Kitap
Nokta

Nokta

5 star 5 star

4 + Yaş

Kitap

Öğretmeninin destekleyici tutumu sayesinde resim yapma yeteneğini ve yaratıcılığını keşfeden bir kız çocuğunun öyküsü.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Peter H. Reynolds
  • Çevirmen : Oya Alpar
  • Resimleyen : Peter H. Reynolds
  • Resimleyen : Peter H. Reynolds
  • Resimleyen : 32
  • Yayınevi : Altın Kitaplar
  • Yayın Yılı : 2014
  • ISBN : 9789752117808

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Özgüven
Vashti ilk noktayı isteksizce yapsa da, bu deneme onun kendine olan inancını kazanmasına yardımcı oluyor. Yeni noktalar çizmeyi deniyor, renkleri karıştırıyor ve güzel noktalar yapmayı başarıyor.
Vashti, resim yapmak konusunda kendine güvenmese de öğretmeninin nokta çiz önerisinden sonra bir nokta çiziyor. Bu noktanın çerçevelenip sınıfa asılması ona cesaret veriyor ve sonra daha yaratıcı resimler çizmeye başlıyor.

Kitap Hakkında

‘Nokta’; resim yapma konusunda yeteneksiz olduğuna inanan bir kız çocuğunun, öğretmeninin desteğiyle kendi gücünü ve yaratıcılığını keşfetme öyküsünü anlatıyor.

Vashti resim yapamadığına inanan ve bu konuda kendisini yetersiz hisseden bir çocuktur. Bir gün resim dersi biter ve Vashti sıkıntılı bir şekilde elindeki boş kağıda bakar. Bu durumu fark eden öğretmeni onu cesaretlendirmek için; "Bir nokta yap bakalım o seni nereye götürecek?" der. Vashti öfkeli bir şekilde boş kağıdın ortasına bir nokta kondurur ve öğretmenine verir. Ertesi hafta resim dersinde, kendi resminin, kenarları yaldızlı bir çerçevenin içinde sınıfta duvarda asılı olduğunu görür. Yaptığı noktayı inceler ve daha güzel bir nokta yapabileceğini düşünerek, daha önce hiç kullanmadığı sulu boya kutusunu açıp çalışmaya başlar. O kadar güzel noktalar yapar ki resimleri okuldaki sergide sergilenir ve büyük bir ilgiyle karşılanır.

Sergi sırasında Vashti küçük bir erkek çocuğunun kendisine baktığını fark edip yanına gider. Çocuk Vashti’ye hayranlığını belirtir ve kendisinin de onun gibi resim yapmayı istediğini ancak düz bir çizgi bile çizmeyi beceremediğini söyler. Vashti, çocuğun eline bir kağıt verip bir çizgi çizmesini söyler. Çocuk elleri titreyerek kağıda eğri büğrü bir çizgi çizer. Vashti, çocuğun yaptığı çizgiyi inceler ve altına imzasını atmasını ister. Tıpkı, zamanında öğretmeninin kendisine yaptığı gibi o da küçük çocuğu kendisine inanması konusunda cesaretlendirir. 

Ebeveyne Notlar

Kitapta bir öğretmenin, bir davranışıyla bir çocuğun hayatını nasıl değiştirdiğine şahit oluyoruz. Vashti resim yapma konusunda yeteneksiz olduğuna inanmasına rağmen, öğretmeninin cesaretlendirmesiyle yeteneğini ve yaratıcı yönünü keşfediyor. Vashti’nin bu değişimi, herkesin içinde henüz keşfedemediği pek çok yön olduğunu gösteriyor ve yeteneklerine güvenmek konusunda cesaret veriyor.

Kitabın yazarı Peter H. Reynolds bu kitabı, resim yapması konusunda kendisini cesaretlendiren matematik öğretmeni Bay Matson’a ithaf etmiş. Kitap dikkat çektiği bu konuyla, öğrencilerinin duygularını önemseyen ve onlara karşı destekleyici tutumlar sergileyen bir öğretmene sahip olmanın, bir çocuğun hayatında nasıl etkiler yaratabileceğini ortaya koyuyor.

Kitabın kısa, yalın ve akıcı bir öyküsü var. Dili anlaşılır, suluboya tekniğiyle yapılmış çizimleri ise öykünün yalınlığıyla uyumlu. Basit, anlaşılır renkli çizgiler kullanılmış.

Kitabın bir de yedi dakikalık kısa animasyonu yapılmış. Bu animasyon, 2005 yılında Amerikan Kütüphaneciler Birliği’nin üstün eserlere verdiği Carnegie Madalyası’nı kazanmış. Ayrıca aynı yıl “Çocuklar İçin En İyi Video Filmi Ödülü”nü almış. Kitaptan yola çıkılarak, 2009 yılında, 15 Eylül günü “Uluslararası Nokta Günü” olarak ilan edilmiş (https://www.internationaldotday.org/welcome) ve cesareti, iş birliğini, yaratıcılığı temsil eden bir gün olarak kutlanmaya başlanmış. Öte yandan, “Celebridots” (http://www.celebridots.com/) adlı bir site oluşturularak kendi nokta tasarımını yapıp siteye gönderenlerin resimleri yayınlanıyor.

“Nokta” tüm bu özellikleriyle, öz güven sorunu ve performans kaygısı yaşayan, henüz içindeki gücü ve yeteneği keşfedememiş çocuklara ilham verebilecek bir kitap.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla birlikte kitabı okuyabilir, öyküden aklında kalanları anlatmasını isteyebilirsiniz.

Çocuğunuza “Vashti neden kızgın? Neden iyi resim yapamadığını düşünüyor?” diye sorabilir, Vashti’nin yaşadığı öfkenin nedeninin resim yapma konusunda kendisine inanmamak olduğunu anlatabilirsiniz. Kendimize güvenip cesaretli olduğumuzda, yapamayacağımıza inandığımız birçok şeyi yapabileceğimizi hatırlatabilirsiniz.

Vashti’nin nokta çizme denemelerini örnek gösterip yavaş yavaş öz güven kazandığını ve resim yapabildiğine inanmaya başladığını hatırlatarak; başlangıçta bazı şeyleri iyi yapamamanın doğal olduğunu, çalıştıkça ve pratik yaptıkça kendimizi geliştirmenin her zaman mümkün olduğunu anlatabilirsiniz.

“Senin de Vashti gibi iyi yapamadığını düşündüğün şeyler var mı?”, “Kendini bu konuda nasıl geliştirebilirsin?”, “Vashti gibi sen de denemeye başlamak ister misin?”, “Sana bu konuda ne şekilde yardımcı olmamı istersin?” gibi sorularla onu zorlandığı konularda cesaretlendirebilir ve yanında olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun