Kitap
Annemin Çantası

Annemin Çantası

5 star 5 star

3 + Yaş

Kitap

Annemin Çantası, tüm annelerin kalplerinde kocaman bir sevgi, çantalarında ise mucizeler taşıdığını anlatan sıcacık ve sevgi dolu bir kitap.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Sara Şahinkanat
  • Resimleyen : Ayşe İnan
  • Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
  • Yayın Yılı : 2013
  • ISBN : 9789750825958

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Sevgi
Anne ve çocukları arasındaki sevgi dolu ilişki, küçük bir kız çocuğunun gözünden anlatılır.
Çocuklar, annelerinin çantasından çıkan süt ve bayat ekmekleri, hayvanlarla paylaşırlar.

Kitap Hakkında

Kitap, anneleriyle birlikte ev dışında güzel bir gün geçirmek isterken başlarına gelen aksilikleri annelerinin çantası sayesinde atlatan iki kardeşin öyküsünü anlatıyor.  

Biri erkek diğeri kız iki kardeş, güzel bir yaz gününde, omzunda kocaman bir çanta taşıyan anneleriyle birlikte parka giderler. Parkta oyun oynarlarken kardeşlerden birinin pantolonu yırtılır, diğeri ise çamura batar. Anneleri, sanki olacakları önceden biliyormuş gibi çantasından yedek giysiler çıkarır ve üzerlerini değiştirirler. Annelerinin çantası için, “süper çanta” diye düşünmeye başlarlar.

Giysi sorunu hallolmuştur, ama bu kez de küçük kız dizini kaydırağın kenarına çarpar ve dizi kanar. Annesi hemen çantasından merhem ve yara bandı çıkarıp küçük kızın yarasına sürer. Çocuklar, “belki de çantamız bir ilk yardım uzmanı” diye düşünmeye başlarlar.

Öğlen olup da artık güneş yakmaya başladığında, anne ve çocukları dinlenmek için bir ağacın gölgesine çekilirler. Anne çantasından bu kez de güzel bir öykü kitabı çıkarır ve çocuklarına okumaya başlar. Ancak çocukların karınları acıkmış, susamışlardır. Çare yine çantadadır; içinden çıkan yiyecek ve içeceklerle hem açlıklarını hem de susuzluklarını giderirler. Bu sırada yanlarına gelen küçük bir kediye de çantadan çıkan sütü verirler. Süper çantanın gücünden minik kedi de faydalanır.

Anne ve çocukları parktan sonra deniz havası almaya karar verir ve bir motora binerler. Motorla gezerlerken çantadaki birkaç dilim bayat ekmeği ufalayıp martıları ve balıkları beslerler. Ancak dönüş yolunda motor bozulur ve denizin ortasında kalırlar. Kaptan sakin olsa da yolcular oldukça heyecanlıdır. Bu sırada çocukların annesi çantasını boşaltmaya başlar. Bir yandan da çantanın sağını solunu yırtar ve yanlarını açar. Sonunda çantasını motora yelken yapar. Çantadan bozma yelkenle, kısa sürede iskeleye ulaşmayı başarırlar. Küçük kız, her şeyi süper çanta sayesinde çözdüklerini düşünüp onu kahraman ilan edecekken, süper olanın çanta değil, aslında her şeyi akıl eden biricik annesi olduğunu anlar.

Ebeveyne Notlar

Annemin Çantası, anne ve çocuk ilişkisinin akıcı, samimi ve şiirsel bir dille anlatıldığı, çocukları farklı açılardan düşünmeye yönlendiren samimi ve eğlenceli bir kitap. Tüm annelerin kalplerinde kocaman bir sevgi, çantalarında ise mucizeler taşıdığını anlatıyor.

Bu kitabın, çocuk kitaplarında görmeye alışık olduğumuz insan ya da hayvanlardan farklı bir kahramanı var: her ihtiyaca anında karşılık veren bir çanta. Annelerinin çantası, çocukların ihtiyaç duyduğu her şeyi anında karşılıyor. Karşılaşılan tüm aksilikler, çanta sayesinde çözülüyor. Çocuklar çantanın kahramanlığı karşısında şaşırıp, onunla gurur duyuyorlar. Ancak kitabın sonunda asıl kahramanın çanta değil, onun içine ihtiyaçları olabilecek her şeyi önceden tahmin ederek yerleştiren ve sorunlara her zaman çözümler üreten anneleri olduğunu anlıyorlar.

Öykü, anneleriyle birlikte parka giden iki kardeşten, kız olanın dilinden aktarılıyor. Çizimleri yağlı boya tablolarını anımsatıyor. Basit ama merak uyandıran bir kurgusu var. Kitabın ciltli ve ciltsiz olarak iki versiyonu var.

ÇİÇEK Öneriyor       

Çocuğunuzla birlikte kitabı okurken, “Annenin çantasının içinde neler vardı? Çantada daha başka neler olabilir?” gibi sorular sorarak etkileşimi artırabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun öyküde anlatılanları ilgiyle takip etmesine ve okumayı eğlenceli bir aktivite olarak benimsemesine yardımcı olacaktır.

“Birlikte dışarıda bir gün geçirecek olsak, sen çantana neler koyardın?” Ne için bunları koyardın?” sorularını yönelterek, birlikte çanta hazırlığı yapabilirsiniz. Bir yandan da hazırlıklı olmanın ve ihtiyaçları önceden tahmin etmenin sağlayabileceği faydalar üzerine sohbet edebilirsiniz.

“Öyküde anne ve çocukları da tıpkı bizim gibi birlikte kitap okuyorlar. Sence eğleniyorlar mıdır? Biz de birlikte ağaç altında ya da piknikte kitap okuyalım mı? Birlikte başka hangi aktiviteleri yapabiliriz?” gibi sorular yönelterek, çocuğunuzla ilişkiniz üzerine sohbet edebilir, birlikte yapabileceğiniz yeni aktiviteler planlayabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun