Kitap
Çekirdek ile Yumurta

Çekirdek ile Yumurta

5 star 5 star

5 + Yaş

Kitap

Birbirlerinden çok farklı olsalar ve sonradan aralarına uzun mesafeler de girse arkadaş kalmayı başaran Çekirdek ile Yumurta’yı anlatan ve onların öyküsünü paylaşırken canlıların büyüme evrelerine ve yaşam döngüsüne de dikkat çeken etkileyici bir kitap.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Alex Latimer
  • Çevirmen : Emre Ülgen Dal
  • Resimleyen : David Litchfield
  • Sayfa Sayısı : 32
  • Yayınevi : Domingo Yayınevi
  • Yayın Yılı : 2021
  • ISBN : 9781407193687

Kitap Hakkında

Kitap, bir çekirdek ile yumurtanın arasında gelişen dostluğun öyküsünü anlatıyor.

Boyları, hatta şekilleri bile aynı olan Çekirdek ile Yumurta ormanda tanışır ve her gün görüşmeye başlarlar. Birlikte güzel vakit geçiren iki arkadaş, ömür boyu birbirlerinin en iyi arkadaşı olacaklarına dair söz verirler.

Derken, ilkbahar gelir ve iki arkadaş doğaları gereği farklı gelişimler göstermeye başlarlar. Önce Çekirdek toprağa kök salıp filizlenir. Artık eskisi gibi hareket edemediği ve arkadaşıyla koşup zıplayamadığı için çok üzülür. Ancak yumurta onu yalnız bırakmaz ve her gün ziyaretine gelir. Birlikte oyunlar oynamaya, sohbet etmeye devam ederler.

Günler geçtikçe, çekirdek kocaman bir ağaca, Yumurta da çatlayıp bir kuşa dönüşür. Yaşadığı değişim karşısında şaşkına dönen Yumurta’ya arkadaşı Çekirdek destek olur. Birlikte oynamaya, planlar yapmaya, şakalaşmaya ve büyümeye devam ederler. Bu arada Yumurta’nın tüyleri uzar, kanatları güçlenir, uçabildiğini keşfeder ve yeni yerler görmek ister. Çekirdek çok istese de arkadaşıyla birlikte gidemeyeceği için çok üzülür ama yine de arkadaşını yeni yerler görmesi için destekler.

Yumurta göllerin, dağların ve ormanların üzerinden uçarak şehre varır; yeni yemekler tadar ve bir sürü arkadaş edinir. Bir gün yavrusu olacağını öğrenir. Bu haberi arkadaşı Çekirdek’le paylaşmak ister ve yola koyulur. Onun yanına ulaştığında Çekirdek’in heybetli bir ağaca dönüştüğünü görür. Fiziksel olarak ikisi de çok değişse de birbirlerine sevgileri ilk zamanki gibidir. Yumurta, Çekirdek’e anne olacağının müjdesini verir. Çekirdek çok mutlu olur, arkadaşına yuvasını nereye kuracağını sorar. Yumurta, muhteşem yerler gördüğünü ama yuva için en iyi ve en güvenli yerin onun dalları olduğunu söyler. Çekirdek buna çok sevinir ve hayatlarının geri kalan günlerini birlikte geçirirler.

Ebeveyne Notlar

Çekirdek ile Yumurta’nın öyküsü, çocuklara gerçek bir dosta sahip olmanın ve birbirine sevgiyle bağlanmanın ne kadar önemli bir değer olduğunu anlatıyor.

Büyüdüklerinde doğaları gereği ayrılmak durumunda kalsalar da Yumurta yavrusunun güvenliği için dönüp arkadaşının yanına gelir ve yuvasını onun dallarına kurar. Onların bu dostluğu, çeşitli dönemlerde ihtiyaçlarımıza ya da yaşam şartlarımıza bağlı olarak arkadaşlarımızla paylaşım şekillerimizin de değişebileceğine, ancak birbirimizi sevip karşılıklı saygı duyduğumuzda ilişkilerimizin çok daha değerli ve uzun süreli olacağına dikkat çekiyor.  

Kitapta Çekirdek ile Yumurta’nın büyüme süreci de anlatılıyor. Kitabı okuyan çocuklar, tohumu toprağa ektiğimizde kök salıp filizleneceğini ve kuşların yumurtlayarak ürediğini öğrenebilir; yaşam döngüsünün doğma, büyüme ve gelişme evreleri hakkında fikir edinebilirler. 

“Çekirdek ile Yumurta” çeviri bir kitap olmasına rağmen, yalın ve anlaşılır bir dile sahip. Pek çok ödül almış bir illüstratör olan çizeri, Çekirdek ve Yumurta’nın arkadaşlıklarını ve büyüyüp farklı formlara dönüşmelerini renkli çizimlerle başarılı bir şekilde yansıtmış.

Kitap, çocuklara büyümek, farklılıklara saygı duymak ve arkadaşlık kavramını anlatmak isteyen ebeveyn ve eğitimciler için güzel bir öykü sunuyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Kitabı okurken, soyut kaldığı için çocuğunuzun anlamakta zorlanabileceği “biz seninle bir elmanın iki yarısıyız”, “seninle içtiğimiz su ayrı gitmiyor” gibi ifadeleri açıklayabilirsiniz.  

Kitabı okuduktan sonra çocuğunuza “Hikâyenin en sevdiğin kısmı neresiydi?”, “Çekirdek ve Yumurta’nın bu kadar iyi anlaşmalarının sebebi ne olabilir?”, “Yumurta neden yuvasını başka bir yere değil de çekirdeğin dallarına kuruyor?” gibi sorular yönelterek sevgi, saygı, dostluk ve güven kavramları üzerine sohbet edebilirsiniz.

Fiziksel ve duygusal farklılıklarımız ile benzerliklerimiz hakkında sohbet edebilir, farklılığın çeşitlilik ve zenginlik olduğunu vurgulayan bir konuşma yapabilirsiniz. Birbirimizden farklı da olsak, araya mesafeler de girse sevginin ve dostluğun devam edebileceğini anlatabilirsiniz.

Çekirdek ile Yumurta’nın geçirdiği değişim aşamalarını çizip, boyayabilirsiniz.

Toprağa bir tohum ekip, birlikte büyüme aşamalarını gözlemleyebilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun