Dostum Dinozor

5 star 5 star

4 Yaş

Kitaplar

Yalnız bir çocuğun bir arkadaş edinme hayalinin hikâyesi

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Hollie Hughes
  • Yayınevi : Taze Kitap
  • Yayın Tarihi : 2020
  • Sayfa Sayısı : 32
  • ISBN : 978-605-06923-3-4

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Hayal Gücü
Yalnız olan Marianne, bir arkadaşının olmasını çok ister ve uykuya dalarak bu dileğini rüyalarında gerçekleştirir. Dostu dinozor ve diğer çocuklarla birlikte, gizemli yaratıklar, tek boynuzlu atlar, devler ve periler gibi pek çok gerçek üstü varlığın bulunduğu bir macera yaşar. Kitap hem konusuyla hem de içerdiği görsellerle çocukların hayal gücü gelişimini destekliyor.

Kitap Hakkında

Kitap, Marianne isimli yalnız bir kız çocuğunun hayaline kavuşma öyküsünü konu alıyor.

Küçük bir sahil kasabasında yaşayan Marianne’in hiç arkadaşı yoktur. Her gün sahile iner, elindeki kürekle kumu kazar durur. Kumdan çıkardığı dinozor kemiklerini bir bir sıralar. Marianne topladığı dinozor kemiklerinden kendisine bir arkadaş yapabileceğine inanmaktadır. Büyük bir azim ve sabırla her gün sahile iner, kemikleri toplamaya devam eder. Onu her gün aynı yerde tek başına gören balıkçılar bu duruma üzülür; küçük kızın bir arkadaşa ihtiyacı olduğunun herkes farkındadır. Birkaç gün sonra kemikleri tamamlayan Marianne çok mutlu olur. Ancak yine de bir şeyler eksiktir; kemiklerden yaptığı dinozor ona gerçek bir arkadaş olmayacaktır.

Akşam olunca evine dönen küçük kız uyumadan önce bir dilek diler; yaptığı dinozorun canlanmasını, gelip onu bulmasını ister. Marianne’in dileği gerçekleşir ve küçük kız yeni dostuyla rüyalar aleminde masalsı bir yolculuğa çıkar. Üstelik bu rüyada kasabadaki diğer çocuklarla da arkadaş olmuştur.

Ebeveyne Notlar

Kitap biraz hüzünlü başlasa da ana karakterin kuvvetli hayal gücü sayesinde masalsı ve eğlenceli bir hâl alır. Marianne’in bir arkadaşının olmasını içten bir şekilde dileyerek gerçekleşeceğine inanması, hem çocuklara hem de biz yetişkinlere ne olursa olsun hayal kurmaktan vazgeçmememiz gerektiğini ve gerçekleşebileceğine inandığımız takdirde hayallerimize kavuşabileceğimizi hatırlatıyor.

Kitap masalsı öyküsü, şiirsel anlatımı ve sulu boya tekniği ile çizilmiş etkileyici resimleriyle çocukların kalbine ulaşarak hayal güçlerinin gelişmesini sağlayabilir, onlara hayal kurmanın sınırının olmadığını gösterebilir ve de hayal kurmanın yaşattığı mutluluğu deneyimletebilir. Çocuklara uyku öncesinde okunabilecek ve uykuya geçişte rahatlamalarını sağlayacak eğlenceli bir öykü.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza dinozorları konu alan bir resimli kitap alabilir, birlikte dinozorları araştırabilir ve ona dinozorlar hakkında bilgiler verebilirsiniz. Çocuğunuzun sahip olmak istediği bir arkadaşın resmini birlikte çizebilir, arkadaşlık ve dostluk kavramları üzerine sohbet edebilirsiniz.

En sevdiği arkadaşlarının isimlerini ve birlikte neler yapmaktan keyif aldığını sorarak arkadaşlık ilişkileri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Çocuğunuza zaman zaman kendisini Marianne gibi yalnız hissedip hissetmediğini sorabilir, böyle zamanlarda birlikte resmini çizdiğiniz dostunu hayal etmesini önererek bu duyguyla baş etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzla uyku öncesinde uygulayabileceğiniz bir ‘hayal kurma etkinliği’ planlayabilir, birbirinize hayallerinizi anlatarak iletişiminizi güçlendirebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun