Kitap
Erkek Adam Ağlar

Erkek Adam Ağlar

5 star 5 star

3 + Yaş

Kitap

Yeni okulundaki ilk gününde kendini endişeli hisseden ancak ağlamamak için bu duygusunu bastırmaya çalışan Levi’nin öyküsüyle, ağlamanın doğal bir duygu ifadesi olduğu ve erkelerin de ağlayabileceği mesajını veren etkileyici bir kitap.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Jonty Howley
  • Çevirmen : Lora Sarı
  • Resimleyen : Jonty Howley
  • Sayfa Sayısı : 40
  • Yayınevi : Hippo Kitap
  • Yayın Yılı : 2020
  • ISBN : 9786050688153

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Duygular
Kitap bütün duyguların doğal olduğuna, duyguların cinsiyetinin olmadığına ve yaştan, cinsiyetten bağımsız olarak herkesin ağlayabileceğine dikkat çekerek çocukları duygularını paylaşmak konusunda cesaretlendiriyor.
Ağlamanın bir duygu ifadesi olduğu, erkeklerin de ağladığı ve bunun tuhaf bir şey olmadığı anlatılıyor.
Levi, yeni bir okula başladığı için endişeleniyor ancak duygusunu bastırmaya çalışıyor. Düşündüğünün aksine ilk gün hiç de kötü geçmeyince rahatlıyor.

Kitap Hakkında

Kitapta, yeni bir okula başladığı için endişeli olan ve yaşadığı duyguyu bastırmaya çalışan Levi, ağlamanın bir duygu ifadesi olduğunu, erkeklerin de ağladığını ve bunun tuhaf bir şey olmadığını keşfediyor.

Yeni okulunun ilk günü Levi’nin endişeli ve ağlamak üzere olduğunu gören babası, ne yapacağını bilemiyor ve oğlunu cesaretlendirmek için “Erkek adam ağlamaz” diyor. Bunun üzerine Levi duygularını bastırıyor. Ancak okula giderken yol boyunca ağlayan birçok erkek görüyor; torunu ile oynayan bir dedenin, yeni baba olmuş bir erkeğin, yazdığı dizeleri okurken ağlayan tutkulu bir şairin göz yaşlarına şahit oluyor. Ama “erkek adam ağlamaz” diye geçiriyor içinden.

Levi’nin düşündüğünün aksine ilk gün hiç de kötü geçmiyor. Ancak eve döndüğünde babasını ağlarken buluyor ve merak ediyor. Oğlunun ilk okul günü olması nedeniyle onun da endişelendiğini öğreniyor. Bunun üzerine Levi kendinden emin bir şekilde babasını cesaretlendirmeye çalışıyor: "Baba erkek adam ağlar, hem de hüngür hüngür ağlar". Babası da bunun çok doğal olduğunu kabul ederek oğluna sarılıyor. İki erkek ağlayıp, duygularını paylaşıyorlar.

Ebeveyne Notlar

“Erkek Adam Ağlar” kitabı, duygularını saklama ya da dizginleme eğiliminde olan her çocuğa, özellikle de erkek çocuklarına, bunun doğal bir duygu ifadesi olduğunu anlatmak için değerlendirilebilecek iyi bir seçenek. Kitap, sebebi ister hüzün ister mutluluk olsun, yaştan ve cinsiyetten bağımsız herkesin ağlayabileceği mesajını veriyor. Hem öyküsüyle hem de arka kapağında yer alan “Ne kadar büyük olursan ol, içinden ağlamak geldiğinde tutma kendini!” ifadesiyle hem çocukları hem de yetişkinleri duygularını paylaşmak konusunda cesaretlendiriyor.

Kitabın sade ve akıcı bir dili var. Çizimleri oldukça ilgi çekici; ağlamak daha çok hüzünle eşleştirilse de kitabın çizimlerinde mutluluktan ağlayan insanlar da var. Yine hüzünle eşleşen renkler değil, canlı renkler ve görseller kullanılmış.

Öğrencilerine ya da çocuklarına, duygularını ifade etmenin ve özgürce ağlamanın son derece doğal olduğunu anlatmak isteyenler için oldukça etkili bir kitap.

ÇİÇEK Öneriyor

Kitabı okurken çocuğunuzdan resimlerdeki insanların hangi nedenlerle ağladığını tahmin etmesini isteyebilirsiniz. En çok hangi zamanlarda ağlamaya ihtiyaç duyduğunu ve ağlamak hakkında ne düşündüğünü sorabilirsiniz. Duyguları paylaşmanın iyileştirici gücü olduğunu belirterek, onu duygularını paylaşması için cesaretlendirebilirsiniz

Levi’nin babasının söylediği “Erkek adam ağlamaz” cümlesi ile kitabın arka kapağında yer alan “Ne kadar büyük olursan ol, içinden ağlamak geldiğinde tutma kendini!” ifadesi üzerine karşılıklı sohbet edebilirsiniz.

Çocuğunuza mutluluk, hayal kırıklığı ya da bir yakının kaybı gibi insanları ağlamaya iten pek çok neden olabileceğini, duyguların cinsiyeti olmadığını ve ağlamanın da tıpkı gülmek gibi doğal bir duygu ifadesi olduğunu anlatabilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun