Kirpi Sonic: Sonic The Hedgehog

4 star 4 star

7 Yaş

Filmler

Arkadaşlık ve yardımlaşmanın güzelliğine vurgu yapan, aksiyonu bol bir animasyon.

Künye

  • Tür : Aksiyon, Macera, Komedi
  • Yönetmen : Jeff Fowler
  • Oyuncular : Ben Schwartz, James Marsden, Jim Carrey
  • Süre : 94 Dakika
  • Vizyon Tarihi : 2020
  • Platform : Beinconnect
  • Dil : İngilizce
  • Türkçe Dil Seçeneği : Var

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Arkadaşlık
Kendi gezegeni Mobius’ta hiç arkadaşı olmayan ve bir arkadaşının olmasını çok isteyen Kirpi Sonic, Mantar gezegenindeki kasabanın şerifi Tom ile kısa sürede güzel bir dostluk kurar.
Kirpi Sonic ve Tom, kötü kalpli bilim insanı Dr. Robotnik’in saldırılarına karşı birlikte mücadele ederler.
Kirpi Sonic yardımsever, neşeli ve eğlenceli bir karakterdir. Dünyaya ve insanlara beslediği sevgi ve saygısıyla çocukların sempatisini kazanarak onlara iyi bir rol model olabilir. Kasabanın şerifi Tom da işinde başarılı, güzel bir ailesi olan, insanlara ve hayvanlara yardım eden iyi kalpli bir karakterdir.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Bir barda itmenin olduğu bir kavga ve film boyunca drone saldırıları ile tehlikeli patlama sahneleri yaşanır.
Aksiyon sahneleri hassas olan ve önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için korkutucu olabilir.
Bazı karakterler “hıyar”, “pislik”, “ucube”, “osuruk” gibi argo kelimeler sarf ediyor. Özellikle Dr. Robotnik herkesi aşağılayan ifadeler kullanıyor.
Bir barda alkol içen insanlar görünüyor.

Film Hakkında

Sonic, Japonya merkezli video oyun şirketi Sega’nın popüler oyunlarından biridir. Aynı isimli video oyunundan sinemaya uyarlanan Kirpi Sonic: Sonic the Hedgehog, vizyona girdiği anda en yüksek açılış yapan video oyun uyarlaması oldu.

Kirpi Sonic, Mobius gezegeninde yaşayan yardımsever, neşeli ve eğlenceli bir karakterdir. Ekidne kabilesi, çok hızlı hareket eden bu kirpinin özel güçlerini ele geçirmeye çalışır. Kirpi Sonic kaçarken akıl hocası Longclaw’ın yardımıyla dünyaya gelir. On yıl Green Hill’de saklanarak yaşar. Gizlice kasabadaki insanları izler. Özellikle çocukların oyunlarını seyrederken ne kadar yalnız olduğunu fark eder ve bir arkadaş hayali kurar.

Bir gün çok sıkıldığı bir anda yaptığı bir hareket kasabada elektrik kesintisine sebep olur. Bu olayın ardından bir hükümet ajanı olan Dr. Robotnik ve ekibi Sonic’in peşine düşer. Onun özel güçlerinin olduğunu fark edince de tıpkı Ekidne kabilesi gibi o da Sonic’in özel güçlerini ele geçirmek ister. Sonic dünyada artık güvende olmadığını düşünür. Longclaw’ın, tehlikede olursa Mantar gezegenine gidebilmesi için verdiği, sihirli portallar açan yüzükleri kullanma kararı alır. Böylelikle yolu kasabanın şerifi olan Tom Wachowski ile kesişir. Wachowski Kirpi Sonic’in tehlikede olduğunu anlar ve ona yardım eder. Aralarında güzel bir arkadaşlık başlar ve kötü bilim insanı Dr. Robotnik’in dünyaya hükmetme planlarına birlikte engel olmaya çalışırlar.

Ebeveyne Notlar

Filmin genelinde arkadaşlık, yardımlaşma ve iş birliği gibi konularda pozitif mesajlar veriliyor. Kirpi Sonic ve Tom’un, kötü karakter Dr. Robotnik’e karşı birlikte mücadele etmeleri, yardımlaşma ve iş birliğinin gücünü göstermesi açısından önemli. Özel güçlere sahip olan ancak bunları insanlara zarar vermemek için kullanmayan Kirpi Sonic, hayvanlara karşı gösterdiği şefkat, dünyaya ve insanlara beslediği sevgi ve saygıyla çocukların sempatisini kazanarak onlar için iyi bir rol model olabilir. Kasabanın Şerifi Tom da işinde başarılı, güzel bir ailesi olan, insanlara ve hayvanlara yardım eden bir karakterdir.  

Filmdeki karakterlerin tasarımı, müzikler, görsel ve işitsel efektler, film boyunca Dr. Robotnik’in kullandığı teknolojik makineler çocukların ilgisini çekecek şekilde tasarlanmış. Özellikle Dr. Robotnik’in özel güçlerini almak için Kirpi Sonic’e saldırdığı sahnelerde yüksek teknolojili silahlı dronelar gösteriliyor, hatta bu sahnelerden birinde Kirpi Sonic yaralanıyor ve öldüğü sanılıyor. Şiddet içeren bu sahnelerin yoğunluğu hassas olan ve önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için ürkütücü olabilir.

Bazı karakterler “hıyar”, “pislik”, “ucube”, “osuruk” gibi argo ifadeler kullanıyor. Özellikle Dr. Robotnik herkesi aşağılıyor ve becerisizlikle suçluyor. Bir sahnede Tom ve Sonic bir bara gidiyorlar. Tom ve bardaki insanlar bira içiyor.  Bu sahneler çocuklar için kötü örnek oluşturabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Filmi ailece izleyebilir, sonrasında film üzerine sohbet edebilirsiniz. Bu sohbet sırasında çocuğunuza “Kirpi Sonic’in neden hiç arkadaşı yoktu?” diye sorabilir, çocuğunuzla yalnızlık hakkında konuşabilirsiniz. “Kendini hiç yalnız hissettin mi?”, “Sen hiç kimseyi dışladın mı?”, “İnsanın bir arkadaşının olması sence neden önemli?” gibi sorular sorabilirsiniz. Çocuğunuza arkadaşlığın anlamını, yardımlaşmanın önemini ve faydalarını anlatabilirsiniz. 

“Dr. Robotnik teknolojik makinelerini iyilik için kullansaydı neler yapabilirdi?” sorusunun üzerine düşünebilir ve onun neden bu kadar saldırgan davrandığı üzerine fikir alışverişi yapabilirsiniz. Dr. Robotnik’in çocukken zorbalığa uğradığını söylediği sahneyi hatırlatıp, çocuğunuzla “zorbalık” kavramı hakkında konuşabilir, onu zorbalığa maruz kaldığında ne yapması gerektiğiyle ilgili bilgilendirebilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun