Bu Nasıl Bir Mevsim Böyle?

4 star 4 star

4 Yaş

Kitaplar

Dikkat becerisini geliştiren, öyküyle birleştirilmiş eğlenceli bir ara-bul kitabı.

Künye

  • Tür : Öykü, Etkinlik
  • Yazar : Ralf Butschkow
  • Yayınevi : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
  • Yayın Tarihi : 2020
  • Sayfa Sayısı : 32
  • ISBN : 9786257999977

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dikkat
Kitabın baş karakteri Defne’nin mevsimler arasında yaptığı yolculuk çizimlerle anlatılıyor. Ancak çizimlerde bazı tuhaflıklar yer alıyor. Yazar, okuyucudan bu tuhaflıkları bulmasını istiyor. Bu da okuyucunun dikkatli olmasını gerektiriyor.
Çizimlerdeki tuhaf detayları bulma işlemi, problem çözme becerisinin gelişimini destekliyor.
Yaz geldiğinde hava ısınır, sonbaharda rüzgâr eser, kış mevsiminde kar yağar gibi mevsimlere ilişkin bilgiler veriliyor.

Kitap Hakkında

Kitapta, odasını toplayan Defne, eşyaların arasındaki bayrağı görünce düşüncelere dalıp bir yıl boyunca geçirdiği mevsimleri hatırlıyor. Defne’nin hatırladığı her mevsim, kitapta çizimlere dönüştürülmüş. Ama resimlere, hem mevsimlere hem de günlük hayata uygun olmayan bazı tuhaflıklar yerleştirilmiş. Örneğin, ilkbahar mevsimi ile ilgili resimde insanlar oldukça kalın giysiler giymiş, kardan adam bir kafede çocuklarla oturmuş sohbet ediyor, bir adam sokaktaki çimleri elektrik süpürgesiyle süpürüyor, bir çocuk da çiçekleri matkap yardımıyla ekiyor… Yazar okuyuculardan mevsimleri anlatan resimleri dikkatlice incelemelerini ve tuhaflıkları bulmalarını istiyor.

Ebeveyne Notlar

İlginç bir kurguya sahip olan kitap, Defne’nin öyküsü aracılığıyla okuyucusuna sorular soruyor. Sorduğu sorularla hem mevsimleri öğretmeyi hem de dikkat ve problem çözme gibi becerileri geliştirmeyi amaçlıyor. Uçurtma yutan ağaç, dev havuçlar, deniz yatağında yatan balık gibi tuhaflıklar çizimlerin içine özenle yerleştirilmiş. Okuyucudan bunları bulmaları isteniyor. Çözümleri bulmakta zorlanan okuyucular için kitabın sonuna “çözüm sayfaları” eklenmiş.

Çocuklar kitabı okurken eğlenceli vakit geçirebilir ve gündelik hayat ile ilgili bilgilerini tazeleyebilirler. Önerdiğimiz yaştan küçük olan çocuklar, mevsimleri bilmedikleri ve günlük hayata dair detaylara hâkim olmadıkları için, çizimlerdeki tuhaflıkları kavramakta ve bulmakta zorlanabilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Kitaptaki resimleri incelemeye başlamadan önce çocuğunuza “Yaz mevsimi sana ne hatırlatıyor?”, “Kış mevsimi denince aklına ilk ne geliyor?” gibi sorular sorarak, mevsimleri hayal etmesini ve resmetmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra yaptığı resmi, kitaptaki çizimlerle karşılaştırarak aralarında ne gibi farklılıklar olduğunu konuşabilirsiniz. Birlikte kitabın çizimlerindeki tuhaflıkları bularak, çözüm sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Mevsimler üzerine sohbet edebilir; eskiden kış mevsiminde daha çok kar yağdığını, özellikle son yıllarda mevsimlerin değişmeye başladığını ve iklim değişiklikleri nedeniyle yazların artık daha sıcak geçtiğini anlatarak, “küresel ısınma”ya dikkat çekebilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun