Farklı Ama Aynı

5 star 5 star

3 Yaş

Kitaplar

Engelli olarak dünyaya gelen keçi yavrusunun hikayesi

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Feridun Oral
  • Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
  • Sayfa Sayısı : 28
  • ISBN : 9789750831140

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Yardımlaşma
Sürünün çobanı, yürüyemeyen oğlağı bir süre heybesinde taşıyarak ona yardım ediyor, sonrasında da yürüyebilmesi için ona bisiklet yapıyor. Yavru oğlak, genç bir keçi olduğunda, dağın yamacında otlarken gördüğü erkek keçiyi boynuzlarına dolanan sarmaşıktan kurtarıyor.
Çoban sürüdeki hayvanları çok seviyor, bütün ihtiyaçlarıyla yakından ilgileniyor. Engelli keçi ve otlarken karşılaştığı erkek keçi arasında güçlü bir sevgi bağı oluşuyor. Birbirlerinden hiç ayrılmıyorlar ve iki küçük yavruları oluyor.
Engelli doğan yavru oğlak, arkadaşları tarafından farklı olarak değerlendirilmiyor.
Arkadaşları yavru oğlağı sürüden ayırmıyor. Onun yaptığı taklitlere gülüyor, birlikte çok eğleniyorlar.

Kitap Hakkında

Kitapta, ön bacakları güçsüz olduğu için yürüyemeyen keçinin engelleri aşma hikayesi anlatılıyor.

Çoban ve sürüsü, otlaktan geri dönerken dinlenmek için durdukları sırada, dişi keçilerden biri yavrular. Doğan yavru oğlak, sürüdeki diğer hayvanlardan farklıdır, ön bacakları tutmamaktadır. Çoban bu durumu fark etse de oğlağı sürüden ayırmaz. O günden sonra her gün heybesinde taşıyarak diğer hayvanlarla beraber otlamaya götürür. Bir zaman sonra, arkadaşları gibi sıçrayıp oynayamayan oğlağın üzüldüğünü görür ve ona yürümesini sağlayacak bir bisiklet yapar. Çobanın yaptığı bisiklet sayesinde yürüyebilen yavru oğlak artık arkadaşları gibi koşabilmekte, onlarla birlikte dağlara tırmanabilmektedir. Yavru oğlak zamanla büyüyüp genç bir keçi olur ve sürüdeki yeni doğan kuzuları, oğlakları sırtında gezdirip dolaştırmaya başlar. Bir gün, otlarken boynuzlarına sarmaşık dolanmış bir erkek keçi görür. Ona yardım ederek sarmaşıklardan kurtarır. O günden sonra arkadaş olurlar ve birbirlerinden hiç ayrılmazlar. Bir süre sonra da iki küçük yavruları olur. 

Ebeveyne Notlar

Kitap, paylaşıldığı takdirde aşılamayacak hiçbir engel olmadığını sevimli bir oğlak karakter üzerinden anlatıyor. Bireysel farklılıklara rağmen aslında her birimizin aynı ve eşit olduğuna vurgu yapıyorr. Bacaklarındaki engele rağmen yavru oğlağın önce büyüyüp yetişkin bir keçi, daha sonra da bir anne olarak yaşam döngüsüne devam etmesiyle de umut aşılıyor. 

Kitap, verdiği mesajlar sayesinde çocukların bireysel farklılıklara dair farkındalıklarının güçlenmesine ve farklılıklara saygı duyma becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabilir. Ayrıca, yaşamda karşılaşılabilecek engeller karşısında pes etmeden çözüm üretebilmeyi aşılayarak çocukların problem çözme becerilerinin gelişimini de olumlu yönde etkileyebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla kendisi ve çevresindeki kişiler arasındaki benzerlik ve farklılıklara yönelik bir sohbet gerçekleştirebilir, hatta bunu bir aile etkinliğine dönüştürebilirsiniz.

Örneğin, bunun için bir kağıdı iki satır ve iki sütuna ayırıp sütunun bir kısmına “benzerlikler”, diğerine ise “farklılıklar” yazın. Satırların ise birine “fiziksel özellikler”, diğerine “karakter özellikleri” şeklinde başlıklar atın. Aile üyelerinizden kişiler seçerek benzerlikleri ve farklılıkları sıralayın. Ailenizde birbirine en çok ve en az benzeyen kişileri belirleyip daha sonra benzerlikleriniz ve farklılıklarınız üzerine sohbet edebilirsiniz.

Çocuğunuza, engelli bireylere yönelik yapılan sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgiler vererek bu projelerde gönüllü olarak yer almak konusunda fikrini sorabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun