Fırtına

5 star 5 star

3 Yaş

Kitaplar

Sokakta yaşayan bir köpek ile onunla arkadaş olmaya çalışan bir kadının öyküsünü anlatan, sözsüz bir kitap.

Künye

  • Tür : Sessiz (yazısız) Kitap
  • Yazar : Guojing
  • Sayfa Sayısı : 40
  • Yayınevi : Hippo
  • Yayın Yılı : 2020
  • ISBN : 9786050688139

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Hayvan Sevgisi
Bir kadın, parkta gördüğü ve sokakta yaşadığını anladığı köpeğe yardım eder. Onu evine alır ve birlikte yaşamaya başlarlar.
Kadın yağmur yağdığında köpeğin ıslanma ihtimalini düşünüp ona şemsiye götürür. Sonrasında köpeği evine alır.
Kadın, köpeğe yardım ederek zamanla güvenini kazanır.

Kitap Hakkında

Fırtına, yazarının kaybolan köpeğine ithafen yazdığı, sokakta yaşayan bir köpek ile onunla arkadaş olmaya çalışan bir kadının öyküsünü anlatan, sözsüz bir kitap.

Kitap, parkta oturan bir kadının yakınında bulunan köpeği fark etmesini anlatan çizimlerle başlıyor. İlerleyen çizimlerde kadın yavaş yavaş köpeğe yaklaşmaya ve onunla iletişim kurmaya çalışıyor. 

Köpek zamanla kadına güveniyor ve onu şehre kadar takip edip yağmura rağmen kapısının önünde bekliyor. Kadın ise aynı gece köpeği ıslanmaktan kurtarmak için elinde şemsiyeyle parka gidiyor. Kitabın sonunda, kadın ve köpeğin kapının önünde buluştukları ve kadının köpeği içeri aldığı görülüyor. 

Ebeveyne Notlar

İçinde yazı olmayan, olay örgüsünün yalnızca çizimlerle anlatıldığı kitapta, bir köpek ve onunla arkadaş olmaya çalışan bir kadının öyküsü üzerinden güven ve sevgi temaları işleniyor.

Kitap, çizimleriyle olay örgüsünü ve karakterlerin duygularını başarılı ve etkileyici bir biçimde aktarıyor. Bu yönüyle, resimlerin ne denli bir ifade gücü olduğunu ortaya koyuyor.  

Çocuklar bu kitaptan, sevginin, güvenin ve yardım etmenin gücünü öğrenebilir ve gördüklerini yorumlama becerilerini geliştirebilirler.     

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla birlikte kitabın çizimlerini inceleyerek, ona “Burada ne oluyor?”, “Kadın ne yapmaya çalışıyor?”, “Köpek ne hissediyor?” gibi sorular sorup, resimleri yorumlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu kitabın diğer kitaplarla nasıl ayrıştığı ve hiçbir yazı olmadan resimlere bakarak kitap okumanın ona nasıl hissettirdiğini sorabilirsiniz. 

Kitaptaki gibi, resim yaparak kendi öyküsünü oluşturabileceğini söyleyebilirsiniz. Daha sonra da çizdiği resim üzerinden oluşturduğu öyküyü birlikte inceleyebilirsiniz.  

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun