Ağaç Atlası

5 star 5 star

5 Yaş

Kitaplar

Dünyanın en ilginç ağaçlarının bir araya getirildiği ve onlara ilişkin şaşırtıcı bilgilerin sunulduğu bir atlas

Künye

  • Tür : Atlas
  • Yazar : Fatih Dikmen
  • Yayınevi : Taze Kitap
  • Sayfa Sayısı : 112
  • ISBN : 9786056756085

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğiticilik
Atlasta, merak uyandırıcı nitelikte ağaçlara ve bu ağaçlara ilişkin kapsamlı bilgilere yer veriliyor. Ağacın bilimsel adı, özellikleri, boyu, hangi iklimde yetiştiği, hangi ağaçlarla akraba olduğu, ne kadar sürede büyüdüğü, hangi üretim alanlarına katkı sağladığı gibi pek çok bilgi paylaşılıyor.
Ağaçlar hakkında sunulan bilgilerle, doğadaki çeşitliliğe dikkat çekilerek, bu alanlarda farkındalık ve duyarlılık geliştirilmesi hedefleniyor.

Kitap Hakkında

Meyveleri gövdesinde büyüyen ya da dinozorlar dönemine şahitlik etmiş bir ağaç hayal edebiliyor musunuz? Ya da darbe alınca kanayan, suyun içinde yetişen, dalları bulutlara değen, dev görüntüsüyle masalların gösterişli dünyasından gelmiş gibi görünen, meyvesi 10 kiloları bulan başka ağaçları?.. Bu şekilde, 52 bölgeden 52 ilginç ağacı keşfedebileceğiniz merak uyandırıcı bir kitap “Ağaç Atlası”.

Ebeveyne Notlar

Atlas olarak tasarlanan kitapta, birçok farklı cinste ağacın özelliklerine dair temel bilgiler, ağaçların hikayeleri, en sık görüldüğü ülkeler ve ülke kültüründeki yerleri anlatılıyor. Her ağaç için iki sayfa ayrılmış. Bu sayfalarda ağacın hangi iklimde yetiştiği, meyvesi, hangi ağaçlarla akraba olduğu, ne kadar sürede büyüdüğü, insanlığa ve çeşitli üretim alanlarına hangi katkıları sağladığı gibi çeşitli bilgiler paylaşılıyor. Bunun yanı sıra, her ağaca özel o ağacın bilimsel adının, özelliklerinin, boyunun ve yetiştiği yere ait bilgilerin yer aldığı bir künye sunuluyor.           

Kitapta büyük çizilmiş, çocuklar için ilgi çekici olabilecek ve ağaçları gözlerinde canlandırmalarını kolaylaştıracak pek çok resim yer alıyor.  Atlas, çocukların keyifle okuyabileceği şekilde basit, eğlenceli bir dille yazılmış ve keşfetmeyi destekleyecek şekilde kısa bölümlere ayrılmış. Bu tasarım çocukların yazılara odaklanmalarını ve bilgileri takip etmelerini kolaylaştırıyor. Kitap, bir yandan çocukların bilgi haznesini, bir yandan da ilgi ve merak duygularını besleyecek bir içeriğe sahip. Sorgulama mekanizmasını harekete geçirerek, çocukların çevrelerindeki canlılara karşı daha ilgili, daha bilinçli ve farkındalıklı bir yaklaşım geliştirmelerini destekleyici nitelikte.

Kitabın içinden çıkan büyük dünya haritası ve ağaçlara ait ‘sticker’ etiketler de, sunulan bilgilerin çocukların kafasında somutlaşmasını ve bilgilerin pekişmesini sağlıyor. Ağaç Atlas’ı çocukların kafasında “atlas” kavramını oluşturmak ve atlas kullanma alışkanlığını geliştirmek için de yararlı olabilir.        

ÇİÇEK Öneriyor

Her gün atlastaki bir ağacı çocuğunuzla birlikte keşfedebilir ve üzerinde sohbet ederek edindiğiniz bilgileri pekiştirebilirsiniz. Atlasın içinden çıkan dünya haritasını duvarınıza asarak, o gün üzerine konuştuğunuz ağacın sticker’ını yapıştırabilir, günler ilerledikçe her yeni ağaçla dünya üzerinde ne kadar yol aldığınızı görebilirsiniz.

Zaman zaman da kitabı rastgele açıp “Hangi ağaç çıkacak bakalım? Bu ağaçla ilgili en çok bilgiyi kim hatırlayacak?” diyerek bilgi pekiştirme işlemini oyunlaştırabilirsiniz. İnsanların ağaçlardan nasıl yararlandığına, olmasalardı hangi olanaklardan mahrum kalınacağına dair sohbet ederek çocuğunuzun doğa ve doğadaki dengeler konusundaki farkındalığını artırmaya yardımcı olabilirisiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun