Bir Kuş Olsaydım

4 star 4 star

5 Yaş

Kitaplar

Ülkesinde savaş çıkan ve evinden göçmek zorunda kalan Filistinli bir çocuğun öyküsü.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Fatima Sharafeddine
  • Çevirmen : Abdulkerim Lale
  • Sayfa Sayısı : 24
  • Yayınevi : Nar Çocuk
  • Yayın Tarihi : 2013
  • ISBN : 978-605-370-178-1

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Umut
Evlerinden göçmek zorunda kalan çocuk ve ailesi, yaşadıkları her şeye rağmen hayata kaldıkları yerden devam eder ve umutlarını hiç kaybetmezler.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Askerler Filistinli ailenin evini basar ve onları silahlarıyla tehdit ederler.

Kitap Hakkında

Kitap, Filistin ve İsrail arasındaki savaşın ortasında kalan çocukların yaşadıklarından esinlenerek kaleme alınmış. Kitabın kahramanı olan Filistinli çocuk ve ailesi evde yemek yerken evleri askerler tarafından basılır. Tehdit edilerek evleri ellerinden alınır. Çocuk ve ailesi dört tarafı betonlarla çevrili bir sığınma merkezine yerleştirilir. Çocuk, ev özlemini gidermek için orada kendisi gibi evinden uzaklaşmak zorunda kalmış çocuklarla birlikte, sığınma merkezinin beton duvarlarını renklendirmeye çalışır. Dışarıdaymış gibi oyunlar oynarlar. Çocuklar bazı günler, duvarın arkasındaki özgür çocukların seslerini duyar ve onlara imrenirler, özgür olmayı ne kadar özlediklerini fark ederler. Tüm bunlara rağmen, duvarların arkasında yaşayan çocuk asla umudunu kaybetmez ve bir gün eve döneceğine inanır. 

Ebeveyne Notlar

Kitap, ülkesindeki savaş sebebiyle evinden ve yurdundan ayrılmak zorunda bırakılan bir çocuğun yaşadıklarını ve hissettiklerini anlatıyor. Çocukları, savaşın ortasında kalmış çocuklarla empati kurmaya davet ediyor. Zor durumda olunsa dahi, sabretmeyi ve ne olursa olsun umudunu kaybetmemeyi öğütlüyor. 

Kitabın kurgusuyla paralel şekilde ilerleyen çizimleri, dikkat çekici. Çocukların, insanların yaşadığı zorlanmaları hayal etmelerine yardımcı oluyor. Çocuklar kitabı okuyarak ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan mülteci çocuklarla empati kurabilir, savaşın sonuçlarını hayal edebilir ve barışın önemini anlayabilirler. 

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla, kitaptaki çocuğun neden evinden uzak kalması gerektiği ve bu süreçte neler hissetmiş olabileceği üzerine konuşabilirsiniz. Çevrenizde benzer şeyler yaşamış olan çocuklar varsa, onlar için neler yapabileceğiniz konusunda fikir alışverişi yapabilirsiniz.         

“Anlaşmazlıkları çözmek için ne gibi yöntemler kullanılabilir?”, “Birini tehdit etmek ve sonra kavga etmek doğru bir çözüm mü?”, “Bir arkadaşınla anlaşmazlık yaşadığında bunu çözmek için sen neler yapıyorsun? gibi sorular sorarak, sorunlara karşı ürettiği çözümleri gözden geçirmesini sağlayabilirsiniz. 

“Hikayedeki çocuk zorlansa da neyden hiç vazgeçmedi?” sorusunu sorarak umut etme duygusunun insana hayatta kalmak için pek çok neden sunacağını ve daima çözüme odaklanmak konusunda yardımcı olabileceğini anlatabilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun