Benim Zürafam Uçabilir

5 star 5 star

7 Yaş

Kitaplar

Çocukları, merak ettikleri şeylerle ilgili özgürce hayal kurmaya ve hayal ettiklerini hayata geçirmek konusunda kendilerine güvenip cesur olmaya teşvik eden motive edici bir kitap.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Mert Arık
  • Resimleyen : Hüseyin Sönmezay
  • Sayfa Sayısı : 64
  • Yayınevi : Timaş Çocuk
  • Yayın Yılı : 2021
  • ISBN : 9786050842159

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Cesaret
Moni, bir zürafa çizemeyeceğini, çizerse ortaya komik resimlerin çıkabileceğini düşünür ve cesaret edemez. Ancak öğretmeninin onu, nasıl ki herkesin farklı özellikleri varsa kendi çizeceği zürafanın da biricik olacağı, farklı ya da komik görünmesinin sorun olmayacağı konusunda ikna etmesiyle cesaretini toplayarak harekete geçer ve bir yıl içinde yüzlerce zürafa resmi yapar.
Moni; mavi benekli, boyu güneşe kadar uzanan, karınca kadar küçük veya uçabilen zürafalar hayal eder, bunları çizer ve onları hayatının içine dahil etmenin bir yolunu arar.
Öğretmeninin desteğiyle cesareti artan Moni, merak etmeye, hayal kurmaya ve kurduğu hayalleri gerçekleştirmeye yönelik adımlar atar. Bütün bunlar, Moni’nin daha özgüvenli bir birey olmasına katkı sağlar.
Moni hayal ettiği zürafaların nasıl görünebileceğini merak eder ve merakını gidermek için bunların resimlerini çizer ve hayatının içine dahil eder.
Moni uçurtmanın, kazağın, kardan adamın, doğum günü pastasının zürafa şeklinde olanını hayal eder ve hem yaratıcılığını kullanarak hem de ailesinden yardım alarak bunları hayata geçirir.

Kitap Hakkında

‘Benim Zürafam Uçabilir’, öğretmeninin desteği ve rehberliğiyle özgüven kazanarak hayal ettiği her şeyi hayata geçirebileceğini öğrenen Moni'nin öyküsünü anlatıyor.

Moni resim yapmayı çok seven bir çocuktur. Bir gün okulda resim öğretmenleri, onlardan bir zürafa resmi çizmelerini ister. Moni resim yapmayı çok sevse de bir türlü çizmeye başlayamaz. Öğretmeni merak eder ve nedenini sorar. Moni, o güne kadar hiç zürafa resmi çizmediğini ve nasıl çizeceğini bilmediğini söyler. Öğretmeni Moni’yi cesaretlendirir. Moni kâğıda bir şeyler çizer, ama sonra siler. Tekrar uğraşsa da beceremez ve pes eder.  Öğretmeni, çizdiklerini silmemesi gerektiğini, yaptığı resmi görmek istediğini söyler. Moni denemeye devam eder ve sonunda çizimini tamamlar.

Öğretmeni zürafayı çok beğenir. Ama Moni’ye göre bu zürafa, arkadaşlarının çizdiği zürafalara benzemiyordur. Öğretmeni yanına oturur ve bir zürafa da kendisi çizer. Moni, öğretmeninin çizdiği şeyin hiç zürafaya benzemediğini söyler ve çok komik bulur. Moni’nin bu yorumu üzerine öğretmeni, “Bu da benim zürafam Moni. Hiçbir zürafa diğerine benzemek zorunda değil. Biz nasıl birbirimize benzemiyorsak, her birimiz diğerinden farklı isek zürafalar da farklıdır. Senin çizdiğin zürafa senindir ve güzeldir. Benim zürafam da oldukça değişik ve özel. İstediğin gibi hayal etmekte özgürsün. Daha önce hiç var olmamış bir zürafa senin hayal gücün sayesinde gerçek olabilir. Doğada ya da belgesellerde böyle bir zürafa olmasına gerek yok. Onun gerçek olması için çizmen yeterli” der.

Moni sınıfındaki ve okulundaki arkadaşlarını inceler, kendi özelliklerini düşünür; herkesin birbirinden farklı olduğunu ve bu farklılıkların da normal olduğunu fark eder. Bu durumda kendi çizdiği zürafanın da farklı olmasının normal olduğunu düşünür. Hayalinde daha önce belgesellerde hiç görmediği zürafaları canlandırır: Mavi benekli, boyu güneşe kadar uzanan, karınca kadar küçük, trene benzeyen …

Artık Moni’nin sloganı “Hayal Et!” olur. Hatta hayal ettiğini hayata geçirmek için de ailesinden yardım ister. Zürafa desenli bir uçurtma hayal eder, bunu çizer ve yapmak için babasından yardım ister. Uçurtma şehrin en gözde uçurtması olur. Kız kardeşinin doğum günü için zürafalı bir pasta hayal eder, resmini çizer ve annesiyle birlikte pastayı yaparlar. Kar yağınca şehirdeki tüm çocuklar kardan adam yaparken, Moni kardan zürafa yapar ve yanında pek çok kişi fotoğraf çektirir. Artık hayal ettiği her şey ona bir çizim kadar yakındır.

Okulda, kasabada herkes Moni’nin çizdiği zürafaları beğenir ve onları konuşur. Hatta ulusal bir gazeteci onun zürafa resimlerini haber yapar. Moni arkadaşlarını da, hayal ettikleri her şeyi, gerçekte var olmasalar bile çizmek konusunda cesaretlendirir; bu ister bisiklet süren bir ayı, isterse satranç oynayan bir tilki olsun... Moni’nin artık yeni bir hayali daha vardır: Çizdiği zürafaları sergilemek için dijital dünyada bir “Zürafa Resimleri Müzesi” açmak. Bunun için kitabı okuyan çocuklardan kendi zürafalarını çizerek resimlerini #BenimZürafamUçabilir etiketiyle bu müzeye göndermelerini ister.

Ebeveyne Notlar

Kitap temel olarak, hayal etmek için bir engel ya da bir sınır olmadığının; kendimize inanır, cesur davranır ve azmedip çalışırsak hayalini kurduğumuz ya da düşündüğümüz birçok şeyi hayata geçirebileceğimizin mesajını veriyor.

Öğretmeninin ve ailesinin verdiği cesaret ve destekle birbirinden farklı özelliğe ve görünüşe sahip pek çok zürafa çizen Moni, hayallerin çok çeşitli olabileceğini ve bunun bir sınırının olmadığını gösteriyor. Daha sonra o da istediği şeyi hayal etmek, onları çizmek ve hayata geçirmek konusunda arkadaşlarını cesaretlendiriyor. Hatta onunla da kalmıyor, kitabın okuyucularını da teşvik ediyor. Onları, kurduğu sanal müzeyi resimleriyle zenginleştirmeye davet ediyor.

Moni’nin öyküsü, öğretmenin ve ailenin desteğinin, çocukların hayatındaki en önemli role sahip olduğunu gösteriyor. Çocuklarımızın bazen zorlandıkları ve yapamayacaklarını düşündükleri şeyler olabilir. Kendilerini arkadaşlarıyla kıyaslayıp yetersizlik duygusu ve stres yaşayabilir veya kaygılanabilir. Bu durumda yargılamadan ona sabırla yaklaşmanız, denemeye devam etmesi için teşvik edip ona zaman tanımanız ve yaptıkları iyi şeyleri takdir etmeniz çok önemlidir. Çocuklar takdir edildiklerini veya ortaya koydukları ürünlere saygı gösterildiğini gördüklerinde kendilerini değerli ve başarılı hissederler. Bu da onların cesaretini artırır ve çok daha yaratıcı, azimli, cesaretli, yeni şeyler denemeye açık davranarak hayal dünyalarını rahatlıkla sergileyebilirler.

Kitap sadece öykünün kahramanlarını değil, kitabı okuyan çocukları da hayallerini hayata geçirmek konusunda eyleme geçmeye teşvik ediyor. Öykünün sonunda kendi zürafalarını çizmeleri için boş bir sayfa ayrılmış. Okuyucular kendi zürafalarını çizip, resimlerini #BenimZürafamUçabilir etiketiyle Moni’nin “Zürafa Resimleri Müzesi”nde sergileyebiliyorlar. Öte yandan, kitabın arkasında bulunan karekod ile, yayınevinin “Benim Zürafam Uçabilir" tadında başka kitaplarını dijital olarak okuyabiliyorlar.

Kitabın yalın ve akıcı bir dili var. Moni’nin hayal ettiği ve çizdiği zürafaların çizimlerine de bolca yer verilmiş. Kitabı okuyan çocuklar, Moni’nin zihninde oluşturduğu ve onun cesaretini kıran engelleyici düşünceleri nasıl aştığını örnek alarak kendi zorlandıkları konuları aşmak konusunda cesaretlenebilir ve Moni gibi hayal gücünü kullanarak hayallerini gerçeğe dönüştürmek için motive olabilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, Moni gibi yapamadığını düşündüğü ya da cesaret edemediği şeyler olup olmadığını sorabilir, varsa neden böyle düşündüğünü ve bu durumun ona nasıl hissettirdiğini anlamaya çalışabilirsiniz. Daha önce zorlandığı ama deneyince başarılı olduğu durumları hatırlatarak onu bu konuda cesaretlendirebilirsiniz.

Çocuğunuza, olumsuz düşüncelerini yenmesi için Moni’ye önerebileceği başka şeyler olup olmadığını sorabilir, verdiği önerileri benzer durumlarda kendisi için de kullanabileceğini hatırlatabilirsiniz.

Moni’nin çizdiği yaratıcı zürafa resimleri hakkında ne düşündüğü üzerine sohbet edebilirsiniz. Kitabın son sayfasına kendi zürafasını yapmaya teşvik edebilir ve çizdiği bu zürafa resmini Moni’nin dijital müzesine ekleyebilirsiniz.

Çizmekten zevk aldığı bir şeyi çizerken çocuğunuza eşlik edebilir, konuşarak çizdiği resmin onun için ne anlam ifade ettiğini keşfetmeye çalışabilirsiniz. Çizdiği bir resmi hayatının içine aktarması konusunda ona destek verebilirsiniz. Örneğin, en sevdiği deseni bir beyaz tişörtün üstüne çizmesi için ona yardım edebilirsiniz.

Moni’nin öyküde sorduğu sorulara çocuğunuzla birlikte yaratıcı yanıtlar üreterek, çocuğunuzun merak etmesine, hayal gücünü harekete geçirmesine ve sorgulayıcı bir bakış açısı geliştirmesine katkı sağlayabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun