Kitap
Ayça’nın Yeni Evi

Ayça’nın Yeni Evi

5 star 5 star

4 + Yaş

Kitap

Ailesiyle yeni bir şehre taşınan Ayça’nın eski ortamı ile arkadaşlarına duyduğu özlemi ve yeni çevresine uyum sağlama sürecini anlatarak benzer süreçler yaşayan çocuklara rahatlatıcı mesajlar veren bir öykü kitabı.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Yin Chien
  • Çevirmen : Çiğdem Kaplangı
  • Resimleyen : Yin Chien
  • Sayfa Sayısı : 40
  • Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
  • Yayın Yılı : 2017
  • ISBN : 978-975-08-3146-1

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Taşınma
Ayça ailesiyle yeni bir şehre taşındığı için yeni bir evi ve okulu olur. Ancak eski evini ve yakın arkadaşı Ceren’i çok özler. Yeni ortamı ve yeni arkadaşı Balçiçek ilk zamanlarda ona farklı gelse de birlikte vakit geçirdikçe hem Balçiçek’i sevmeye hem de yaşadığı şehirden keyif almaya başlar.
Ayça yeni taşındığı şehri hep gri olduğu, insanlar çok hızlı yürüdüğü ya da hep yağmur yağdığı için sevmez. Sınıfta tanıştığı Balçiçek’in oynadığı oyunlar ve yaptığı şakalar da ona tuhaf gelir. Her türlü sırrını paylaştığı Ceren ile yaptıkları çıkartma değiş-tokuşunu ya da oyun parkındaki aktiviteleri bir daha yapamayacağını düşünüp çok üzülür ve kaygılanır.
Yeni sınıfında tanıştığı Balçiçek’in gürültücü olması, tırnaklarını yemesi, anlamadığı şakalar yapması ve oynadığı oyunlar Ayça’ya tuhaf gelir. Ceren’le yaptığı birçok aktiviteyi Balçiçek’le yapamayacağını düşünür. Ama onunla vakit geçirdikçe aralarında güzel bir arkadaşlık gelişir.

Kitap Hakkında

Ayça ailesiyle gökyüzünün hep gri olduğu, sürekli yağmur yağan, çok az ağacın bulunduğu bir şehre taşınır. Yeni evlerinin bahçesi ve bisiklet sürülecek bir alanı yoktur. Şehirdeki otomobiller, insanların hızlı yürümeleri, okulun zili ve daha birçok şey Ayça’yı rahatsız eder. Yeni sınıfına ve arkadaşlarına da uyum sağlamakta zorlanır. Sınıfta tanıştığı Balçiçek’in gürültücü olması, tırnaklarını yemesi, anlaması güç şakalar yapması ya da oynadığı oyunlar ona tuhaf gelir. Eski arkadaşı Ceren’le yaptığı aktiviteleri Balçiçek’le yapamayacağını düşünüp üzülür. Yaşadığı eski şehri ve en yakın arkadaşı Ceren’i çok özler.

Balçiçek’le buluştukları yağmurlu bir günde balkonlarında Balçiçek’in farklı oyunlarından biri olan fırfırdöndü oynarlar. Ayça, Ceren’le oynadıkları daha eğlenceli oyunları geçirir aklından. Ancak oynamaya devam ettikçe hoşuna gider. Şemsiyeleri çevirerek oynadıkları oyun ani bir rüzgârın çıkmasıyla kesintiye uğrar, çünkü Ayça’nın şemsiyesi rüzgârda havalanarak gözden kaybolur. Şemsiyeyi Ceren hediye ettiği için Ayça çok üzülür.

Balçiçek çıkıp şemsiyeyi aramayı teklif eder. Yağmurluklarını giyerek şemsiyeyi aramaya koyulurlar. Kıyafetleri ve saçları ıslanır, ayakkabılarına yağmur suları girer. Bir anda kendilerini ormanda hazine avına çıkmış gibi hissederler. Balçiçek gördüğü ağaçta sallanmaya başlar, otomobilleri vahşi hayvanlara, su birikintilerini bataklıklara, ince uzun binaları da ormandaki ağaçlara benzetirler ve çok eğlenirler. Tam ümitlerini kaybetmek üzereyken şemsiyeyi bulurlar. Ayça o zamana kadar çıktığı en güzel hazine avının bu olduğunu düşünür. Hatta artık yağmuru da sevmeye başlar. Şehirdeki dar sokaklar, binalar ve rahatsız olduğu daha birçok şey gözüne güzel görünmeye başlar. En önemlisi ise Balçiçek’le aralarında güzel bir arkadaşlık başlar.

Ebeveyne Notlar

Çocukların, önemli bir değişiklik olan taşınma sürecinde hayatına giren yenilikleri ve bunların yarattığı kaygıları anlamalarına yardımcı olabilecek bir öykü kitabı.

Ayça ilk zamanlarda yağmurlu, kalabalık ve binalarla dolu yeni şehri sevmiyor. Sınıftaki arkadaşı Balçiçek’in oyunları, şakaları, davranışları ona tuhaf geliyor. Tekrar eski dostu Ceren gibi bir arkadaşlık kuramayacağını düşünüp üzülüyor ve kaygılanıyor. Ancak kaybolan şemsiyeyi ararken Balçiçek’le yaşadıkları eğlenceli dakikalar Ayça’nın duygularını olumlu yönde değiştiriyor. Ayça gibi bir taşınma süreci yaşayan çocuklar öykü aracılığıyla bu süreçte neler deneyimlenebileceğine dair fikir edinebilirler. Bu süreci yaşayan herkesin benzer şeyler hissettiğini ve bu hislerin zamanla olumlu duygularla yer değiştirebildiğini görerek rahatlayabilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla Ayça’nın hissettiği duygular üzerine konuşabilirsiniz. Benzer süreçler yaşayan arkadaşlarıyla daha rahat empati kurup onlara bu konuda destek olabilmesi için, benzer bir şey yaşasaydı ne hissederdi diye sorabilirsiniz.

Şu an benzer bir süreç içindeyseniz, çocuğunuzun bu aşamaları daha rahat atlatabilmesi için güvende olduğunu hissetmesi çok önemli. Taşınmanın ne zaman gerçekleşeceğini, nereye taşınacağınızı ve taşınma sebeplerini kararı aldığınız anda paylaşın ki, çocuğunuz psikolojik olarak taşınma sürecine hazırlanabilsin.

Taşınma sürecinde siz de olumlu ve olumsuz duyguları bir arada hissedebilirsiniz. Çocuğunuzla duygularınızı paylaşarak bu durumun normal olduğunu gösterebilir, hissettiklerini ifade edebilmesi için konuşmaya, yazmaya, resim yapmaya ya da oyun oynamaya teşvik edebilirsiniz. Başlangıçta belki Ayça gibi duygular hissedebileceğini, ancak çevreyi tanıyıp alıştıkça yeni ortamını da seveceğini; yeni bir çevrenin daha çok arkadaş, keşfedilmesi gereken yeni şeyler ve yeni heyecan getirdiğini anlatarak rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Yeni ortamında ona keyif verecek yenilikleri keşfetmesine destek verebilirsiniz.

Taşınma sürecinde çocuğunuzda normalden farklı olarak uyku problemleri veya davranış değişiklikleri gözlemlenebilir. Bu sürecin geçici olduğunu düşünerek çocuğunuza karşı sabırlı ve anlayışlı olmaya, ihtiyaçlarını anlamaya çalışmalısınız.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun