Süpürgede Yer Var Mı?

5 star 5 star

4 Yaş

Filmler

Sevimli ve iyi kalpli bir cadının büyülü ve sıcacık hikayesini anlatan bir film

Künye

  • Tür : Fantastik Animasyon
  • Yönetmen : Jan Lachauer, Max Lang
  • Oyuncular : Gillian Anderson, Rob Brydon, Martin Clunes
  • Süre : 26 Dakika
  • Vizyon Tarihi : 2012
  • Platform : Prime Video

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Paylaşma
Cadı ve kedisinin karşısına çıkan hayvanlar, süpürgede onlarla birlikte gezmek isterler. Kedi buna hiç sıcak bakmasa da, cadının merhametli yaklaşımı nedeniyle süpürgeyi paylaşmaya başlarlar.
Cadı karakteri, yardıma ihtiyacı olan her hayvana yardım etmesi ve hayvanların süpürgede bir arada kalabilmeleri için çabalaması ile pozitif rol model olabilecek bir karakterdir.
Başta birbirlerini kabul edemeyen hayvanlar, cadıyı ejderhadan kurtarmaları gerektiğinde birbirlerinin üstüne çıkıp çamura bulanarak büyük bir canavar taklidi yaparlar ve hep birlikte ejderhayı korkutup cadıyı kurtarırlar.
Süpürgede olmak isteyen hayvanlar yalnızdır, cadı onları süpürgeye kabul eder. Yapraklarını yemeye çalışan böceklere de birer yaprak ikram eder.
Kuş ve kurbağa farklı özelliklerinden dolayı arkadaşları tarafından dışlanmaktadırlar. Cadı ise anlayışlı ve yardım sever yaklaşımıyla örnek bir tutum sergiler.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Cadıyı yemek isteyen ejderha onu bir süre kovalar ve ağzından ateşler çıkarır.

Film Hakkında

Birlikte uyum içinde yaşayan cadı ve kedisi, süpürgeleriyle sürekli gezerler. Bir taraftan da, süpürgeden sürekli bir şeyler düşürdükleri için bunları aramak amacıyla aşağı inmeleri gerekir. Aşağı indiklerinde karşılarına önce bir köpek, sonra ise bir kuş ve bir kurbağa çıkar. Karşılaştıkları her hayvan kendilerince sebeplerle cadı ve kedisine süpürgede kendileri için yer olup olmadığını sorar. Kedi hem cadıyı hem de süpürgeyi paylaşmak istemese de, merhametli cadı hepsini kabul eder. Birlikte gezdikçe bir aile olurlar ve kedi de paylaşmayı ve birlik olmanın iyi yanlarını öğrenir.

Ebeveyne Notlar

Filmde anlatıcı hikayeyi anlatmakta, karakterler ise nadiren konuşmaktadır. Film bu yönüyle izleyiciye sesli hikaye dinliyormuş hissi vermektedir. Filmin süresinin kısa olması ve sahnelerin yavaş akması, okul öncesi çağdaki izleyiciler için uygun niteliklerdir.

Filmin sonunda ejderhanın cadıyı avlamak için kovaladığı ve ateş püskürttüğü sahneler vardır. Bu sahneler önerdiğimiz yaşın altındaki bazı küçük çocuklar için korkutucu olabilir. Fakat, cadının sonunda diğer hayvanların yardımıyla kurtuluyor olması ve sahnelerde çizgi film efektlerinin ve seslerinin kullanılması bu etkiyi zayıflatmaktadır.

Her cadı karakteri gibi filmdeki cadının da ara sıra ufak büyüler yaptığı bir değneği, iksirler için bir kazanı ve uçan bir süpürgesi vardır. Fakat alışılmışın aksine iyi kalpli ve önüne çıkan herkese yardımcı olmaya çalışan bir karakterdir. Bu yönüyle paylaşmakta zorlanan kedisine de pozitif bir rol model olmaktadır.

Film, çok kısa olmasına karşın, içinizi ısıtacak birçok mesaj barındırmaktadır. Hayvanların tepkileri ilgi çekici, tanıdık ve eğlencelidir. Paylaşmayı, birlik olmayı işleyen güzel bir hikayeye sahiptir. Özellikle kardeş kıskançlığı veya paylaşma noktasında güçlükler yaşayan çocuklar için kendilerini kötü hissetmeden güzel mesajlar alabilecekleri bir filmdir. Filmin yirmi altı dakikalık süresi, küçük yaştaki çocukların ekran süresi ile uyumludur.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla paylaşmanın hem güzel hem de zor tarafları üzerine konuşabilirsiniz. Paylaşmanın iyi yanlarından bahsedip, bazen de filmdeki kedi gibi her şeyin kendimize ait olmasını istememizin normal olduğunu anlatabilirsiniz. Filmi, paylaşmakta güçlük çektiği şeyleri ve bunların nedenlerini dile getirebilmesi için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. “Acaba kedi neden en başta diğer hayvanların süpürgeye gelmesini istememiş olabilir? Süpürgede ona ayrılan yerin küçülmesi kedi için gerçekten de zor olmuştur?” gibi yargı içermeyen sorular ve bu konudaki fikirlerini açıkça dile getirmesine cesaret veren bir yaklaşım göstererek bu konularda duygularını dile getirmesine destek olabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun