen bir kadın ve mağarada yanan bir ışık görüyor. İyi ama taş devrinde hiç oyuncak araba var mıydı? matkap icat edilmiş miydi?

Ebeveyne Notlar

Kitapta Defne’nin farklı dönemlere yaptığı yolculuktan yola çıkarak, okuyucudan her bir sayfada çizimlere yerleştirilmiş ve resmedilen çağa uygun olmayan öğeleri fark edip, bulması isteniyor. Çizimlerdeki uygunsuz öğeleri bulmakta zorlanan okuyucular için, kitabın sonunda cevaplar paylaşılıyor.

Kitap Defne'nin öyküsü ile çocukları eski zamanlara doğru bir yolculuğa çıkarıyor ve sorduğu sorularla çocukları dikkat ve problem çözme becerilerini kullanmaya yönlendiriyor.Kitaptaki bulmaca niteliğindeki çizimler, heyecanlı ve eğlenceli bir okuma deneyimi sunuyor. Ancak belirtmek isteriz ki, önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar çizimlerdeki uygunsuz öğeleri fark etmekte ve bulmakta zorlanabilirler. 

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla, Defne’nin zaman yolculuğunda gittiği yerler ve dönemler hakkında sohbet edebilirsiniz. “Taş Devri denilince gözünde ne canlanıyor?” “Uzay denilince aklına ilk ne geliyor?” “Şövalyeler hakkında ne biliyorsun?” gibi sorular sorarak çocuğunuzun hem bilgilerini tazelemesine hem de yeni şeyler öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

 “Zamanda yolculuk yapma imkânın olsa, hangi zamana giderdin?” “Senin yaptığın yolculukta neler oldurdu?” gibi sorular yönelterek, hayal gücü ve yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlayacak bir çizim aktivitesi yapabilir, kendi zaman yolculuklarını resmetmelerini isteyebilirsiniz. 

Birlikte kitabın çizimlerindeki tuhaflıkları bularak, çözüm sayfasından kontrol edebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun