Kitap
Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk

Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk

5 star 5 star

4 + Yaş

Kitap

İlginç sorularıyla çocukları duygularını keşfetmeye, kabul etmeye ve onlarla baş etmeye yönlendiren, önerdiği egzersizlerle de duygularıyla bilinçli bir bağ kurmaya teşvik eden farkındalık oluşturabilecek bir kitap.

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Yazar : Lauren Rubenstein
  • Çevirmen : Selim Yeniçeri
  • Resimleyen : Shelly Hehenberger
  • Sayfa Sayısı : 44
  • Yayınevi : Okuyan Koala
  • Yayın Yılı : 2016
  • ISBN : 9786059318457

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Duygular
Kitap, çocukların duygularını fark etmeleri, kabul etmeleri ve onlarla sağlıklı şekilde baş etmeleri için yardımcı olabilir.
“Ebeveyne ve Eğitimcilere Notlar” isimli bölümde verilen egzersizler, çocukların dikkatlerini bulundukları ana odaklayarak duygularıyla ilgili farkındalıklarını geliştirmelerine katkı sağlayabilir.

Hakkında

“Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk”, duyguları sadece bir kelimeyle tarif etmenin ötesine geçerek onları keşfetmeye, neden oldukları etkileri kavramaya ve sonunda onlarla dost olmaya teşvik eden bir kitap.

Yazar, duyguları, ziyarete gelmiş arkadaşlar olarak tasvir ediyor ve “Bugün bir duygu geldi mi ziyaretine? Kapıyı açıp davet edebilir misin onu içeri? Ne istediğini sorabilir misin? Hoş geldin deyip anlattığı şeyi dinleyebilir misin?” gibi sorularla çocukları duygularını görmek, onları dinlemek, onlara yakından bakmak ve gelme sebeplerini anlamak konusunda cesaretlendiriyor. “...Kalın mı ince mi? Yoksa bir top gibi yuvarlak mı? Güneş gibi parlak mı? Çıplak ayakla yürüdüğün çakıl taşları gibi mi?” şeklindeki sorularla hissettiği duyguyu somutlaştırması için yol gösteriyor.

“Nasıl girdi bu duygu evine? Daldı mı öylece içeriye? Nerede peki o duygu; karnında, bacağında, başında ya da boğazında mı?” gibi sorularla bedenleri ile duyguları arasındaki bağı fark ettirerek, bedenini dinlemeye teşvik ediyor. Duyguları yok saymak yerine, dikkat ve ilgi göstererek onları anlamanın ve olanlarla başa çıkmayı öğrenmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

Kitabın sonundaki “Ebeveyne ve Eğitimcilere Notlar” bölümünde, yetişkinlerin kendi duygu ve düşünceleriyle ilgili farkındalık kazanmalarına yardımcı olabilecek nefes çalışmaları ve bilinç egzersizleri de mevcut. Bu egzersizleri çocuklarıyla nasıl yapabilecekleri de anlatılmış. Kitapta ayrıca zorlu duygular yaşayan çocukların rahatlayabilmelerine fayda sağlayabilecek güvenli bir alanı hayal ettirmeye dayalı bir meditasyon ve resim çalışması da yer alıyor.

Ebeveyne Notlar

Kitap, rengarenk grafiksel resimleri ve kısa, şiirsel anlatımıyla duyguları okul öncesi yaş grubunun anlayabileceği şekilde somutlaştırmayı başarabilmiş. Çocukları, duyularıyla algıladıklarını tanımlamaya yönlendirerek, kendi duyguları üzerinde düşünmeye ve anlamaya teşvik ediyor.

Kitap,‘bilinçli farkındalık’la ilgili egzersizler de sunuyor. Bilinçli farkındalık, kişinin dikkatini içinde bulunduğu ana odaklayarak hissettiklerini yargısız bir şekilde kabullenmesi anlamına geliyor. Bu egzersizler sayesinde çocuklar duygularını pozitif ya da negatif olarak tanımlamadan olduğu gibi kabul etmeyi öğrenebilir, endişeleriyle ve zorlu duygularla daha rahat başa çıkmayı başarabilirler. Yanı sıra, dikkat, öğrenme, hafıza, empati, neden-sonuç ilişkisi kurma gibi zihinsel becerilerini de geliştirme fırsatı bulabilirler.

Kitap, bilinçli farkındalık gelişimini destekleyen egzersizleriyle dünyanın en büyük psikoloji topluluğu olan Amerikan Psikoloji Derneği‘nden (APA) onaylı. Ayrıca 2023 Mom’s Choice Ödülleri’nde altın, 2014 Nautilus Ödülleri’nde de gümüş madalya almış.

ÇİÇEK Öneriyor

Kitaptan faydalanarak çocuğunuza o an neler hissettiğini, o duygunun neye benzediğini, onu ne zaman fark ettiğini ve vücudunun neresinde hissettiğini sorup duyguları hakkında konuşması için teşvik edebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz duygularını keşfederken siz de neye ihtiyaç duyduğunu öğrenebilir ve çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

Oyun oynamak, resim yapmak ya da çeşitli sanat etkinliklerini gerçekleştirmek çocukların duygularını ve düşüncelerini daha rahat ortaya koymasına yardımcı olabilir. Bu aktiviteleri gerçekleştirirken çocuğunuza sorular sorarak onun ihtiyaçlarını ve duygularını daha iyi anlayabilirsiniz.

Kitaptaki egzersizlerin yanı sıra, çocuğunuzu meditasyon, yoga, spor gibi etkinlikler yapmaya yönlendirerek fiziksel ve duygusal farkındalıklarını geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Yine evde kendini güvende hissedeceği bir köşe oluşturması ve sevdiği kişilerle zaman geçirmesi de yaşadığı zorlu duygularla baş etmesine destek verebilir.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun