Dayni Doğuyor

5 star 5 star

3 Yaş

Kitaplar

Farklılıklara saygı konusunda pozitif mesajlar içeren sıcak ve samimi bir hikâye.

Künye

  • Tür : Masal, Öykü
  • Yazar : Başak Eren, Berçem Aytaç
  • Yayınevi : Altın Kitaplar
  • Yayın Yılı : 2018
  • Sayfa Sayısı : 16
  • ISBN : 9789752124493

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Farklılıklara Saygı
Kitapta, albino bir dinozorun hikâyesi üzerinden farklılıklara saygı teması işlenmektedir. Karakterler birbirlerinin farklılıklarına saygı duyar ve birbirlerini farklılıklarıyla severler.
Albino dinozor ve kirpi, birbirlerinden çok farklı olmalarına rağmen güzel bir arkadaşlık kurarlar.

Kitap Hakkında

Çok eski zamanlarda bir ormanda yaşayan bir dinozor, albino bir yavru doğurur. Küçük dinozor, çatlayan yumurtadan çıkar çıkmaz ellerine, kulaklarına, kuyruğuna bakar ve yeni doğan kardeşlerinden farklı olduğunu anlar. Neden diğerlerinden farklı olduğunu ve farklılığın kötü bir şey olup olmadığını sorgulamaya başlar. Annesi onun bir albino olduğunu, bu farklılığın aslında çok özel bir şey olduğunu ve bu özelliğiyle tıpatıp büyük büyük babasına benzediğini anlatır. Hatta ona bu kadar çok benzediği için, isimlerinin de aynı olması gerektiğini söyler. Böylece küçük dinozorun adı “Dayni” olur.

Günler geçer, Dayni büyür. Bir gün oyun oynarken sırtına mantar saplandığı için yardıma ihtiyacı olan küçük bir kirpi ile karşılaşır ve ona yardım eder. Kirpi de merak eder Dayni’nin neden bu kadar beyaz olduğunu. Dayni, kirpiye neden böyle olduğunu açıklar ve kendisi gibi özel olan dedesinin kahramanlıklarını anlatır.  Günün sonunda yorgun düşüp uyuya kalırlar. Dayni rüyasında yüksek binaların, kalabalıkların olduğu bir yerde görür kendini ve çok korkar. Uyanıp bunun bir rüya olduğunu fark edince, böyle bir ormanda yaşadığı için çok mutlu hisseder. Arkadaşını da davet edip evine döner. Evde güzel bir banyo yapıp şarkı söyleyerek günün yorgunluğunu atarlar.

Ebeveyne Notlar

Son derece sıcak ve samimi bir öyküye sahip olan kitap, farklılıklar konusunda pozitif mesajlar içeriyor. Diğerlerinden farklı doğan yavrusunu sevgiyle karşılayan ve ona farklı olduğunu samimi bir dille anlatan anne dinozorun bu tavrıyla, kendilerinden farklı olanı sevmeyi ve ona saygı duymayı öğütlüyor. Dayni gibi farklı özellikleri olan çocuklara da, kendilerini sevmeleri ve farklılıklarına pozitif bakmaları yönünde mesajlar veriyor.

Dayni’nin rüyasında kendisini kalabalık bir şehirde görüp korkuyla uyanması ve bunun bir kâbus olduğunu fark edince ormanda yaşadığı için mutlu hissetmesi ile de doğanın canlılar için nasıl bir anlam taşıdığına vurgu yapıyor.         

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, hem kendinize hem de ona ait kişilik özelliklerinden örnekler vererek her insanın kendisine özgü özelliklerinin olduğunu anlatabilirsiniz. Herkesin tüm özellikleriyle bir bütün olduğunu, çevremizdekileri oldukları gibi sevmenin bizi iyi bir insan yapacağını ve bunun güzel bir şey olduğunu anlatabilirsiniz. Sınıfında veya çevresinde Dayni gibi özel çocuklar varsa, Dayni’nin annesinin yaptığı gibi, bu durumun nedenini açıklayarak anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Uyandığında hala ormanda olduğunu fark edince Dayni’nin neden mutlu olduğunu sorabilir, fikrini aldıktan sonra, doğanın tüm canlıların yaşam alanı olduğunu ve canlıların varlıklarını sürdürebilmeleri için doğanın korunması gerektiğini anlatabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun