Kitap
Matis Matematiği Sevmiyor

Matis Matematiği Sevmiyor

5 star 5 star

4 + Yaş

Kitap

Matematiksel öğrenme bozukluğuna sahip Matis’in günlük hayatta karşılaştığı zorlukları ve bunlarla nasıl baş etmeye çalıştığını konu alarak bu alanda toplumsal bir bilinç oluşturmayı amaçlayan farkındalık yaratabilecek bir kitap.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Anne Lafay / Annie Boulanger
  • Çevirmen : Yalçın Varnalı
  • Sayfa Sayısı : 28
  • Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
  • Yayın Yılı : 2015
  • ISBN : 9789750834028

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Matematiksel Öğrenme Bozukluğu/Diskalküli
Matematiksel öğrenme bozukluğu olan Matis, işlem yapmakta çok zorlanıyor. Eğitimcisinin anlattığı soyut işlemleri somutlaştırma yöntemleriyle matematik işlemlerini çözebiliyor. Kitabın sonunda diskalkülinin (matematiksel öğrenme bozukluğu) ne olduğu, nedenleri, nasıl tespit edildiği ve diskalküliye sahip çocuklara nasıl yardım edilebileceği hakkında bilgiler veriliyor.
Matis, diskalküliye sahip olduğu için matematik derslerinde çok kaygılanıyor. Ama hiç pes etmiyor ve kaygısının üzerine gidiyor. Eğitmeninin öğrettiği yöntemleri uyguluyor, annesiyle matematik becerilerini geliştirecek kutu oyunu oynuyor ve sayısal işlemlerde zorlandığında arkadaşları ona yardımcı oluyorlar. Bunlar sayesinde kaygısıyla baş edebiliyor.
Öğretmenleri ve arkadaşları Matis’i ayırmıyor. Onun bu özelliğini kabul edip ona destek oluyorlar. Öğretmenleri oyunlarda ona aktif görevler veriyor. Matis’in kullandığı yöntemlerle arkadaşları da matematik bulmacalarında başarılı oluyorlar.
Matis’in yaşadığı zorlanmalarda arkadaşları onunla dalga geçmiyorlar, oyunlarına Matis’i dahil ediyorlar, desteğe ihtiyaç duyduğunu düşündüklerinde ona yardım ediyor ve oyunlarda onun düşüncelerini önemsiyorlar.

Kitap Hakkında

“Matis Matematiği Sevmiyor”, farklı duygu ve durumlar yaşayan çocuklara yeni bakış açıları kazandırmayı ve ebeveynler ile eğitimcilere bu konularda bilgilendirmeler yapmayı amaçlayan “Gerçek Hayattan Hikayeler” dizisine ait öykü kitaplarından bir tanesi. Matematiksel öğrenme bozukluğu (diskalküli) olan ve bu yüzden matematiği sevmeyen Matis’in yaşadığı kaygıları ve zorlanmaları nasıl yenmeye çalıştığını anlatıyor. 

Okumayı çok sevmesine rağmen sayılarla arası iyi olmayan Matis’in matematik derslerinde kaygıdan karnı ağrımaktadır. Onun için zihinde hesap yapmak çok zordur. Ellerini saklayarak parmak hesabı yapmaya çalışsa da başaramaz ve arkadaşları onunla dalga geçecek diye hep endişelenir. Bir gün, okula erken gelen Lu ve Ela, Matis’le misket oynarlar. Oyun bittiğinde misketlerini sayarken Matis çok zorlanır. Arkadaşı Lu, ona misketleri çantasına birer birer koymasını ve her koyduğu misketi saymasını önerir. Matis bu öneri sayesinde misketlerini saymayı başarır.

Teneffüste arkadaşlarıyla saklambaç oynarken ebe seçilir. En sevdiği oyunlardan biri olmasına rağmen 100’e kadar saymak zorunda olmak onu yine kaygılandırır ve sayarken hata yapar. Ama denemeye devam eder ve başarır. Öğle arasında evde yemekten sonra annesiyle Penguen Yarışı isimli oyunu oynarlar. Bu oyunda Matis’in pengueni ilerletebilmek için zarın üstündeki noktaları sayması gerekir. Biraz oynarlar fakat okula dönmesi gerektiği için oyuna akşam devam etmeye karar verirler.

Beden eğitimi dersinde öğretmeni Matis’i hakem seçince Matis hem maçı izleyip hem de sayıları aklında tutması gerektiği için kaygılanır. Ancak eğitmeninin öğrettiği yöntemi hatırlar. Çakıl taşları toplayarak atılan her sayı için bir taşı ayağının dibine bırakır ve oyunun sonunda topladığı taşları sayar. O günkü programda bir de hazine avı vardır. Herkes takımlarını oluşturur ve hazineyi bulmak için 4x6 tane yaprak toplamaları gerekmektedir. Toplam yaprak sayısını hesaplamak Matis kadar arkadaşlarını da zorlar. Matis eğitmeninin öğrettiği yöntemi burada da kullanmayı dener. Her birinde 6 yaprak olan 4 küçük yığın yapar.  Matis’in yöntemiyle arkadaşları doğru cevaba ulaşır. En çok pencereli salonda saklı olan hazineyi bulmak için Matis takım arkadaşlarına okulun en büyük salonuna gitmeyi teklif eder ve gerçekten de hazineyi burada bulurlar. Matis pes etmeyip kaygılarının üstüne giderek bildiği yöntemleri değerlendirince hem işlemleri yapmayı başarmış hem de arkadaşlarına yardım edebilmiştir. Bu da onun kaygısıyla baş etmesine yardımcı olur ve kendisiyle gurur duyarak özgüveni artar.

Ebeveyne Notlar

Matematiksel öğrenme bozukluğu (diskalküli); matematiksel işlemleri anlama, hesaplama, sayısal sembolleri tanıma ve kullanma gibi durumlarda ortaya çıkan güçlükler olarak tanımlanıyor. Kitapta bu güçlükleri yaşayan ve çevresinin desteğiyle bunlarla baş etmeye çalışan Matis’in hayatından örnekler verilerek hem bu öğrenme bozukluğunun ne olduğu hem de bunu yaşayan bireylerin günlük yaşamlarında ne gibi zorluklarla karşılaştıkları anlatılıyor. Diskalkülide özel eğitimin, çevresel desteğin ve bireysel çabanın ne kadar önemli olduğunun altı çiziliyor.

Matis eğitmeninin ona öğrettiği pratik yöntemler, annesi ile oynadığı oyunlar, öğretmenlerinin onu ayırmadan her sürece dahil etmesi ve arkadaşlarının önerileri sayesinde yaşadığı zorluklara çözümler üretiyor. Kitap bu yönüyle benzer sorunlar yaşayan bireylerin durumunu anlamak ve onlarla empati kurarak doğru çözümler üretmek konusunda çocuklara ışık tutabilir. Öte yandan matematik dersinde zorlanan veya matematiksel öğrenme bozukluğu olan çocukların da yalnız olmadıklarını görmelerine yardımcı olabilir.

Çocuklar zorlandıkları zamanlarda öğretmenlerinden, ebeveynlerinden ya da arkadaşlarından yardım istemenin kolaylaştırıcı olabileceğini; yine kaygılarının üstüne gittikçe ve azimle çabaladıkça yaşadıkları zorlanmayla başa çıkmayı öğrenebileceklerini görebilirler.

Matis her ne kadar sayısal konularda zorluk yaşasa da okuma becerilerinde kendini güçlü hissediyor. Matematikte zorluk yaşayan başka çocuklar da kitabı okurken kendilerinin güçlü yönlerine odaklanarak hissettikleri zorlu duyguları dengeleyebilirler Ebeveynler de çocuklarının zorlandıkları alanlara odaklanmak yerine onların başarılı oldukları alanları ön plana çıkararak özgüvenlerinin artmasına katkı sağlayabilirler.

Kitabın sonunda diskalkülinin ne olduğu, nedenleri, nasıl tespit edildiği, bu çocuklara sınıfta nasıl yardım edilebileceği hakkında bilgiler bulunuyor. Ayrıca dil, okuma ve yazma becerilerinde sorunlar yaşanmasına neden olan öğrenme güçlüğü disleksi, konuşma bozukluğu olarak bilinen disfazi, gelişimsel koordinasyon bozukluğu olarak bilinen dispraksi ve hiperaktivite gibi bozukluklar ile diskalküli arasındaki bağlantılara dikkat çeken araştırmalara yer veriliyor. Bu verilen kısa ve öz bilgiler ebeveynlerin diskalküli hakkında fikir sahibi olmalarına, benzer zorluğu yaşayan çocuklarını daha iyi anlamalarına ve gerekli önlemleri almalarına yardımcı olabilir.

Çiçek Öneriyor

Çocuğunuzda matematiksel öğrenme bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bir çocuk psikiyatrına başvurabilirsiniz. Çocuğunuzun matematik derslerini öğrenmesine yardımcı olacak ve okul hayatına uyumunu kolaylaştıracak bir ortopedagoji uzmanından da destek alabilirsiniz. Yine bir psikoloğa başvurarak çocuğunuzun gelişimini takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun öğretmeniyle iş birliği içinde olarak çocuğunuzun sayısal becerilerde gelişmesini hızlandırabilirsiniz. Bu noktada çocuğunuza baskı yapmamalı ya da zorlandığı zamanlarda onu eleştirmemelisiniz. Çocuğunuza karşı sabırlı, hoşgörülü ve anlayışlı olmalı ve zorlandığı durumlarda öfkeli davranmamalısınız.

Çocuğunuza matematik işlemleri yaparken hangi duyguları hissettiğini sorabilir, kaygı yaşadığını hissederseniz zorlanmalarını hafifletecek destekler sunabilirsiniz. Motive edici yaklaşarak ona değerli olduğunu hissettirebilir ve kendine olan güveninin artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzla bireysel farklılıklar üzerine konuşarak bunlara karşı saygılı, hoşgörülü ve anlayışlı olmak gerektiğini anlatabilirsiniz. Kendini karşıdaki kişinin yerine koyarak onun ne hissettiğini anlamaya çalışmanın ve ona göre davranmanın ilişkiler açısından çok önemli olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Çocuğunuzun sayısal becerisini geliştirmek için eğlenceli yollara başvurabilirsiniz. Web sitemizde çocuğunuzun matematiksel becerisini destekleyebilecek, yaşına uygun kutu oyunları ve uygulamaların incelemelerini bulabilirsiniz.

https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/uygulama/math-makers

https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/kutu-oyunu/magic-maths

https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/kutu-oyunu/look-look-(bak-bak)

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun