Kitap
GÜNEŞİ BİLE TAMİR EDEN ADAM

GÜNEŞİ BİLE TAMİR EDEN ADAM

5 star 5 star

8 + Yaş

Kitap

Yerlerine yenilerini almak yerine eskiyen eşyaları onarıp kullanmayı tercih eden tamirci Kadir Bey’in öyküsüyle, çocuklarda tüketim davranışları konusunda farkındalık oluşturabilecek bir kitap.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Behiç Ak
  • Sayfa Sayısı : 68
  • Yayınevi : Günışığı Kitaplığı
  • Yayın Yılı : 2008
  • ISBN : 978-9944-717-01-4

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Bilinçli Tüketim
Aşırı tüketim konusunu ele alarak ve eşyaların nasıl “değer” kazandıklarına dikkat çekerek çocuklarda bilinçli tüketime yönelik farkındalık oluşturmayı hedefliyor.
Tamirci Kadir Bey, yıpranmış ilişkileri eskiyen, yıpranan eşyalara benzetir. Eşyalar gibi ilişkilerin de arada bir tamir edilmesi gerektiğine inanır. Küçük bir lokantada birlikte güzel bir yemek yemek ya da birkaç sevgi sözcüğü söylemek gibi biraz çabayla ilişkilerin onarılabileceğiniz düşünür.
Tamirci Kadir Bey, herkesin yardımına koşan biri. Ada halkının sadece eskiyen eşyalarını tamir etmekle kalmıyor, bozulan ilişkilerinin düzelmesine de yardımcı oluyor.
Kadir Bey, mütevazi yapısıyla dikkat çekiyor. Karşılık beklemeden insanlara yardım ediyor.
Adada geçen hikâyede, aile ve komşuluk ilişkilerinin kıymetine vurgu yapılıyor. Esnaf ve halk birbirini tanıyor, ihtiyaç durumunda birbirlerine yardım ediyorlar.

Kitap Hakkında

Kadir Bey, her tarafı çam ağaçlarıyla ve eski evlerle dolu, pırıl pırıl bir denizle çevrili, tekir kedileriyle meşhur olan adanın en usta tamircisidir. Eskiyen eşyaları atmaktan hoşlanmaz. Ona göre eşyaların bir geçmişi vardır ve bu geçmişleriyle değerlidirler.

Kadir Bey’e göre her şey tamir edilmek için yaratılmıştır. Sadece eşyaları değil, bozulan ilişkileri de tamir etmektedir. Kendine has yöntemlerle araları bozulan çiftler, arkadaşlar ve komşuların sorunlarına da kalıcı çözümler bulur. Ancak, adanın ciğercisi olan kardeşi Muammer Bey kendisinin bile hatırlayamadığı bir sebeple ona küsmüştür. Adada Kadir Bey’den hoşlanmayan başkaları da vardır. Özellikle beyaz eşya satıcısı, mobilyacı ve nalbur, onun kazançlarına engel olduğunu düşünürler. Adanın diğer sakinleri de her ne kadar bozulan ilişkilerini tamir etmesinden memnun olsalar da eskiyen eşyalarından bıktıkları için yeni şeylere sahip olmak isterler.

Bir gün, bunun daha fazla böyle devam edemeyeceğini düşünerek, Kadir Bey’i adadan uzaklaştırmaya karar verirler. Bunu, onu kırmadan yapmak istedikleri için, ona üç haftalık tatil hediye ederler. Ardından birikmiş paralarıyla hemen satıcıların yolunu tutarlar. Ancak hepsi derin bir hayal kırıklığı yaşarlar, çünkü satın almak istedikleri eşyalar hem çok pahalıdır hem de eski eşyalar kadar kaliteli değildir. Üstelik hiçbirinin kendine özgü bir hikayesi de yoktur. Bu durumla yüzleşip eşyalarının kıymetinin farkına varırlar. Kadir Bey’i anlayıp onu uzaklaştırdıklarına pişman olurlar. Ancak bir yandan da içlerini tuhaf bir sıkıntı kaplar; bir şeyler satın almaları gerektiği fikri içlerini kemirir ve birikmiş paralarını harcamak isterler.  

Olan bitene şahit olan adanın kedisi Mestan, eşya satın almak yerine kendilerini mutlu edecek başka şeyler yapabileceklerini, Kadir Bey gibi kendilerine de tatil hediye edebileceklerini söyler. Yazlık bir bölgede yaşayan insanlar olarak adalılar bu öneri karşısında önce büyük şaşkınlık yaşasalar da sonra ona hak verirler. Eşya yenileme sevdasından vazgeçerek hep birlikte Kadir Bey’in yanına tatile gider ve orada çok eğlenirler. Adaya döndüklerinde tuhaf bir şekilde, eşyaları artık onlara yeni gibi görünmeye başlar. “Galiba insan kendini yenileyince, eşyalarını da yenilemiş gibi hissediyor...” düşüncesi sarar hepsini. Bu tatil herkese o kadar iyi gelir ki, inatçı ciğerci Mehmet Bey bile kardeşi Kadir Bey’le barışır.

Ebeveyne Notlar

Kitap, esprili bir dille aşırı tüketim konusunu ele alarak çocuklarda bilinçli tüketime yönelik farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Birçok insanın aşırıya kaçan satın alma davranışının nedeninin, kendilerini daha iyi hissedeceklerine olan yanlış inançları olduğuna dikkat çekiyor. Hayata bakış açısını değiştirererek kendini iyi hissetmenin getireceği uzun soluklu mutluluğun, tüketimin getireceği kısa süreli mutluluktan daha etkili ve anlamlı olduğu mesajını veriyor.

Adadaki halk, uzun süredir kendisi için bir şey yapmayan insanlarla doludur. Kendilerinden ve hayatlarından o kadar sıkılmışlar ki, eşyalarını yenilerlerse bu ikisinin de değişip güzelleşeceğini düşünüyorlar. Ama öyle olmadığını kısa sürede anlıyorlar. Hep birlikte çok güzel bir yaz tatili geçirince, artık eşyalarını değiştirme ihtiyacı hissetmiyorlar. Eskiyen eşyaları bile artık gözlerine yeni ve güzel görünmeye başlıyor.

Öyküde ilişkiler, komşuluk, yardımseverlik ve alçakgönüllü olmak temalarına da değiniliyor. Hem bozulan ilişkileri hem de eskiyen ya da bozulan eşyaları tamir eden Kadir Bey, yardımsever ve alçakgönüllü kişilik yapısıyla herkes tarafından seviliyor.  Günümüz komşuluk ilişkilerinden farklı olarak adada geçen hikâyede, esnaf ve halk birbirini tanıyor, ihtiyaç durumunda birbirlerine yardım ediyorlar. Hikâyenin sonunda da hep birlikte tatile çıkıyorlar.

“Güneşi Bile Tamir Eden Adam” adada geçen öyküsü, renkli karakterleri, çizimleri ve akıcı diliyle, her çocuğun okumaktan keyif alacağı bir kitap.

ÇİÇEK Öneriyor

“Adadaki insanlar, neden eşyalarını değiştirmek istiyorlar? Eskidikleri için mi yoksa hep aynı olan hayatlarına biraz değişiklik katabilmek için mi?” sorularını sorarak, kitap hakkında sohbet edebilirsiniz.

Kitapta geçen “Galiba insan kendini yenileyince, eşyalarını da yenilemiş gibi hissediyor...” ifadesinden ne anladığını sorabilir, kendini yenilemek kavramı üzerine sohbet edebilirsiniz.

Evinizdeki eşyaların geçmişi hakkında konuşabilirsiniz. Hangi eşyayı ne zaman ve ne şekilde satın aldığınızı, kaç senedir kullandığınızı, onunla ilgili anılarınızı, o eşyaların size hissettirdiklerini anlatabilirsiniz.

“Kazandığın ya da biriktirdiğin paranı nereye, niçin harcamak istersin?” sorularını sorarak tasarruflu olmak, yatırım yapmak ve parayı doğru kullanmak hakkında sohbet edebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun