Elleriyle Gören Çocuk

5 star 5 star

8 Yaş

Kitaplar

Görme engelli Kâmil’in, kendi engeliyle ve insanların onun önüne koyduğu engellerle baş etme hikayesi

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Tomasz Matkowski
  • Yayınevi : Beyaz Balina
  • Sayfa Sayısı : 108
  • ISBN : 9786051884448

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Empati
Çocukların Kâmil ile oynadıkları körebe ve futbol gibi oyunlar, Kâmil’in içinde bulunduğu durumu daha iyi anlamalarına ve onunla özdeşim kurmalarına katkı sağlar. Bunun sonucunda çocuklar davranışlarını gözden geçirerek daha anlayışlı olurlar.
Çocuklar Kamil’in görme engelli olduğunu anladıklarında, oyunlarını onun katılabileceği şekilde yeniden düzenlerler. Kız kardeşi de Kâmil’in farklı ihtiyaçlarına saygı göstererek onu her zaman desteklemektedir.
Kâmil, pedallarını kız kardeşinin çevirdiği bir bisiklete binmektedir. Tek başına binecek güveni kazanabilmesi için ailesi onun ihtiyaç duyduğu ortamı oluşturmaya çalışır.
Kamil ve kız kardeşi arasında güçlü bir bağ vardır. Kız kardeşi Kamil’i zorlandığı pek çok konuda destekler. Örneğin film izlerken gördüklerini ona anlatır, zorbalığa uğradığında yanında durur.
Eserde “Terlik” lakabıyla anılan zorba karakter, Kâmil ve diğer çocukları davranışlarıyla rahatsız edip korkutur. Kamil, korku ve kaygılarına rağmen görme engelli arkadaşı Ela’yı rahatsız eden Terlik’e engel olmak için cesaretini toplayıp harekete geçer.
Kamil’e yönelik davranışlarıyla pozitif rol model olabilecek birçok karakter bulunmaktadır. Yasak olmasına rağmen müzedeki esere dokunmasına izin veren müze müdürü ve oynarken savrulan topla kendi camı kırıldığı halde kızmaması için Kamil’in annesinden ricada bulunan komşuları bunlardan bazılarıdır. Ailesi ve bilhassa kız kardeşi, engeline rağmen Kâmil’in normal bir yaşam sürmesi için çaba sarf etmekte, ev içinde ve ev dışında sorumluluklarını aksatmaması, güçlü ve dirayetli olması için onu yönlendirmektedir.
Kâmil engelinden dolayı evdeki görevlerinden kayırılmamakta ve kendisi de şikayet etmeksizin üzerine düşenleri, ona düşen sırayla ve kendi fiziksel imkanları çerçevesinde yapmaktadır.
Kâmil, arının soktuğu Bora’ya, kendisini çok üzmüş olmasına rağmen ilk yardımda bulunarak yardımcı olur.
Negatif Temalar
  • Zorbalık
Restoranda ailesiyle yemek yemekte olan Kâmil, bir başka masada oturan bir müşteri tarafından rahatsız edilerek, restorandan kovulmak istenir. Terlik isimli çocuk da Kâmil ve arkadaşlarına karşı sürekli zorbaca tutumlar sergiler.
Hep birlikte yılbaşı ağacı süslenir. Yine ailece gezilen bir müzede melek tasviri görürler.
Kâmil “Aptal mısın sen?”, “Şımarık çocuk!” gibi bazı kaba nitelemelere maruz kalır.

Kitap Hakkında

Kâmil iki çocuklu bir ailenin görme engelli erkek çocuğudur. Ailesi, engeli dolayısıyla zorlandığında ya da başka insanlar tarafından engellenip zorbalığa uğradığında Kâmil’i destekleyip, koşulları onun için yeniden düzenlemeye çalışır. Karşılaştığı tüm olumsuz tutum ve tavırlara rağmen; kız kardeşi Damla ile komşuları ve bazı arkadaşları tarafından sunulan desteğin Kamil’e pozitif katkısı olduğu görülmektedir.

Ebeveyne Notlar

Hikayedeki olumlu ve olumsuz davranışlara örnek niteliğindeki tutumlar, çocuklara eleştirel bir okuma yapma konusunda imkan sağlamaktadır. Örneğin teyzesi Hâle’nin, kendi kendine yiyemeyeceğini düşünerek yeğenine içirmeye çalıştığı çorba Kamil’in dilini yakar. Dili yanan Kâmil, ağzındaki çorbayı istemsizce teyzesinin üstüne püskürttüğünde ise teyzesi öfkelenerek Kâmil’i azarlar ve bir daha evlerine gelmeyeceğini söyler. Kitaptaki bu ve benzeri olumsuz örnekler, sadece çatışmanın doğal ve temel unsuru olarak sunulmakta; övülmemekte ve bir çözüm önermesi olarak yer almamaktadır. Hatta, ön yargılı insanların kaba tutumlarının zamanla olumlu yönde değişiyor olması, engellere yaklaşım konusunda güzel bir kılavuzluk sunmaktadır. 

Teyzesinin olumsuz sonuçlar doğuran iyi niyetli gayretleri ve ailesinin bu gayretlere karşı tutumu, engelli bireylere nasıl bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğiyle ilgili güçlü bir fikir vermektedir. Yine kız kardeşin tutum ve davranışları da okurlar açısından iyi birer örnek oluşturmakta, engellilik konusunda duyarlılığı desteklemektedir.

Kitapta, engelli bireylerin sosyal yaşamın içinde olduğu görülür. Okulda, evde, restoranda, müzede ve parkta; hemen her alanda engelsiz bireylerle birlikte yaşayıp, öğrenip, deneyimlemektedirler. Müze, futbol ve bisiklet örneklerinde olduğu gibi, engelleri dolayısıyla sosyal yaşamdan uzaklaştırılmak yerine çevresel koşulların engelli kişinin katılımını destekleyecek şekilde yeniden düzenlenmesine vurgu yapılmaktadır.            

ÇİÇEK Öneriyor

Hikayede Kamil’e karşı sergilenen olumsuz tavır ve tutumlara dikkat çekilerek bunların onun üzerinde ne gibi duygusal etkiler bırakabileceği hakkında çocuğunuzla sohbet etmek, çocuğunuzun empatik düşünme becerisini geliştirmesi açısından yararlı olacaktır. “Hale teyzenin tutumu Kâmil’i neden üzmüş olabilir?”, “Gözleri görmeyen bir arkadaşın olsa ona nasıl yardımcı olurdun?”, “Sence Kâmil restorandaki adamın davranışı üzerine ne hissetmiş olabilir? Sen o restoranda olsaydın nasıl davranırdın?”, gibi sorular yardımıyla kitabın vermeye çalıştığı mesajı çocuğunuzun daha iyi özümsemesine yardımcı olabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun