Kitap
Avucundaki Öpücük

Avucundaki Öpücük

5 star 5 star

4 + Yaş

Kitap

Minik Rakun’un, annesinin verdiği bir sır sayesinde ayrılık kaygısıyla başa çıkabilmeyi başardığı, sevgi dolu bir öykü kitabı.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Audrey Penn
  • Çevirmen : Pınar Savaş
  • Resimleyen : Ruth E. Harper-Nancy M. Leak
  • Sayfa Sayısı : 32
  • Yayınevi : Butik
  • Yayın Yılı : 2011
  • ISBN : 9786055524524

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Ayrılık Kaygısı
Minik rakun ormanda okulların açılmasıyla birlikte, annesinden ayrılma endişesi yaşar. Anne rakun, yavrusunun ayrılık kaygısıyla baş etmesini sağlayacak bir aile sırrını paylaşarak onun bu endişesini hafifletir.
Annesi, okula gitmek istemeyen minik rakunun avucuna bir öpücük kondurur ve onu sevdiğini söyler. Ne zaman kendini yalnız hisseder ve sevgiye ihtiyaç duyarsa elini yanağına bastırabileceğini söyler. Minik rakun da okula girmeden önce annesinin avucunu öper ve annesine onu sevdiğini söyler. Birbirlerine duydukları bu sevgi, minik rakunun kaygısını yatıştırır.
Minik rakun, pek çok çocuk gibi okula başlarken ailesinden ve güvenli ev ortamından ayrılacağı için endişelenir. Ancak annesinin şefkatli yaklaşımı sayesinde okula daha özgüvenli bir şekilde girer.

Kitap Hakkında

Avucundaki Öpücük, okula başlayacağı için evinden ve annesinden ayrılma kaygısı yaşayan yavru rakun ile onun bu endişesini yatıştırabilecek bir çözüm bulan annesini anlatıyor .

Okullar açılır, ancak annesinden ayrılmak istemeyen minik rakun oldukça endişelidir. Arkadaşları ve oyuncaklarıyla oynamak ya da salıncağında sallanarak hayatının rutin akışına devam etmek yerine bilmediği bir yerde, tanımadığı hayvanlarla bir arada olacak olmanın tedirginliğini yaşar. Annesine okula gitmek istemediğini, onunla birlikte evde kalmak istediğini söyler. Minik rakunun endişesini gören annesi, şefkatli bir şekilde herkesin bazen istemediği şeyleri yapmak zorunda kaldığını, ilk başta tuhaf ve ürkütücü gelse de zamanla okulu ve arkadaşlarını seveceğini söyleyerek yavrusunu motive etmeye çalışır. Sonra ona okulda geçireceği zamanın evdeki kadar sıcak ve sevgi dolu olmasını sağlayacak bir sırrı olduğunu söyler. Sırrın adı “Avucundaki Öpücük”tür ve o da bunu kendi annesinden öğrenmiştir. Minik rakun bunun ne anlama geldiğini merak ederken, annesi yavrusunun avucunun içine sıcacık bir öpücük kondurur. Kendini yalnız hissettiği ve evdeki sevgiye ihtiyaç duyduğu her an elini yanağına bastırarak öpücüğü hissetmesini ve onu ne kadar çok sevdiğini düşünmesini ister. Nerede olursa olsun annesinin sevgisini hep yanında taşıyabileceğini öğrenen minik rakun bu sırra bayılır.

Orman hayvanları için okulun açıldığı akşam, minik rakun da annesiyle birlikte yola koyulur. Okulun kapısına geldiklerinde minik rakun da tıpkı annesinin kendisine yaptığı gibi, annesinin avucuna bir öpücük kondurur ve onu çok sevdiğini söyler. Anne rakun yavrusunun okula girişini izlerken sol elini yanağına bastırır. Minik rakunun öpücüğü de onun içini sıcacık yapmıştır. Hem anne hem de yavru rakun birbirlerinin sevgisini artık hep yanlarında hissedeceklerdir.

Ebeveyne Notlar

Kitap, özellikle okula başlama süreci başta olmak üzere çocukların yoğun olarak yaşadıkları “ayrılma kaygısı”nı ele almış.

Öykünün kahramanı minik rakun, tanıdığı, bildiği ve güvende hissettiği aile ortamından ayrılıp okula gitmek istemiyor. Okul onun için yabancı bir yer ve bu durum onu endişelendiriyor. Anne rakunun "avucundaki öpücük" ismini verdiği sır, minik rakunun endişesini hafifletiyor. Böylece, okul onun için endişe verici olsa da annesinin sevgisini yanında hissettiği için biraz daha özgüven kazanarak annesinden ayrılabiliyor.

Kitap, minik rakunun hikayesiyle, herhangi bir sebeple ebeveynlerinden ya da sevdiklerinden ayrılma endişesi yaşayan çocukların bu endişesini hafifletmeye yardımcı olabilir. Çocuklar, kendilerine benzer kaygılar yaşayan başkalarının da olduğunu görerek rahatlayabilir, minik rakun ve annesinin sırrını, kendi kaygılarıyla baş etmek için kullanabilirler.

Sevginin gücünü kısa ve sıcacık bir öyküyle anlatan ‘Avucundaki Öpücük’ kitabının, basit ve sade bir anlatımı var. Sulu boya ile renklendirilmiş ilgi çekici resimleriyle, çocukların ayrılma endişeleri ile baş etmelerini destekleyip özgüven kazanmalarına yardımcı olabilecek renkli bir kitap.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, sizden ayrı kaldığı zamanlarda neler hissettiğini sorabilir, kaygılarını ve heyecanını paylaşmasına ortam hazırlayabilirsiniz. Kaygılı hissettiği durumlar olduğunu fark ederseniz, sebeplerini anlayıp çözüm üretmesine yardımcı olarak onu rahatlatabilirsiniz. Onun yaşındayken benzer süreçlerde neler hissettiğinizi ve baş etme yöntemlerinizin neler olduğunu anlatabilir, onun duygularını anladığınızı gösterebilirsiniz.

Ayrılmanızı gerektirecek durumlar olduğunda; ayrı kalma sebebinizi, bu süreçte hem onun hem de sizin neler yapacağınızı, tekrar ne zaman bir araya geleceğinizi doğru bilgilerle, açık ve net bir şekilde anlatarak onun güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzla ayrılmadan önce sarılarak birbirinize sevginizi gösterebilirsiniz.

Çocuğunuzun ayrılık kaygısını sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için uzmanlarımızın incelemiş olduğu diğer kitaplardan da faydalanabilirsiniz.

https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/kitaplar/sem-okulu-sevmiyor

https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/kitaplar/okulun-ilk-gunu

Kitapta rakunların okula gece gittikleri belirtiliyor. Çocuğunuza rakunların okula neden gece gittiklerini sorarak birlikte ormanda yaşayan hayvanlar ve rakunlar hakkında araştırma yapabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun