Kitap
Kokarca ile Porsuk

Kokarca ile Porsuk

5 star 5 star

8 + Yaş

Kitap

Farklı karakterlere sahip bir kokarca ile porsuk arasında zıtlıklardan gelişen dostluğun öyküsüyle çocukları hoşgörü, farklılıkların kabul edilmesi, önyargılar ve affetme gibi konularda düşünmeye yönlendirebilecek bir kitap.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Amy Timberlake
  • Çevirmen : Cenk Pamay
  • Resimleyen : Jon Klassen
  • Sayfa Sayısı : 128
  • Yayınevi : Domingo Yayınevi
  • Yayın Yılı : 2022
  • ISBN : 9786051982205

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Arkadaşlık
Aynı evi paylaşmak zorunda kalan Kokarca ile Porsuk çok farklı karakterlere sahip oldukları için başlangıçta anlaşamazlar. Ancak birbirlerine karşı hoşgörülü davrandıkça aralarında bir arkadaşlık gelişir.
Başlangıçta uyumsuz olan Kokarca ve Porsuk, birbirlerini anlamaya ve kabul etmeye çalıştıkça birlikte yaşayabilecekleri bir denge oluştururlar.
Kokarca ile Porsuk kişisel zevkleri, fikirleri ve özellikleri uyuşmasa da birbirlerinin düşünce ve davranışlarını hoş görmeyi öğrenerek birbirlerine yakınlaşırlar.
Kapıda gördüğü anda düzeninin bozulacağından endişelenen Porsuk, Kokarca’ya önyargılı ve mesafeli yaklaşır. Ancak bir süre sonra onun sıcacık bir kalbi olduğunu keşfeder, olayları ele alış ve sorgulama şeklinden etkilenir. Kokarca’nın cıvıl cıvıl yapısı hayatına renk ve canlılık katar. Porsuk önyargısının onu kısıtladığını fark eder ve bu düşüncelerinden sıyrılarak onunla arkadaş olur.
Mahallenin postacısı Gelincik’in tavuklara zarar vereceğinden endişelenen Korkarca’nın saldığı savunma amaçlı koku kendi yüzüne gelince çok sinirlenen Porsuk, kokarcaları niçin kimsenin istemediğini anladığını söyler. Kalbi kırılan Kokarca evi terk eder. Birlikte hayatının ne kadar değiştiğini fark eden Porsuk, Kokarca’yı bulup ondan özür diler.
Kokarca, kalbi kırılmış olsa da arkadaşı Porsuk’un özür dilerken samimi olduğunu düşünerek onu affeder ve yapıcı bir yaklaşımın parçası oldur.

Kitap Hakkında

“Kokarca ile Porsuk” adlı kitapta, aynı evde yaşamak zorunda kalan farklı, hatta zıt karakterlere sahip bir kokarca ile porsuk arasında gelişen dostluğun öyküsünü anlatıyor.

Gazetede keşif yazıları yazan taş bilimci Porsuk; Lula Teyze’nin evinde tek başına yaşamaktadır. Her gün erkenden kalkıp bütün günü taş incelemekle geçirmekte ve kendi halinde bir hayat sürmektedir. Her zamanki gibi odasında taşlar üzerinde çalıştığı bir gün kapı çalar ve karşısında bavuluyla bekleyen Kokarca’yı görür. Kalacak bir yeri olmayan Kokarca, Lula Teyze tarafından Porsuk’a ev arkadaşı olması için gönderilmiştir. Porsuk bu durumdan hoşlanmasa da Lula Teyze’nin kararına saygı duymak zorunda olduğunu düşünerek Kokarca’yı eve alır. O günden sonra Porsuk ve Kokarca için tam bir dönüşüm süreci başlar.  

Ebeveyne Notlar

Bu bir arkadaş olma öyküsü. Ancak olayların tatlı tatlı ilerlediği değil, bir arada yaşamak zorunda kalan zıt iki karakterin yaşadıkları çatışmadan doğan bir dostluğun öyküsü.

Arkadaşlık, hoşgörü, farklılıkların kabul edilmesi, özür dileme ve affetme gibi konularda önemli mesajlar veren kitap, çocukların eleştirel düşünme becerilerini de besleyecek nitelikte. Kişisel alandan bihaber, gürültücü bir yapıya sahip olan Kokarca, alışkanlıklarına düşkün ve müdahaleci bir kişiliğe sahip olan Porsuk’un hayatına sancılı bir giriş yapıyor. Yalnızlığı tercih eden ve hiç arkadaşı olmayan Porsuk bu süreçte tolerans, sorumluluk, adalet, arkadaşlık ve önyargı gibi kavramları sorgulamak zorunda kalarak derin bir değişime giriyor. Kendini bazen “Tam kokarcaya yakışır bir davranış” derken, bazen “Ev arkadaşı olmak için çok da kötü biri değil” diye düşünürken, bazen de onun yüzsüz tavırlarına isyan ederken buluyor. Ama sınırlarını hiç olmadığı kadar zorlayan Kokarca’ya karşı esnek davranmayı tercih ediyor. Çünkü neşeli, cıvıl cıvıl ve sıcacık bir kalbi olan Kokarca, Porsuk’un hayatına renk ve canlılık katıyor. Kokarca’nın gelişiyle birlikte mahallenin tavuklarıyla pijama partileri yapıyor ve okuma gecelerinde Kokarca’nın okuduğu kitaplarla birçok kavramı yeniden sorguluyor. Kokarca da bu süreçte sorumluluk almayı, görev paylaşımını ve kişisel alanlara saygılı olmayı öğreniyor. İki ev arkadaşı arasında rahatsızlıklar, tahammülsüzlükler, kırılmalar ve nihayetinde yeniden başlangıçlar yaşanıyor. Kitapta “Kokarcaları hiç kimse sevmez” cümlesiyle önyargılar ve sevilme konuları da sorgulatılıyor. Çocuklar, bu örnekten yola çıkarak farklı karakterlerin bir arada yaşayabilmesi için birbirini anlamanın ve kabul etmenin önemli olduğunu görebilirler.

Kitapta sıcak bir olay örgüsü içine çokça konu ve bilgi de ustaca yerleştirilmiş. Porsuk’un ilgi alanı olan değerli taşlar anlatılırken işin içine jeoloji bilimi girerek taşların nasıl oluştuğu ve nasıl isimlendirildikleri anlatılıyor. Kuantum sıçraması yapabilen tavuklardan ve onların türlerinden bahsediliyor. Kokarca’nın gerçekleştirdiği uzun öykü gecelerinde Shakespear’in eserleri okunarak savaş, adalet ve sade yaşamla ilgili sohbetler yapılıyor.

Çok fazla mesaj olmasına rağmen öykü okuyucuyu hiç yormuyor. Yazarın tüm duyulara hitap eden anlatım dili hikâyeyi canlı canlı yaşatıyor. Kokarcanın ağır kokusu ya da havadaki bal kokusu çok canlı tarif edilmiş. Parkelere sürten süpürgenin neşeli hışırtısı ampulün floresan floresan vızıldaması, Kokarca’nın şap-şup, hüüp,lüüp-glupları, gevrek kutusunun şıkı şıkılatılarak açılması okuyucuyu doğrudan öykünün içine alıyor. Metindeki neşeli absürtlükler okuyucuyu eğlendiriyor. Kitap bu mizahi yaklaşımı, ilginç karakterleri, eğlenceli diyalogları ve toprak tonlarındaki etkileyici çizimleriyle hem eğlenceli hem de öğretici bir okuma deneyimi sunuyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Kitabı okuduktan sonra çocuğunuzla birlikte Kokarca ile Porsuk’un karakter özellikleri hakkında konuşabilirsiniz. Farklılıklarına rağmen bir arada yaşamayı ve arkadaş olmayı nasıl başardıklarını sorarak, hoşgörülü ve saygılı olmanın ilişkilerdeki rolü üzerine sohbet edebilirsiniz. Farklılıkların güzel bir şey olduğu, herkesin bu farklılıklarla biricik olduğu ve bunların zenginlik olarak kabul edilmesi gerektiği üzerine konuşabilirsiniz.

Çocuğunuza özür dilemek ve affetmek hakkında neler düşündüğünü sorabilirsiniz. Kalıcı arkadaşlarda birbirine karşı anlayışlı ve sabırlı olmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Kitapta geçen taş türlerini ve oluşumlarını, tavuk türlerini, nelere göre gruplandıklarını, diğer hayvanlarda ya da bitkilerde de böyle gruplandırmalar olup olmadığını araştırabilirsiniz. Tavuk, kokarca, porsuk gibi hayvanlar hakkında sohbet edebilirsiniz. Hangi hayvanların neler yediği, nasıl yaşadığı gibi konuları konuşarak, çocuğunuzun hayvanlar hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabilirsiniz

Kitapta geçen kuvarsit, tambur makinesi, taş tamburu gibi kelimeler ve varsa çocuğunuza yabancı gelen diğer kelimelerin anlamlarına sözlükten bakarak, çocuğunuzun okuduklarını anlamasına yardımcı olabilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun