Albie Bright’ın Sayısız Dünyası

4 star 4 star

10 Yaş

Kitaplar

Hayatını kaybeden annesini bulmak için fizik teorilerini kullanarak evrenler arasında yolculuk yapan Albie’nin fantastik maceralarını anlatan bir roman.

Künye

  • Tür : Fantastik Roman
  • Yazar : Christopher Edge
  • Yayınevi : Bilgi Yayınevi
  • Yayın Tarihi : 2019
  • Sayfa Sayısı : 178
  • ISBN : 978-975-22-0887-2

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Bilim
Çocukların anlayabileceği bir dil kullanılarak, kuantum fiziği teorileri anlatılıyor. Kitapta ayrıca CERN’de yapılan çalışmalar, Albert Einstein ve Newton gibi ünlü bilim insanlarıyla ilgili bilgiler paylaşılıyor.
Albie kitap boyunca farklı evrenlere seyahat ediyor ve bunu tek başına yapıyor. Her evrende farklı sorunlarla karşılaşıyor, ama hiç pes etmiyor.
Albie gittiği başka bir evrende Alba ile tanışıyor. Alba’nın yardımıyla annesini bulmak için yeni bir çözüm yolu geliştiriyorlar.
Bilim insanı Erwin Schrödinger’in teorisinden yola çıkan Albie, kendi ‘Kuantum Muz Teorisi’ni oluşturuyor.
Negatif Temalar
  • Kötü Örnek Oluşturabilecek Davranışlar
Albie, deneyini yapabilmek için mama ile kandırarak komşusunun kedisini deney için kullanıyor. Paralel evrende karşılaştığı Albie’ye ‘’Kötü Albie’’ ismini veriyor. Kötü Albie okula gitmek istemiyor ve yerine Albie’yi gönderiyor, onu tehdit ediyor. Müzeden bir ornitorenk çalmaya çalışıyor ve müzeye zarar veriyor.
Sınıf arkadaşı Albie’ye lakaplar takıyor. Bazı sınıf arkadaşları, Albie’nin annesinin ölümünü ciddiye almıyor ve bunu Albie’nin yüzüne vuruyorlar. Paralel evrendeki Victoria, tekerlekli sandalye kullanan Alba ile dalga geçiyor ve ona kötü davranıyor.

Kitap Hakkında

Albie, CERN'de üst düzey bilim insanı olarak çalışan bir anne-babanın tek çocuğudur. Ancak annesi kanser nedeniyle hayatını kaybeder. Yaşadığı acı nedeniyle kendini işine veren babasını fazla göremeyen Albie, yalnızlık hissiyle derin bir boşluğa düşer. Annesinin nereye gittiğini sorduğu bir gün, babasının ‘paralel evrenlerden birinde bizimle birlikte yaşıyor’ diye mırıldandığını duyunca her şey değişir. Albie, annesinin hastalanmadığı, ölmediği o paralel evrene nasıl gidebileceğini araştırmaya başlar. 

Albie, annesinden ve babasından öğrendiği bilgilerle, Erwin Schrödinger adında bir bilim insanının teorisinden yola çıkarak kendi ‘Kuantum Muz Teorisi’ni oluşturur. Teorisini test eder ve evrenler arasında yolculuğa çıkabildiğini görür. Pek çok evrene giden Albie, orada kendisinin başka bir haliyle karşılaşır. İlk gittiği evrende, insanlara zorbalık yapan ve okula gitmek istemeyen bir çocuktur. Diğer bir evrende kız hali olan Alba’yla tanışır. Bir diğerinde ise babası bilim insanı değildir, Albie ile geçirecek bir sürü vakti vardır. Ve sonunda bir başka evrende annesine ulaşır. Fakat, bu evrende de kendisi erkenden yaşamını kaybetmiştir, çaresiz kendi evrenine geri döner. 

Albie annesine kavuşamasa da teorisiyle başarılı olur. Yolculuğu boyunca annesinin kuantum bilgisayarını kullanmıştır ve bilgisayar tüm bu verileri CERN’e gönderir. CERN bu buluşu çok kıymetli bulur ve ödüllendirirler. Yaptığı yolculuklarda ise arkadaşlık, aile ve yaşam hakkında pek çok şey öğrenir. Sonunda duygusal açıdan güçlenmiş olarak babasıyla yeni bir hayat kurar.             

Ebeveyne Notlar

Bilimi ve hayal gücünü başarıyla harmanlamış bir kitap. Hikayesi ve Albie’nin maceralarıyla bilime ve kuantum fiziğine dair merak uyandırıyor. Bilim insanlarının yaşamı, yaşadıkları deneyimler, teorilerini nasıl oluşturdukları gibi konular; atomlar, nötronlar, protonlar ve daha birçok bilimsel terim çocukların anlayabileceği basit bir dil ile anlatılmış. Albie’nin teorisini hayata geçirip evrenler arasında yolculuğa çıkması ve kimi evrende iki adet Ay bulunması gibi ilginç durumlar çocukların hayal gücünün gelişimini destekleyebilir.

Albie’nin amacı uğruna araştırmalar yapması, pes etmeden denemesi, cesur davranması, onu çocuklar için iyi örnek kılıyor. Ayrıca gittiği her evrende kendi hayatının farklı bir versiyonu ile karşılaşması, çocuklara anlamlı mesajlar veriyor. Tekerlekli sandalyedeki Albie’nin hissettikleri, kötü davranışlarda bulunan Albie’nin yol açtığı hasarlar, yaşattığı üzüntüler ve bir kız çocuğu olarak yaşadıkları çocukların empati becerisini güçlendirebilir. Ancak öyküde annesini kaybeden Albie’nin yas sürecinden sunulan kesitler hassas olan çocuklar için üzücü olabilir. 

ÇİÇEK Öneriyor

Kitapta anlatılanlardan hangilerinin gerçek, hangilerinin kurgu olduğunu çocuğunuzla birlikte araştırabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun gerçekle kurgu arasındaki farkı anlamasına yardımcı olabilirsiniz. 

Fizik biliminin bize hangi kapıları açtığı üzerine konuşabilirsiniz. Kitapta bilimsel araştırmaları başlatan ‘’Kangurular ne kadar yükseğe zıplayabilir? Neden her hayvan farklı?’’ gibi sorulardan başlayarak çocuğunuzun kafasında oluşan sorular üzerine konuşabilirsiniz.

Çocuğunuzla farklı evrenler üzerine sohbet edebilirsiniz. Kendi arzu ettiği evrende neler olmasını isterdi, bunlar olsaydı neler hissederdi gibi sorularla hayal gücünü besleyecek bir beyin fırtınası yapabilirsiniz.  

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun