Bana Öyle Bakma

5 star 5 star

3 Yaş

Kitaplar

Farklılıkları birer zenginlik olarak görmeyi telkin eden bir anlatı

Künye

  • Tür : Öykü Kitabı
  • Yılı : 2020
  • Yazar : Gökçe Gökçeer, Pelin Turgut
  • Yayınevi : Kırmızı Çocuk
  • Sayfa Sayısı : 36
  • ISBN : 9786052987131

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Farklılıklara Saygı
Herkesin sahip olabileceği farklı fiziksel özellikler sıralanarak, hepsinin normal olduğu ve bu özelliklere saygı duyulması gerektiği anlatılıyor.
Farklılıklara çeşitlilik olarak bakılması gerektiğine dikkat çekilerek, farklılıkları olan kişilere karşı rahatsız edici davranışlar göstermemek gerektiği vurgulanıyor.

Kitap Hakkında

Kitapta insanların sahip olduğu farklı özellikler bir çocuk tarafından anlatılıyor. Çocuk, okuyucuyla konuşarak, insanlara farklılıkları sebebiyle uygunsuz ve rahatsız edici şekilde bakmamak gerektiğini söylüyor. Uzun ve kısa olmak, albino olmak, bir kız olarak araba oynamak gibi özellikleri çeşitlilik olarak anlatıyor. Kitaptaki çizimler betimlenen kavramlarla uyumlu ve anlaşılır şekilde hazırlanmış. Çocuklara önemli bir öğreti, eğlenceli ve anlaşılır şekilde sunuluyor.

Ebeveyne Notlar

Anlatıda, çocukların çevrelerindeki insanlarda görebilecekleri farklılıkları çeşitlilik olarak yorumlamaları, farklılıkları olan insanların da yine bu özelliklerini zenginlik olarak görüp bu özellikleriyle barışık olmaları gerektiği vurgulanıyor. Farklılıklar tek tek örneklendirilip, uygun resimlerle açıklanıyor. Çocuklara, ‘farklı’ olana dikkatli şekilde bakıp onları rahatsız etmemek gerektiği  telkin ediliyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuklarınıza hem kendilerinde hem de dışarıdaki insanlarda farklı gördükleri şeylerin neler olduğunu sorabilirsiniz. “Sen olsan nasıl hissederdin? Hiç böyle hissettin mi? Sana hiç dik dik bakıldı mı? Sen hiç birine dik dik baktın mı?” gibi sorular sorarak çocuğunuzu empati yapmaya teşvik edebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun kitabın mesajını içselleştirmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun hem kendi hem çevresine dair olan farkındalığını artırabilir, sosyal ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.  

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun