Kitap
Tavşan, Gece ve Bisküvi Kutusu

Tavşan, Gece ve Bisküvi Kutusu

5 star 5 star

3 + Yaş

Kitap

Uyumayı sevmeyen bir tavşanın hikayesiyle, onun gibi karanlığı sevmeyen ve uyumak istemeyen çocukları, gece ile gündüz döngüsünün ve uykunun canlıların yaşamı için ne kadar önemli olduğu konusunda ikna edebilecek sevimli bir uykudan önce kitabı.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Nicola O'Byrne
  • Çevirmen : Melike Günyüz
  • Resimleyen : Nicola O'Byrne
  • Sayfa Sayısı : 32
  • Yayınevi : Erdem Çocuk
  • Yayın Yılı : 2021
  • ISBN : 978-605-279-308-4

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Uyku
Uykuyu sevmeyen Tavşan, gece yarısı olduğunda hep yorgun olmadığını bahane ederek uyumak istemez. Ancak çok geçmeden gece-gündüz döngüsünün canlıların yaşamındaki yerini öğrenir. Uykunun sağlık için önemini ve bir ihtiyaç olduğunu anlar.
Tavşan, “Karanlık” olmazsa uyumasına da gerek olmayacağını düşünerek onu bisküvi kutusuna hapseder. Ancak daha sonra karanlığın ve aydınlığın canlılar için önemini anlayıp hatasını telafi eder.
Tavşan, hapsettiği Karanlık’a bitki ve hayvanların ihtiyaç duyduğunu anlayarak kendisinden başkasını da hesaba katmayı, başkalarına karşı saygılı davranmayı öğrenir.
Tavşan, kendisinin istemediği ya da hoşlanmadığı durumlar için başkalarının farklı istekleri ve ihtiyaçları olabileceğini fark eder. Başkalarıyla empati yapmayı öğrenir.
Kitapta çizimler eşliğinde yarasa, baykuş, tilkilerin gece yaşayan hayvanlar olduğu ve tavşanların havuç yemeyi sevdikleri bilgisi verilir.

Kitap Hakkında

Kitap, uyumayı sevmeyen bir tavşanın, gece ve gündüzün canlıların yaşaması için önemli olduğunu keşfetme hikayesini anlatıyor.

Uyumayı sevmeyen Tavşan, uyumamak için bir yol ararken aklına bir fikir gelir: “Hava kararmazsa, uyumama da gerek kalmaz” diye düşünerek gökyüzündeki ‘Karanlık’ı bir bisküvi kutusuna hapseder. Karanlık ona bazı bitkilerin ve hayvanların güneşi sevmediği için kendisine ihtiyaç duyduğunu söylese de uyumamakta kararlı olan Tavşan onu umursamaz. Ormandaki yarasalar, baykuşlar ve tilkiler de Karanlık’ı beklediklerini belirtirler. Ancak Tavşan onları da dikkate almaz.

Karanlık bisküvi kutusundayken hep gündüz olduğu için Tavşan’ın artık uyuması gerekmiyordur ve keyfi yerindedir. Çok geçmeden karnı acıkır. Havuç yemek için yuvasından çıktığında onların solduğunu görür. Havuçların uzun süre güneş ışığına maruz kaldığı için böyle olduğunu anlar. Tilki yavrularının, yarasaların ve baykuş ailesinin karanlığı bekledikleri aklına gelir ve yaptığı hatanın farkına varır. Bisküvi kutusunun kapağını açarak Karanlık’ın dışarı çıkmasına izin verir. Karanlık da ona gecenin ne kadar harika bir şey olduğunu ispatlama sözü verir. 

Tekrar gece olur. Tavşan, Karanlık’ın da yönlendirmesiyle gökyüzünde parlayan yıldızları ve hayvanlarının yaşamını izleyip geceye hayran olur. Karanlık, geceye dair güzel şeylerden birinin de masallar ve uyumak olduğunu hatırlatır. Ardından Tavşan uyumak üzere yatağına geçer. Karanlık masal anlatırken, o da yavaş yavaş uykuya dalar.

Ebeveyne Notlar

‘Tavşan, Gece ve Bisküvi Kutusu’ gece olunca uyumak istemeyen ve karanlıktan korkan çocuklara cesaret verebilecek bir kitap.

Tavşan, uyumayı sevmediği için Karanlık’a ihtiyacı olan canlıların ne yapacağını düşünmeden bencilce hareket ediyor. Bisküvi ikram etme bahanesiyle Karanlık’ı kandırıyor ve elini kutuya uzattığı anda onu içeriye hapsediyor. Neyse ki çok geçmeden Karanlık’ın canlılar için ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu fark ediyor. Başkalarının ihtiyaçlarını da gözetmeyi ve başkalarına karşı saygılı davranmayı öğreniyor.

Sade ve akıcı bir dile sahip olan kitap, renkli çizimleriyle oldukça ilgili çekici. Karanlığı sevmeyen ya da gece uyumak istemeyen çocukları, karanlığın da canlıların yaşamında önemli bir ihtiyaç olduğu konusunda ikna edebilecek sevimli bir öykü. Bazı çocuklar için ürkütücü bir kavram olan ‘karanlık’, bir karaktere dönüştürülerek hikâyeye yerleştirilmiş ve onun canlılar için aslında ne kadar önemli olduğu somut örneklerle anlatılmış. Kitabı okuyan çocuklar gecenin bitkiler ve hayvanlar için önemine dair farkındalık kazanabilir ve tilki, yarasa, baykuş gibi gece yaşayan hayvanların da olduğunu öğrenebilirler. Ancak, bu hayvanların geceleri aktif oldukları çizimler aracılığıyla yansıtılsa da yazılı bilgi verilmemiş. Bu nedenle kitabı okurken çocuğunuza bu hayvanların yaşam döngüsü ve alışkanlıkları hakkında bilgi vermeniz faydalı olacaktır.

ÇİÇEK Öneriyor

Gece uyumadan önce çocuğunuzla birlikte kitabı okuyabilir, uykuya geçiş konusunda rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Gece ve gündüz döngüsü üzerine konuşabilir ve uyumanın faydalarını anlatarak bu düzenin neden gerekli olduğu, canlıların uykuya neden ihtiyaç duyduğu hakkında bilgi verebilirsiniz.

Tavşan’ın Karanlık’ı kutuya hapsetmesini örnek göstererek, bazen istemediğimiz ya da sevmediğimiz bir şeye bir başkasının ihtiyaç duyabileceğini anlatabilir ve başkalarını düşünmenin ve nezaketli olmanın önemine işaret edebilirsiniz.

Çocuğunuzun öyküde dikkatini çektiğini fark ederseniz, geceleri yaşayan hayvanlar ile onların yaşamları hakkında belgesel izleyebilir ya da araştırma yapabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun