Dişe Diş

5 star 5 star

5 Yaş

Kitaplar

Savaşın sonuçlarına dikkat çekerek farklılıklara saygı, hoşgörü ve barış temasını işleyen, dikkat çekici bir öykü.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : David McKee
  • Çevirmen : Ümit Mutlu
  • Sayfa Sayısı : 32
  • Yayınevi : Uçan Balık Yayınları
  • Yılı : 2018
  • ISBN : 978-975-587-293-3

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Farklılıklara Saygı
Renklerinin farklı olması nedeniyle birbirlerine ön yargıyla yaklaşan fillerin savaşarak kendi nesillerini tüketmelerinin öyküsünü aktararak ön yargı ve farklılıklara saygı konularında düşündürücü mesajlar veriyor.
Barış yanlısı olan ve savaştan kaçıp ormana sığınan siyah ve beyaz fillerin, gri renkli torunları olur. Bu filler barış içinde yaşarlar.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Birbirinden nefret eden siyah ve beyaz filler, savaşarak birbirlerini öldürürler.

Kitap Hakkında

Bir zamanlar, dünyada yaşayan tüm filler siyah ya da beyazdır. Filler bütün canlıları sever, ama renkleri farklı olduğu için birbirlerinden nefret ederler. Bir gün siyah filler, beyaz filleri öldürmeye karar verir. Beyaz filler de aynı kararı alınca, iki grup arasında savaş başlar. Siyah ve beyaz filler arasında barış yanlısı olanlar savaş başlayınca ormanın derinliklerine sığınırlar. O günden sonra bir daha onları kimse görmez. Diğer filler ise dünyadaki bütün filler yok olana kadar savaşırlar. O günden sonra, yıllar boyunca dünyada tek bir fil görünmez. 

Bir gün, ormana sığınan barış yanlısı siyah ve beyaz fillerin torunları ormanın derinliklerinden çıkarlar. Bu fillerin renkleri gridir. Filler barış içinde yaşarlar. Ancak bir süre sonra gri fillerden büyük kulaklı olanlarla küçük kulaklı olanlar birbirlerine tuhaf bakışlar atmaya başlarlar. “Onlar da mı savaşacaktır?”. 

Ebeveyne Notlar

 “Dişe Diş” isimli kitapta önyargı, farklılıklar, hoşgörü ve barış gibi konular işleniyor. Renklerinden dolayı birbirine savaş açan filler ön yargılı olmanın sonuçlarını yaşarken, onların torunları olan gri renkli filler birbirlerine saygı duyuyor, çeşitliliğin ve barış içinde yaşamanın keyfini sürüyorlar.

Çocukları, savaşın en büyük sebeplerinden biri olan ön yargılar hakkında düşünmeye davet eden kitapta, siyah ve beyaz filler arasında geçen savaş güçlü çizimlerle aktarılmış. Fillerin hortumlarını silah yerine kullandıkları, hortumlarından birbirlerine ateş açtıkları çizimler savaşın gerçek yüzünü gözler önüne seriyor.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza fillerin birbirlerinden neden nefret ettiklerini ve farklı olmanın onlar için ne anlam ifade ettiğini sorabilirsiniz. Fillerin birbirlerini öldürdüğü kısımlarda ne hissettiğini sorarak, savaşın kötü sonuçlarına dikkat çekebilirsiniz. 

Dış görünüşteki farklılıkları önemsemenin bizi önyargılı olmaya yönlendirdiğini söyleyerek, farklılıkların aslında hangi avantajları sunduğunu anlatabilirsiniz.  Her insanın hatta her canlının birbirinden farklı ve değerli özellikleri olduğunu, bu farklılıkların canlılar arasındaki çeşitliliği ve yardımlaşmayı artırabileceğini, yardımlaşma ve paylaşımın da barış içinde yaşamayı sağlayacağını anlatabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun