Dönme Dolap

5 star 5 star

5 Yaş

Kitaplar

Biri savaş nedeniyle ülkesinden göç etmek zorunda kalan, diğeri ise normal bir yaşam süren iki çocuğun hayatları arasındaki farklar üzerinde düşünmeye yönlendiren bir hikaye.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Tülin Kozikoğlu
  • Resimleyen : Hüseyin Sözmezay
  • Yayınevi : Doğan Egmont
  • Yayın Tarihi : 2020
  • Sayfa Sayısı : 40
  • ISBN : 9786050975826

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Empati
Kitap, bir tanesi savaş nedeniyle ülkesinden göç etmek zorunda kalan diğeri normal yaşam süren birbirinden ayrı yaşam koşullarına sahip iki çocuğun hayatındaki farklılıklar ve benzerliklerden kesitler sunarak, okuyucuyu onların beklentileri ve yaşadıkları zorluklar üzerinde düşünmeye, savaş koşullarında yaşayan çocuklarla empati kurmaya yönlendiriyor.
Savaş nedeniyle ülkesinden ayrılmak zorunda kalan küçük kızın vedalaşarak geride bıraktığı balığı, kitabın her sayfasında büyüyerek onu takip ediyor ve küçük kızın gittikçe büyüyen umudunu temsil ediyor.

Kitap Hakkında

Dönme Dolap, annesiyle lunaparka gitmek üzere evlerinden çıkan bir erkek çocuğu ile savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan bir baba ile kızının yolculuk öyküsünü anlatıyor.

Ana tema olarak empati ve umudu merkeze alan kitabın sol sayfalarında anne ile oğlunun, sağ sayfalarında ise baba ile kızının öyküsüne yer veriliyor. Eş zamanlı ilerleyen ancak birbirinden bağımsız olan bu iki yolculuktan birisi bir lunaparka, diğeri ise bir sınır kapısına doğru yapılıyor. İki aile yolculuklarını farklı yönlere doğru yapsalar da yol boyunca benzer şeyleri merak ediyor, benzer heyecanları yaşıyor ve benzer kaygıları taşıyorlar. Farklı amaçlarla yola çıksalar ve bambaşka yollardan geçseler de aynı hislerle bir lunaparktaki aynı dönme dolaba ulaşıyorlar.

Kitap bu yol öyküleriyle, ‘dünyanın farklı yerlerinde yaşasak ve farklı yaşam koşullarına sahip olsak da hepimiz aynı gemide yol alıyoruz ve aynı gökyüzüne bakıyoruz’ mesajını vererek sevinçlerimizin, hüzünlerimizin,  korkularımızın ve beklentilerimizin ortak olduğunu vurguluyor.        

Ebeveyne Notlar

Kitapta, farklı amaçlarla yolculuğa çıkan iki çocuğun yol boyunca yaşadıkları duygularına şahit oluyoruz; Savaş nedeniyle ülkesinden ayrılmak üzere yola çıkan küçük kız evinden çıkmadan önce balığı ile vedalaşıyor. Küçük kız bu ayrılık nedeniyle büyük bir hüzün yaşasa da  öykünün devamındaki çizimlerde balığın, tıpkı küçük kızın umudu gibi büyüyerek onu takip ettiği görülüyor. 

Dönme Dolap, iki farklı çocuğun öyküsünü sayfalarda eş zamanlı aktararak sunduğu farklı okuma deneyimi ve didaktik olmayan, duygulara hitap eden anlatımıyla savaş ve göç gibi zor konuları çocuklarla konuşmak için iyi bir fırsat sunuyor. Çizimleri, renkleri ve şiirsel dili sayesinde çocukların empati becerisinin gelişimini destekliyor. 

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzdan sayfalardaki çizimlerde ne gördüğünü anlatmasını isteyebilirsiniz. Her bir sayfada kitaptaki karakterlerin neler hissetmiş olabileceğine dair sorular sorarak onlarla empati kurmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Çocuğunuza ‘Dönme dolaba binen diğer çocukların nasıl hikayeleri olabilir? Nerelerden geliyor olabilirler? Bu hikayelerdeki çocuklarla konuşurken, onlarla oynarken nelere dikkat etmemiz gerekebilir?’ gibi sorular sorarak kitaba da adını veren dönme dolap üzerinden çevremizdeki insanların farklılıkları ve benzerlikleri üzerine konuşabilir, bu hikayeler üzerinden farklılıklara karşı empati kurmak ve anlayışla yaklaşmak gerektiğini anlatabilirsiniz. 

Kitaptaki çizimlerden yararlanarak ‘Savaşlar neden yaşanıyor?’, ‘Savaşlar nelere yol açıyor?” gibi sorular sorarak, savaş ile göç kavramlarının ne anlama geldiğini ve nelere sebep olabileceğini basit ifadelerle açıklayabilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun