Kitap
Annem Her Yerde

Annem Her Yerde

5 star 5 star

5 + Yaş

Kitap

Annesini kaybeden Yolanda’nın, ölümü kavrama ve yaşadığı durumla baş etme sürecini konu alan, çocuklarla kayıplar hakkında konuşmaya destek verebilecek bir kitap.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Pimm Van Hest
  • Çevirmen : Öznel Akdik İşli
  • Resimleyen : Sassafras De Bruyn
  • Sayfa Sayısı : 32
  • Yayınevi : Gergedan
  • Yayın Yılı : 2017
  • ISBN : 9786058483422

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Kayıp ve Yas
Annesi ölen Yolanda, onun nerede olduğuna dair sorusuna verilen cevaplardan yola çıkarak bir daha annesini göremeyeceğini anlar. Ancak onu yanında hissedebileceği birçok yol olduğunu öğrenerek ölümü kavramaya ve yaşadığı durumla baş etmeye çalışır.

Hakkında

Kitap, annesini kaybetmiş bir kız çocuğunun yaşadığı kaybı anlamlandırma sürecini anlatıyor.

Annesini kaybetmiş olan Yolanda derin bir üzüntü yaşar. Onu çok özlüyordur; düşlerinde annesiyle konuşsa ve elini tutsa da bu ona yeterli gelmez. Annesi hakkında konuşmak ve onun nerede olduğunu öğrenmek ister. Sormak için kardeşi Julian’ın odasına girdiğinde, kardeşinin, ayıcığını annesinin yerine koyarak onunla konuştuğunu görür. Sonra babasının yanına gider. Babası annesinin fotoğraflarını, yaptığı resmi, çay içtiği fincanı, oturduğu iskemleyi, dolapta asılı olan paltosunu gösterir; annesinin kullandığı eşyalar ve yaptığı şeylerle aslında aralarında olmaya devam ettiğini söyler. O akşam Yolanda yatağında tavşancığını kucağına alır, onu annesi yerine koyar ve sıkıca sarılır. Kokladıkça mutlu olur ve annesini yanında hisseder.

Yolanda evlerine ziyarete gelen teyzesine de sorar annesinin nerede olduğunu. Teyzesi ona annesiyle ilgili hikayeler anlatır ve onun hakkında konuştukları sürece annesini yanlarında hissedeceklerini söyler. Yolanda büyükannesinin evinde kalmaya gittiğinde büyükannesine de sorar annesinin nerede olduğunu. Büyükannesi bir fotoğraf albümü gösterir. Yolanda, annesinin çocukluk fotoğrafında aynı kendisine benzediğini görür. Büyükbabasıyla mezarlığa gittiklerinde, büyükbabası annesinin çimlerin altındaki toprakta olduğunu, baharda annesini bir çiçekte, topraktan çıkan bir kurtçukta ya da ağaçta yetişmiş bir elmada görebileceğini anlatır. Yolanda eve geldiğinde, bahçelerine annesinin önceden dikmiş olduğu güllerin açtığını görür. Güllerden birini yatağının baş ucundaki vazoya koyar ve annesini yanında hisseder. Annesinin en yakın arkadaşı Willa, aynı rüzgârı göremediğimiz gibi onu da göremeyeceklerini, ancak gözlerini kapattıkları zaman onu hissedebileceklerini söyler. Öğretmenine göre ise annesi gökyüzünde onu koruyan çok güzel bir yıldızdır.

Yolanda bir gece rüyasında annesini görür. Annesi onu öper ve yanında olduğunu söyler. Yolanda artık annesinin nerede olduğunu biliyordur; o her yerdedir.

Ebeveyne Notlar

Annem Her Yerde, çocukların ölümü anlamlandırabilmelerine ve ölümün beraberinde getirdiği zorlu duygularla baş etmelerine yardımcı olabilecek bir hikâye sunuyor.

Annesini kaybeden Yolanda, çevresindekilere annesinin nerede olduğunu sorarak yaşadığı süreci anlamlandırmaya çalışıyor. Ailesi, Yolanda’nın ölümü kavramasına ve yaşadığı zorlu duygularla başa çıkabilmesine yardımcı olabilecek bir tutum sergiliyor. Konudan kaçmak yerine, Yolanda’nın sorularına yanıtlar vererek onun yas sürecini sağlıklı bir şekilde yaşamasına yardım ediyorlar. Aldığı cevaplarla artık annesini fiziksel olarak göremeyeceğini öğrense de onu yanında hissedebileceği birçok yolun olduğunu fark ediyor.

Kitap, önerilen yaş grubunda çocuklarla ölüm hakkında konuşmak için destek sunabilir.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza “Birini göremesek de onun sevgisini yanında hissetmemiz mümkün mü?” “Sen birini özlediğinde ne yapıyorsun?“ gibi sorular sorarak onun neler hissettiğini anlamaya çalışabilirsiniz. Ardından özlediğiniz birini ve onunla olan anıları hayal ederek birlikte resmini çizebilirsiniz.

Kitabı okuduktan sonra çocuğunuza Yolanda’nın yaşadığı süreçle ilgili neler düşündüğünü sorabilirsiniz. Onu dinleyin ve ölümle ilgili merak ettiği şeyler olursa yaşına uygun, kısa, net ve doğru şekilde cevaplayın. 3-4 yaşlarındaki çocuklar ölümü uzun bir ayrılık ya da geri dönüşü olan uzun bir yolculuk olarak düşünürler. 5-6 yaşlarında ölüm uzun bir uyku ile eş anlama gelir. Ölümle hastalık ve yaşlılık arasında bir ilişki olduğunu düşünürler. Çocuklar ancak 8-10 yaşlarında ölümün yaşamın geri dönülemez bir sonu olduğu gerçeğini benimserler. Yaşına bağlı olarak her çocuk ölümü farklı algılasa da onunla başa çıkmayı öğrenebilirler. 

Ölüm konusu üzerine konuşurken nelere dikkat etmeniz gerektiğini linkteki yazımızdan okuyabilirsiniz.

https://www.cocukicinicerik.com/makaleler/genel-1/cocuklara-olum-nasil-anlatilmali-

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun