Atlas ve Atlas Etkinlik Kitabı

4 star 4 star

7 Yaş

Kitaplar

Çocukların genel kültür bilgilerini geliştirebilecekleri zengin bir atlas ve bu bilgileri pekiştirebilecekleri keyifli bir etkinlik kitabı.

Künye

 • Tür : Bilim, Eğitim, Etkinlik
 • Yazar : Aleksandra Mizielinska
 • Çevirmen : Saadet Büyük Güler
 • Yayınevi : Domingo Yayınevi
 • Yayın Tarihi : 2020
 • Sayfa Sayısı : 72
 • ISBN : 9786051981239

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Fen ve Doğa Bilgisi
Avrupa’daki en büyük ve en aktif yanar dağ, insanların yaşamadığı en büyük ada, en kötü kokulu meyve, yüz ölçümü en büyük ülke gibi birçok bilgi sunuluyor.
“Namibya’da yaşayan Herero kabilesinin kadınları otjikaiva olarak bilinen başlıklar takarlar”, “İspanya’da her yıl ağustos ayında La Tomatina adı verilen büyük bir domates savaşı yapılır” gibi başka kültürler ve geleneklere ait pek çok bilgi paylaşılıyor.
“Kendi haritalarını oluştur, bayrağını tasarla, Tayland’ın yüzen pazarlarında gezin, Everest tırmanışına hazırlan, İspanya’daki insan kulesini tamamla, Japon kimonosu için kendi desenini yarat” gibi etkinlikler ve oyunlar, çocukları hayal etmeye ve yaratıcıklarını kullanmaya yönlendiriyor.

Kitap Hakkında

“Atlas”; kıtaların, denizlerin, ülkelerin coğrafi bilgilerini haritalarla gösteren ve ülkelerin turistik yerleri, yöresel kıyafetleri, yemekleri gibi birçok karakteristik özelliklerini rengarenk çizimlerle anlatan ödüllü bir kitap. İçinde 7 kıta, 42 ülke ve 52 harita yer alıyor. 

Atlas’ta her sayfa farklı bir ülkeye ayrılmış. Harita üzerinde turistik bölgeleri, yazarları, bilim insanları, geleneksel kıyafetleri, yemekleri, doğal güzellikleri, kültürel mirasları çizimlerle gösterilmiş. İzlanda’nın buzulları, Mısır’ın çöl kervanları, Avustralya’nın ornitorenkleri, Türkiye’nin yemekleri, Meksikalıların bayramları gibi ülkelerin karakteristik özellikleri de ayrıca vurgulanmış. 

“Atlas Etkinlik Kitabı” ise Atlas’ın etkinlik versiyonu olarak tasarlanmış. İçinde kıtalar, hayvanlar, ülkeler, geleneksel yemekler ve kıyafetler gibi oldukça geniş bir yelpazede birbirinden farklı 37 etkinlik ve oyun bulunuyor. 

Ebeveyne Notlar

“Atlas” ve “Atlas Etkinlik Kitabı” birbirini tamamlayan iki kitap olarak tasarlanmış. Ancak kitaplar birbirinden ayrı olarak da satın alınabiliyor. 

Çocuklar bu iki kitaptan dünyamız, hayvanlar, doğa, ülkeler ve özellikleri hakkında pek çok bilgi edinebilirler. Etkinlik kitabındaki içeriklerle de öğrendikleri bilgileri pekiştirebilirler. Geniş yelpazedeki bu etkinlikler çocukları hayal etmeye, yaratıcılıklarını kullanmaya ve yeni şeyler keşfetmeye yönlendiriyor. 

Etkinlik kitabının sayfaları ön yüzlerinde etkinlikler, arka yüzlerinde ise etkinliklerle ilgili bilgilendirici metinler yer alacak şekilde tasarlanmış. Etkinlik yaparken sert bir zemin oluşturması için arka kapağında mukavva kullanılmış. Sayfalar bir resim defterindeki gibi rahatlıkla koparılabiliyor. Çocuklar yaptıkları etkinlikleri kitaptan ayırarak duvarlarına veya dolaplarına asabilirler. Ancak bu durum bir yandan da sayfaların çabucak kopup dağılmasına neden olabiliyor. Bu yüzden sayfaları çevirirken dikkat etmelerinde fayda var. 

ÇİÇEK Öneriyor

Kitaplar, çocuğunuzla “farklılıklar” hakkında konuşmak için güzel bir fırsat sunuyor. Coğrafi koşulların ve yıllarca yaşanan deneyimlerin etkisiyle her ülkenin farklı gelenek ve görenekler oluşturduklarını anlatabilir ve bunlara ilişkin örnekler paylaşabilirsiniz. Farklılıkların yaşam için çeşitlilik sunduğunun ve birbirini bütünleyip desteklemek açısından çok önemli olduğunun altını çizebilirsiniz. Buna dair toplumumuzdan örnekler verebilir, farklı yörelerdeki gelenek ve görenekler hakkında sohbet edebilirsiniz.  

Çocuğunuzun kitaptan öğrendiği bilgileri pekiştirmesi için, ailece “tahmin oyunu” oynayabilirsiniz. Bunun için sorulara bir zaman aralığı ve puan belirleyerek birbirinize Atlas’tan bazı sorular yöneltin. Verilen süre içinde doğru cevaplanan her soru için puanları not edin. Bir tablo oluşturarak, oyunun sonunda puanları toplayın. Oyun için faydalanabileceğiniz örnek sorular: 

 • Maoriler’in geleneksel dövmelerinin adı nedir?
 • Kuzey Amerika’nın en kurak ve sıcak yeri neresidir?
 • Düğüm yazısını kimler kullanıyordu?
 • Filleri festival zamanlarında süsleyerek geçit törenlerine çıkaran ülke hangisidir?” 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun