Dünyanın En Güzel Ülkesi

4 star 4 star

4 Yaş

Kitaplar

Farklı hayvanların, ormanların kralı aslana gezmesi için kendi ülkelerini tanıttıkları atlas niteliğinde bir öykü.

Künye

  • Tür : Öykü-Atlas
  • Yazar : Özge Altınok Lokmanhekim
  • Yayınevi : ABM Yayınevi
  • Yayın Tarihi : 2018
  • Sayfa Sayısı : 72
  • ISBN : 9786052374450
  • Resimleyen : Rukiye Ulusan

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğitici Öğeler
Farklı hayvanlar, yaşadıkları ülkeler ve kıtalara dair coğrafi, tarihi ve kültürel bilgiler aktarıyorlar.

Kitap Hakkında

Kitap, emekli olup dünyanın en güzel ülkesini görmek isteyen ama bunun neresi olduğuna bir türlü karar veremeyen ormanların kralı aslanın öyküsünü anlatıyor.

Aslan, yaşlandığı ve yorulduğu için emekli olmaya karar verir. Artık kendisi için bir şeyler yapmanın vaktinin geldiğini düşünür ve dünyanın en güzel ülkesini görmeye karar verir. Ancak bir sorun vardır, aslan dünyanın en güzel ülkesinin neresi olduğunu bilmiyordur. Bunun üzerine, Bilge Baykuş’un tavsiyesiyle dünyanın dört bir yanındaki hayvan dostlarına haber yollar ve onları ormana davet eder. Hayvan dostlarından birer birer yaşadıkları ülkeleri tanıtmalarını ister. Aslan bu sayede dünyanın en güzel ülkesinin neresi olduğuna karar verebileceğini düşünür. Hayvanlar yaşadıkları yerleri sırayla tanıtır. Biri ülkesinin sıcağını över, öteki yağmurunu. Biri yaşadığı yerin tarihi eserlerini anlatır, diğeri meşhur festivallerini… Ancak aslanın kafası daha da karışır, dünyanın en güzel ülkesinin neresi olduğuna bir türlü karar veremez. Aradığı sorunun cevabını bulmakta kararlı olan aslan, bir arkadaşı olarak gördüğü okurun da görüşünü almak ister. Okurun görüşünü yazabilmesi için de kitabın sonunda boş bir mektup sayfası açılmıştır.

Ebeveyne Notlar

İçinde birbirinden sevimli hayvan çizimlerinin ve farklı ülkelere ait bilgilerin bulunduğu kitap, keyifli ve merak uyandırıcı bir okuma deneyimi yaşatıyor. Okur kendini, bir atlasın içinde gezintiye çıkmış gibi bazen bir ormanın içinde bazen de bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ederken buluyor.

Kitapta 12 farklı hayvan ve onların yaşadıkları ülkeler tanıtılıyor. Ancak, ülkelere ait bilgilerin verildiği sayfalar ‘Taç Mahal 17. yüzyılda Babür Hükümdarı Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır’, ‘Piramitler eski Mısır krallarının anıt mezarlarıdır’, ‘Nil Nehri 6.853 kilometre uzunluğundadır’ gibi çocuklara yabancı gelecek bazı terim ve bilgiler içeriyor. Bu nedenle, kitabı okurken çocuğunuzun ilgisine göre yer yer bazı açıklamalar yapmanız, onun bu bilgileri daha rahat anlamasına yardımcı olacaktır.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla birlikte kitabı okurken, yanınızda bir dünya haritası bulundurmak faydalı olabilir.  Kitapta söz edilen ülkeleri, kıtaları ve okyanusları harita üzerine işaretleyerek çocuğunuzun kitaptan öğrendiği bilgileri pekiştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Birlikte kitapta yer alan hayvanların resimlerini çizip, boyayabilirsiniz. Hem eğlenmek hem de çocuğunuzun edindiği bilgilerin zihninde yer etmesini sağlamak için,  ‘Beyaz tüyleri ve farklı renklerde gözleri olan hayvan hangisidir?’ ‘Penguenlerin yaşadığı kıta neresidir?’ ‘Özgürlük heykeli hangi ülkenin sembolüdür?’ gibi sorular sorarak bir bilmece oyunu oynayabilirsiniz.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar hakkında bilgiler vererek, onları korumak adına neler yapabileceğiniz konusunda sohbet edebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun