Kitap
Sakın Oraya Yapma

Sakın Oraya Yapma

5 star 5 star

3 + Yaş

Kitap

Küçük bir kızın sevimli bir bebek Marslı’ya tuvaletini nasıl yapacağını öğrettiği; tuvalet eğitimi almaya hazırlanan ya da bu konuda zorluklar yaşayan çocukları cesaretlendirebilecek bir kitap.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Jeanne Willis
  • Çevirmen : Berrak İdiman
  • Resimleyen : Hrefna Bragadottir
  • Sayfa Sayısı : 28
  • Yayınevi : Abm Yayınevi
  • Yayın Yılı : 2020
  • ISBN : 9786055171681

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Tuvalet Eğitimi
Küçük kız, tuvaletini yanlış yerlere yapan bebek Marslı’ya tuvaletini nasıl yapacağını uygulamalı şekilde gösterir. Marslı başta zorlansa ve hata yapsa da arkadaşının desteğiyle denemeye devam ederek, tuvaletini yapmayı öğrenir.
Küçük kız, Marslı’nın geldiği yerde tuvaletlerin dünyadakinden farklı olduğunu düşünerek ona tuvaletini yapması konusunda yardımcı olur.
Küçük kız, odasında bulduğu bebek Marslı’ya yakın davranır. Birlikte şarkı söyleyip oyun oynarlar ve aralarında bir arkadaşlık gelişir.

Kitap Hakkında

“Sakın Oraya Yapma” kitabı, küçük bir kızın odasında bulup arkadaş olduğu yeşil renkli, sevimli bebek Marslı’ya tuvaletini yapmayı öğretmesini anlatıyor.

Hikâyenin kahramanı küçük kız bir gün odasında yeşil renkli, oldukça sevimli bir bebek Marslı görür. Onunla arkadaş olmak ister. Birlikte oyun oynarlarken Marslı’nın tuvaleti gelir. Küçük kız, Marslı’nın geldiği yerde tuvaletlerin dünyadakinden farklı olduğunu düşünerek ona tuvaleti gösterir ve nereye, nasıl yapacağını anlatır. Marslı tuvaletin kendisi için soğuk, sert, derin, tuhaf ve ıslak olduğunu söyleyerek tuvaletini yapmak istemez. Kendisine tuvaletini yapacak başka bir yer aramaya koyulur. Önce küçük kızın odasında bulduğu kovboy şapkasının içine, sonra çöp kutusuna, ardından da bir balık akvaryumuna tuvaletini yapmayı dener. Ancak hiçbirinde başarılı olamayıp küçük kazalar atlatır. Bunun üzerine küçük kız Marslı’ya tuvaletini nasıl yapacağını göstererek anlatmaya karar verir. Küçük kız önce tuvalet şarkısını söylemeye başlar. Ardından klozetin kapağını kaldırmak, pantolonunu indirmek, tuvaletini yapmak, sifonu çekmek ve elleri yıkamak gibi adımları uygulamalı olarak anlatır.

Marslı, dikkatle küçük kızın anlattıklarını dinleyip izler. Onun gibi tuvaletini yapmak için heveslenir, dener ancak küçük kızın adımlarını birebir uygulamakta zorlanır. Yine de pes etmez, tekrar tekrar deneyerek hem tuvaletini doğru şekilde yapmayı hem de tuvalet şarkısını söylemeyi öğrenir. Marslı artık dünyadayken tuvaleti geldiğinde nereye gideceğini ve ne yapacağını biliyordur.

Ebeveyne Notlar

"Sakın Oraya Yapma"; tuvaletini nereye, nasıl yapacağını bilemeyen sevimli bir Marslı karakter üzerinden çocukların tuvalet eğitimi sürecinde karşılaşabilecekleri sorunları ve uygulayabilecekleri doğru adımları eğlenceli şekilde anlatıyor.

Tuvalet eğitimine başlayan pek çok çocuk gibi Marslı da Dünya’da ilk kez tuvalete giderken korkuyor, klozete oturmak istemiyor ve kaçıyor. Ama tuvaletini yanlış yerlere yapmanın sonuçları ile karşılaşıyor; poposu çöp kutusuna sıkışıyor ve yanlışlıkla akvaryumu devirip içindeki suyun dökülmesine neden oluyor. Ancak arkadaşının söylediği şarkıdan yardım alarak adım adım tuvaletini yapmayı öğreniyor.

Kitap, sade anlatımı, renkli çizimleri ve eğlenceli hikayesiyle tuvalet eğitimi almaya hazırlanan ya da bu konuda zorluklar yaşayan çocukların faydalanabileceği bir kaynak. Çocuklar, Marslı’nın tuvaletini yapmayı öğrenme sürecinde kendilerine dair örnekler bulup, yaşadıkları zorluklarda yalnız olmadıklarını görerek rahatlayabilirler. Marslı’nın sonunda tuvaletini yapmayı öğrenmesi, çocuklara başarabilecekleri konusunda cesaret verebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu düşünüyorsanız kitabı okumadan önce çocuğunuzla tuvalet eğitimi hakkında konuşabilirsiniz. Kitabı okurken de size hazır olup olmadığına yönelik ip uçları verecektir. “Marslı gibi sen de tuvaletini tuvalete yapmayı denemek ister misin?” sorusunu sorarak onu denemesi için teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuz isteksizse, onu zorlamamalısınız. Bir süre geçtikten sonra kitabı tekrar okuyup, tepkisini tekrar ölçebilirsiniz.

Tuvalet eğitimine başladıysanız veya başlamayı düşünüyorsanız, siz de Marslı’nın arkadaşı küçük kız gibi çocuğunuza uygulamalı olarak tuvaletini nasıl yapacağını gösterebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun neyi nasıl yapacağını anlaması konusunda yardımcı olacaktır. 

Tuvalet eğitimi şarkıları ve tuvaletini yapmayı öğrenen karakterlerin yer aldığı videolar, tuvalet eğitimi sürecinde çocuklar için cesaretlendirici olabilir. İnternetten bu tip video ve şarkıları bulabilir veya kendi şarkılarınızı birlikte oluşturabilirsiniz.

Çocuğunuz tuvalet eğitimi sırasında zaman zaman tuvaletini söylemeyi unutabilir, altına kaçırabilir veya motivasyonu düşebilir. Bunların her biri doğal ve hemen her çocuğun yaşadığı süreçlerdir. Bu tip zamanlarda, tuvaletini altına kaçırmasının bir sorun olmadığını ve Marslı gibi denemeye devam ederse öğrenebileceğini söyleyip çocuğunuzu cesaretlendirebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun