Kitap
Bill Gates - İnsanlık İçin Teknoloji

Bill Gates - İnsanlık İçin Teknoloji

5 star 5 star

9 + Yaş

Kitap

Bill Gates’in iş ve özel yaşamını anlatırken liderlik sırlarına, geleceğe ilişkin tahminlerine ve yanlış yaptığını düşündüğü konulardaki itirafları ile tavsiyelerine de yer veren biyografik bir kitap.

Künye

  • Tür : Biyografi
  • Yazar : Ahmet Seyrek
  • Resimleyen : Murat Sevinç
  • Sayfa Sayısı : 63
  • Yayınevi : Maviçatı Yayınları
  • Yayın Yılı : 2017
  • ISBN : 978-605-294-3

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Rol Model
Çocuklar Bill Gates’in eğitimi, iş hayatı, düşünce yapısı ve liderlik özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirler. Ayrıca iç dünyasını gözlemleyen, sürekli düşünen, strateji geliştiren, yenilikçi, girişimci, azimli, çalışkan, sabırlı, hedef odaklı, rekabetçi, okumayı seven, yardımsever ve mütevazi özelliklerini örnek alabilirler.

Kitap Hakkında

Kitap Einstein, Tesla, Newton, Picasso, Mozart, Marie Curie gibi dünyaca ünlü isimlerin biyografilerinin anlatıldığı “İnsanlık İçin Teknoloji” serisinin 10 kitabından biri. Her bir çocuğun potansiyel bir dahi olduğu düşüncesinin temel alınarak oluşturulduğu seride, dünyayı etkilemiş olan dâhiler nasıl düşünüyorlardı?”, “Onları başarıya taşıyan şey neydi?” gibi sorular irdelenerek, çocukların biyografi okumaya ve bu ünlü isimleri örnek almaya teşvik edilmesi amaçlanmış.

“Bil Gates: İnsanlık İçin Teknoloji” adlı kitap; “Bill Gates”, “Bill Gates’in Aile Hayatı”, “Bill Gates’in 18 Yıl Önceden Bildiği 15 Tahmini”, “Bill Gates’in Liderlik Sırları” ve “Bill Gates’in Sözleri” başlıklarını taşıyan 5 bölümden oluşuyor. Bill Gates’in çocukluğu, eğitimi, işi ve aile hayatının yanı sıra; liderlik sırları, itirafları ve geleceğe dair tahminleri hakkında da bilgiler sunuyor.

Bill Gates 1955 yılında Amerika’nın Washington eyaletindeki Seattle kentinde doğar. Okul yıllarında öğretmeni onun üstün zekalı olduğunu düşünür. Zamanının büyük bölümünü okuldaki bilgisayar laboratuvarında geçiren Bill, erken yaşlarda oyun programı üretmeye ve arkadaşı Paul Allen ile yazılım geliştirmeye başlar. Genel kültür sınavı olarak bilinen SAT’tan 1600 üzerinden 1590 puan alarak Harvard Üniversitesi’nin hukuk bölümünde eğitim görmeye başlar. Fakat ilerleyen yıllarda yazılıma olan ilgisi üniversiteyi bırakmasına neden olur. Arkadaşı Paul ile Microsoft’u kurar ve kendi şirketlerinin yanı sıra farklı şirketler için yazılımlar geliştirirler. Bu alanındaki yeteneği ve girişimciliğiyle birçok başarıya imza atar ve pek çok ödül alır.

Kitabın “Bill Gates’in 18 Yıl Önceden Bildiği 15 Tahmini” başlıklı bölümünde, o dönemde henüz geliştirilmemiş olan fiyat karşılaştırma siteleri, mobil cihazlar, sosyal medya, akıllı reklamcılık gibi konularda yaptığı tahminleri yer alıyor. Bazı tahminleri gerçekleşmese de pek çoğu günümüzde hayatımızın bir parçası haline geldi bile.  

“Bill Gates’in Liderlik Sırları” başlıklı bölümde iş dünyasının Bill Gates hakkındaki düşünceleri ve onu yenilikçi, yaratıcı, başarılı ve zengin yapan özellikleri anlatılıyor. Bill Gates’in kendi deneyimlerinden yola çıkarak verdiği öneriler de dijital yaşama doğan yeni nesil için oldukça ilham verici. Kitapta sadece Gates’i başarıya taşıyan kararları ve özellikleri değil, hatalı yaklaşımları ve kararları da paylaşılmış; Başarı için, kendi çıkarlarını ön plana alarak bazı gerçekleri birlikte çalıştığı şirketlerden gizlemesi, bilgisayar üreticileriyle adil olmayan anlaşmalar yapması gibi sebeplerle 90’lı yıllarda şirketleri incelemeye alınır. Microsoft çöküşün eşiğine gelir, ancak devletle bir anlaşma yaparak bu durumdan kurtulur. Şirketlerini daha da büyüterek dünyanın en zenginleri arasına girer.

Özel yaşamında ise, Melinda Gates ile evlenir ve 3 kızları olur. Eşiyle birlikte bir vakıf kurarak hayır işleri yaparlar. Bill Gates, önemli bir hayırsever olarak da birçok ödül ve unvan alır.

Ebeveyne Notlar

Önemli bir iş insanı olan Bill Gates’in hayatı, çocuklara ve gençlere rehber olabilecek nitelikte. Çocuklar kitap aracılığıyla Bill Gates’in kişilik özellikleri, iş-eğitim-aile hayatı ve düşünce yapısı hakkında bilgi sahibi olabilir; ilham verici önerilerini ve başarılarını örnek alabilirler.

Bill Gates; iç dünyasını gözlemleyen, sürekli düşünen, strateji geliştiren, yenilikçi, girişimci, azimli, çalışkan, sabırlı, hedef odaklı, rekabetçi, okumayı seven, yardımsever ve mütevazi özellikleriyle çocuklar için güçlü bir rol model oluşturuyor. Ancak kitapta onun sadece olumlu özellikleri değil; hırsları, hataları, kural tanımaz tavırları da dile getiriliyor. Örneğin, Gates ehliyetsiz araba kullanmış, kırmızı ışıkta geçmiş ve aşırı hız yaptığı için tutuklanmış. İş birliği yaptığı şirketlerden markası Microsoft ile ilgili önemli gerçekleri gizlemiş; var olmayan bir ürünü üretmiş gibi tanıtmış, bilgisayar üreticileriyle adil olmayan anlaşmalar yapmış ve bunların sonucunda devlet tarafından çeşitli yaptırımlara maruz kalmış. Böylesine önemli bir rol modelin iş dünyasındaki bu davranışları, çocuklarda, başarılı olmak için gerekirse kuralların ihlal edilebileceği ve diğerlerine yalan söylenebileceği düşüncesini oluşturabilir. Ancak, devlet tarafından çeşitli yaptırımlara maruz kalması, çocukların bu davranışların sonucunda yaşanabilecekleri görmeleri ve doğru olmadığını anlamaları açısından önemli. Öte yandan, çocuklar, başarılı insanların da kimi zaman hatalar yapabileceğini ya da yanlış kararlar alabileceğini ve bunlardan pişmanlık duyabileceğini; yani hiçbir insanın mükemmel olmadığını öğrenebilirler.

Kitapta bilgiler açık, net, kısa ve sade bir dille sunulmuş. Fakat Gates’in iş alanıyla ilgili bazı teknolojik terimler çocuklara yabancı gelebilir. Sayfaları ve kapağı için kullanılan kâğıt ve baskı kalitesi nedeniyle kitap bir gazetenin ya da derginin promosyon eki gibi görünse de, sayfalarda fotoğraf ve metinlerin dengeli şekilde kullanılması, okuma keyfini artıracak nitelikte. Kitabı okuyan çocuklar başarılı insanların düşünme biçimi ve davranış şekillerinden örnekler alarak biyografi okumanın keyfine varabilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Kitabı çocuğunuzla birlikte okuyarak Bill Gates’in başarı kazanmasında etkili olan kişilik ve liderlik özellikleri, önerileri ve sözleri üzerine düşünebilir ve bunlarla ilgili sohbet edebilirsiniz.

Bill Gates’in çıkarlarını ön plana alarak bazı konularda birlikte iş yaptığı insanlardan gerçekleri gizlemesi ve adil olmayan uygulamaları nedeniyle şirketinin incelemeye alınarak kapanma tehlikesi yaşamasını hatırlatarak, çocuğunuza, insanlara doğruları söylemenin ve adil yaklaşımın önemli olduğunu anlatabilirsiniz.

Gates’in iş alanıyla ilgili geçen bazı teknolojik terimler çocuklara yabancı gelebilir. Çocuğunuzla birlikte bu terimleri araştırıp anlamasına destek verebilirsiniz.

Bill Gates, mükemmeliyetçi bir bakış açısıyla yetiştirildiği için sürekli kontrol etme, obsesif davranma, çalışanlarını yeni şeyler düşünmeye zorlama gibi davranışlar sergiliyor. İş yaşamında bu özelliklerini dizginlemeye çalışsa da pek başarılı olamıyor. Çünkü başarı için bu disiplinin gerekli olduğunu düşünüyor. Çocuğunuzla benzer özelliklere sahip kişiler tanıyıp tanımadığını sorabilir ve bu özelliklerin bireylerin yaşamlarını ve ilişkilerini nasıl etkilediği üzerine konuşarak, ilişkilerde empati kurmanın önemini vurgulayabilirsiniz.

Bill Gates’in yaptığı hayır işleri hakkında konuşabilir, şartlarınıza uygun olacak şekilde ihtiyacı olan kişi ve kurumlara yardım edebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz yardımlaşma ve paylaşmanın önemini kavrayabilir.

Biyografi özelliği taşıyan kitaplarla diğer kitap türleri arasındaki farklılıklar üzerine sohbet edebilir, biyografi okumaktan keyif aldığını gözlemlerseniz, çocuğunuzu yaşına uygun ve ilgisini çekebilecek ünlü kişilerin biyografi kitaplarını okumaya yönlendirebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun