Anna’yı Gören Var Mı?

5 star 5 star

3 Yaş

Kitaplar

Annesiyle gittiği pazarda kaybolan Anna’nın bulunma hikayesiyle herkesin biricik ve özel olduğunu anlatan, bu konuda farkındalık kazandırabilecek bir kitap.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Susanna Mattiangeli
  • Çevirmen : Bahar Ulukan
  • Resimleyen : Chiara Carrer
  • Sayfa Sayısı : 36
  • Yayınevi : Çınar Yayınları
  • Yayın Yılı : 2020
  • ISBN : 9789753484718

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Kişisel Özellikler
Kitap, herkesin farklı fiziksel ve karakter özelliklerine sahip olduğunu, benzer yönlerimiz olsa da her birimizin biricik ve özel olduğunu betimlemeler ve çizimlerle anlatarak çocuklar için bu kavramları somutlaştırarak sunuyor.
Anna pazarda kaybolunca postacı, kahveci, manav gibi çevredeki esnaflar ve pazara alışverişe gelenler onu bulabilmek için annesine yardım ediyorlar.

Kitap Hakkında

Kitap, kızıyla birlikte pazara giden bir annenin, kaybolan kızını arama öyküsünü anlatıyor.

Annesiyle pazara giden Anna, alışveriş yaparlarken birden ortadan kaybolur. Anna’nın yokluğunu fark eden annesi onu aramaya başlar. Pazarda gördüğü insanlara Anna’yı sorar. Gördüklerinde onu tanıyabilmeleri için Anna’nın hem fiziksel hem de karakteristik özelliklerini anlatmaya başlar. Anna’nın buğday tenli olduğunu ama yazın hafif esmerleştiğini, hastalanınca vücudunda benekleri çıktığını, bazen yumuşak ve sakin bazen de kirpi gibi dikenli bir yapıya büründüğünü, öfkelendiğinde fırtınalar kopardığını anlatır. Anna’nın kimseye benzemediğini, tek ve özel olduğunu, onu gördüklerinde hemen tanıyacaklarını söyler. Manav, postacı, polis, kahveci herkes Anna’yı aramaya başlar.

Ebeveyne Notlar

Kitapta tema olarak, herkesin kişisel özellikleriyle biricik olduğu konusu ele alınmış. Hepimizin farklı fiziksel ve karakter özelliklerine sahip olduğu, iyi ya da kötü bütün özelliklerimizin bizi biz yaptığı, birbirimize benzer yönlerimiz olsa da her birimizin biricik olduğu oldukça başarılı betimlemelerle anlatılmış.

Özellikle okul öncesi yaş grubunun kendinden örnekler bulabileceği kitabın, bir çocuğun elinden çıkmış izlenimi yaratan çizimleri de oldukça ilgi çekici. Çocukların bedenleri, karakter özellikleri ve duygularını anlama yolculuğunda tekrar tekrar okunabilecek nitelikte. Özellikle Anna’nın karakter özelliklerini betimleyen çizimler, çocukların soyut kavramları anlamlandırmalarına yardımcı olacak şekilde tasarlanmış. Olay örgüsünün günlük yaşam içinde hemen her çocuğun yer alabileceği bir mekân ve durum üzerine kurgulanmış olması da çocukların karakterlerle özdeşleşmelerini ve kitabı okurken keyifli vakit geçirmelerini sağlayacaktır.  

ÇİÇEK Öneriyor

Hikâyeden yola çıkarak “Anna kaybolduğunda annesi nasıl hissetmiştir?”, “Anna ne hissetmiştir?” gibi sorular sorarak, duygular hakkında sohbet edebilir ve bu konuda farkındalık kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzla kalabalık bir ortamda nasıl davranması ve nelere dikkat etmesi gerektiğiyle ilgili konuşabilir, kaybolması durumunda neler yapması gerektiği hakkında bilgi verebilirsiniz.

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun