Kitap
Kraliçeyi Kurtarmak

Kraliçeyi Kurtarmak

5 star 5 star

9 + Yaş

Kitap

Aleks ve arkadaşlarının çözdükleri matematik problemleriyle tutsak Kraliçe’yi zindandan kurtarmaya çalıştıkları, çocukların matematiğe karşı olumlu bakış açısı geliştirmelerini sağlayabilecek fantastik bir hikâye.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Vladimir Tumanov
  • Çevirmen : Mine Kazmaoğlu
  • Resimleyen : Sadi Güran
  • Sayfa Sayısı : 176
  • Yayınevi : Günışığı Kitaplığı
  • Yayın Yılı : 2005
  • ISBN : 9786059952767

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Özgüven
Matematiğe karşı ön yargısı olan Aleks’in, hapsedilen kraliçeyi kurtarmak için matematik problemleri çözmesi gerekir. Aleks, üzerine düşündükçe, araştırma yaptıkça ve başkalarından destek aldıkça problemleri çözebildiğini görür. Bu sayede matematik sınavlarında kendine güveni artar ve daha iyi sonuçlar elde eder.
Uzunluk ve ağırlık ölçüleri, üslü sayılar, cebir gibi farklı matematik konularına dair soruların ayrıntılı çözümleri yapılır ve bu konular hakkında bilgi verilir. Matematik çocuklara hayatın içinde sunulur.
Aleks ve arkadaşları, kraliçeyi hapseden Rechner’in tehditlerinden korksalar da pes etmez ve birbirlerine destek olarak onu kurtarmak için mücadele ederler. Zindan bekçilerinden olan Monoculus da içten içe kraliçenin kurtulmasını ister ve onlara ipuçları vererek yardım eder.
Aleks ve Sam iki yakın arkadaşken, Venessa da onların arasına katılır. Okulda ve okul dışında yaşadıkları konularda birbirleriyle her şeyi paylaşır, birbirlerini motive ederek zorlukları aşarlar.
Aleks, Sam ve Venessa kampta çeşitli aktiviteler yaparlar. Sam yelkenle ilgilenirken, Aleks ve Venessa su kayağı yapmaktan keyif alır. Kalan zamanlarını da el sanatları, yürüyüş, okçuluk ve dansla geçirirler.
Bilmenizde Fayda Var
  • Şiddet/Korku
Kötü kalpli kral Rechner, onunla evlenmek istemeyen Kraliçe Jayden’i kaçırır ve zindana kapatır. Aleks ve arkadaşları kraliçenin kurtulmasına yardımcı oldukları için, onları da tehdit eder ve kraliçeyi getirmezlerse, onları da kapılarında ürkütücü canavarların beklediği zindana kapatacağını söyler.

Kitap Hakkında

Aleks Isaac Fog, kitap okumaktan zevk alırken matematiğe ön yargılı yaklaşan bir çocuktur. Bir gün yerde bir kalem bulur ve bunu matematik sınavında kullanır. Bir süre sonra kalemin tüm problemlerin çözümünü kendi kendine yapıp yazdığını fark eder. Bu durumu arkadaşlarına anlatır. Kalemin işlevini görebilmek için, sürekli matematik soruları çözerler. Ancak soru çözdükçe kalem de küçülmektedir. Aleks artık kalemini arkadaşlarıyla paylaşmak istemez. Çünkü matematik notlarını yüksek tutarsa ailesi Waconda Kampı’na gitmesine izin verecektir. Arkadaşlarına kalemi kaybettiği yalanını söyler. Ancak suçluluk hissettiği için arkadaşlarından özür dilemeye karar verir. Fakat, dolabının gizli bölmesine koyduğu kalemi artık yerinde yoktur. Bu duruma çok üzülen Aleks, eve gittiğinde kendini iyi hissetmek için kitap okumaya karar verir. Kütüphanesinde daha önce hiç görmediği ve yazarı belli olmayan, “Kraliçeyi Kurtarmak” adında bir kitapla karşılaşır. İlgisini çeker ve okumaya başlar.

Kitap İdilya Krallığı’nın iyi kalpli kraliçesi, Jayden’in hikayesini anlatmaktadır. Lugubriya Kralı olan ve kara büyülerle uğraşan kötü kalpli Rechner kraliçeye evlenme teklif eder. Fakat kraliçe onu reddettiği için onu kaçırarak iki kapılı bir zindana hapseder. Kraliçe kapının birini açarsa Rechner ile evlenecek, diğerini açarsa zindandan kurtulabilecek, ancak bunun için çeşitli canavarların sorduğu 400 tane matematik bilmecesini çözmesi gerekecektir.

Kraliçe çıkışa ulaşabileceği kapıyı seçer. Burada, tek gözlü bir canavar olan Monoculus kraliçeye gözlerle ilgili olan ilk matematik bilmecesini sorar. Aleks cevabı merak ettiği için hızlıca kitabın sayfasını çevirir, ancak sayfa açılmaz. Çünkü bilmeceleri Aleks’in çözmesi gerekmektedir. Bunu fark eden Aleks, soruları çözemeyeceği için endişelenir. Ancak kraliçeyi orada bırakmak istemediği için çabalar ve zorlandığı yerlerde arkadaşlarından da yardım ister. Uzunluk, ağırlık ölçüleri, üslü sayılar, cebir, hız ve yaş gibi konuları içeren problemleri birlikte çözer ve kraliçeyi kurtarırlar.

Kitaptaki bilmeceleri çözdükçe Aleks matematik sınavlarında başarılı olmaya başlar ve arkadaşlarıyla birlikte Waconda Kampı’na gitme şansını elde eder. Kampta yelken, su kayağı, el sanatları, yürüyüş, okçuluk ve dans gibi aktivitelerle eğlenceli zamanlar geçirirler. Ancak bir gün gölün yüzeyine Rechner’in korkunç yüzü yansır. Rechner kalemi ile gelinini çaldıkları için Aleks ve arkadaşlarına çok kızgındır. Yedi gün içinde Kraliçe’yi getirmedikleri takdirde hepsini zindanına koyacağını söyler. Aleks kalemin kime ait olduğunu da o zaman anlar. 

Çocuklar, kraliçenin kurtarılması sırasında yer yer ipuçları vererek onlara dostça yaklaşan tek gözlü canavar Monoculus’tan yardım isterler. Monoculus onlara yakınlardaki Blackwell Adası’na gidip oradaki bilmeceleri çözerek bulacakları sihirli kelimeyle Rechner’i zindana hapsedebileceklerini söyler. Adaya gider ve bilmeceleri çözüp “AFGOI” kelimesini elde ederler. Ertesi gün Rechner’in ortaya çıkmasını bekler ve ona karşı “AFGOI!” derler. Fakat Rechner yok olacağına gittikçe devleşir ve çocukların üstüne doğru gelmeye başlar. Tam o sırada Venessa bilmecedeki ipucunun “sis” olduğunu fark eder. Adada çözdükleri 7. bilmecede “Perde, sorunlarınızın biteceği yer. Onun için seyredin” diyordu. Bunun üzerine kampta izledikleri film ilgilerini çekmişti. Filmde, denize açılıp yoğun siste kaybolan üç balıkçı günlerce çeşitli maceralar yaşayıp, sonunda bir yunus sürüsünün yardımıyla kurtulmuşlardı. Arkadaşı Aleks’in soyadı da “FOG”, yani ‘sis’ti. Buldukları şifre “AFGOI” da, aslında Aleksin isminin kısaltmasıydı: Aleks Isaac FOG= A.I.FOG. Ama bunun için şifredeki harflerin yerlerinin değiştirilmesi gerekiyordu: AIFOG! Çocuklar hep bir ağızdan sihirli sözcüğü tekrar söylerler ve Rechner yok olur.

Kamp biter, okullar açılır ve çözdükleri onca matematik probleminden sonra Aleks’in matematik dersinde kendine olan güveni artar. Aynı zamanda yaşadıkları mücadeleler sonucunda arkadaşlıkları da güçlenir. Okula başladıkları gün serviste giderken yolun kenarında zindandan kurtulmasına yardım ettikleri Kraliçe Jayden’i görürler. Kraliçe onlara bakmakta ve el sallamaktadır. Ne olduğunu anlayamaz ve şaşırırlar. Ama belli ki kraliçe onlara teşekkür etmeye gelmiştir.

Ebeveyne Notlar

Yazar Vladimir Tumanov, “Kraliçe’yi Kurtarmak” kitabını matematikle arası iyi olmayan oğluna matematiği daha eğlenceli hâle getirebilmek için yazmış. Kitabı okuyan çocukların da oğlu gibi fantastik bir macera eşliğinde eğlenerek öğrenmelerini ve matematiğe karşı olumlu bir bakış açısı geliştirmelerini amaçlamış.

Kraliçe’yi kurtarmak için Aleks ve arkadaşlarının çeşitli matematik problemlerini çözdüğü öyküde çocuklar uzunluk, ağırlık ölçüleri, üslü sayılar, cebir, yaş, sayı, hız problemleri, iki bilinmeyenli denklemler gibi matematiğe dair konuları eğlenceli şekilde öğrenebilir; problem çözmede araştırmanın, çabalamanın ve ihtiyaç duyulduğunda destek almanın önemini fark edebilirler. Matematik dersinde zorlanan çocuklar, kendilerini Aleks ile özdeşleştirerek, vazgeçmeyip araştırmaya devam etmek ve yeni çözüm yolları üretmek konusunda cesaret kazanabilir, problemleri çözebildiklerini gördükçe özgüven geliştirebilirler. Kitapta, matematik gibi soyut bir konu olabildiğince üzerinde fikir yürütülebilir ve hayal edilebilir bir tasarımla sunulmuş. Matematik problemleri tekerlemeler ve mahzenlerin kapısındaki canavarların özellikleriyle ilişkilendirilerek sorulduğu için kitabı okuyan çocukların ilgisini çekerek onlarda merak uyandırabilir. Sorular adım adım, açıklamalarıyla birlikte çözüldüğü için çözüm yöntemlerini rahatlıkla kavrayabilirler.

Hikâye boyunca arkadaşların her konuyu birbirleriyle paylaşmaları, problemleri birlikte çözmeye çalışmaları ve tehlikeyle birlikte mücadele etmeleri arkadaşlık ilişkilerinin kıymetine ve sorunları aşmada dayanışmanın önemine vurgu yapıyor. Aleks kalemi arkadaşlarından gizli kullanabilmek için onlara kaybolduğu yalanını söylese de sonra pişman oluyor ve arkadaşlarının gönlünü almaya çalışıyor. Aleks’in bu yaklaşımı kitabı okuyan çocuklara da yalan söylememek ve hatalarını telafi etmek gibi konularda güzel örnek oluşturabilir.

Kraliçe’nin hapsedildiği mahzenleri farklı ve yer yer ürkütücü görünüşlere sahip fantastik canavarlar bekliyor. Kitapta yer alan bu karakterler birbirinden farklı ve yaratıcı çizimlerle sunulduğu için çocukların ilgisini çekebilir ve sonraki sayfalarla ilgili meraklarını artırabilir. Ancak önerdiğimiz yaşın altındaki ve hassas yapıya sahip çocuklar için bu çizimler biraz ürkütücü görünebilir.

ÇİÇEK Öneriyor   

Çocuğunuzla Aleks’in matematiğe karşı ön yargılı olmasının sebepleri üzerine düşünebilir ve ön yargısının nasıl kırıldığı hakkında sohbet edebilirsiniz.

Çocuğunuzu, kitaptaki problemlerin çözümlerine bakmadan soruları çözmeye teşvik edebilir, zorluk yaşarsa üzerinde düşünerek birlikte fikir yürütebilir, küçük ipuçlarıyla çözmesi için onu cesaretlendirebilirsiniz.

Rechner’in, Kraliçeyi kaçırıp zindana kapatması ve Aleks’in su kayağı yaparken kayağın ipini kesip düşmesine sebep olması gibi davranışlarını hatırlatarak, neden bu şekilde davranmış olabileceği ve bu davranışlarının diğerlerini nasıl etkilediği üzerine sohbet edebilirsiniz. Kendi isteklerimizin gerçekleşmesi için karşı tarafı zorlamanın ya da tehdit etmenin doğru ve sağlıklı bir yol olmadığını anlatarak insan ilişkilerinde empatinin önemini vurgulayabilirsiniz.

Hikâyede, çocuklar bilmeceleri çözmek için gece kamptan kaçıp Blackwell Adası’na gidiyorlar. Ayrıca Aleks, kalemi kaybetmediği halde arkadaşlarına kalemin kaybolduğu yalanını söylüyor. Bu örneklerden yola çıkarak, davranışlarımızın kendimiz ve diğerleri açısından doğurabileceği sonuçlar hakkında konuşabilirsiniz.

Kitaptaki kahramanların hobilerini vurgulayarak, çocuğunuzun yapmaktan zevk aldığı aktiviteler üzerinde sohbet edebilir, onu yaşına ve ilgisine uygun bir hobi edinmesi için teşvik edebilirsiniz.

Sizler de çocuğunuzla yaratıcı hikayesi olan bir matematik problemi üretebilir ve bunun için birlikte fantastik bir kahraman tasarlayabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun matematiğe olan ilgisini arttırabilir ve yaratıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun