Crood’lar 2: Yeni Bir Çağ

4 star 4 star

7 Yaş

Filmler

Tarih öncesinde yaşayan, gelişmişlik düzeyleri birbirinden çok farklı iki ailenin yaşadığı çatışmaları anlatan eğlenceli bir animasyon.

Künye

  • Tür : Macera/Komedi
  • Yönetmen : Joel Crawford
  • Seslendirenler : Catherine Keener, Emma Stone, Nicolas Cage, Ryan Reynolds
  • Süre : 95 Dakika
  • Vizyon Tarihi : 2021
  • Platform : Sinemalar

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Ailenin Önemi
Filmdeki iki aile yaşam tarzı farklılıklarından dolayı birbiriyle anlaşmakta zorlansalar da aile içindeki üyeler birbirini sever, değer verir ve korumaya çalışırlar.
İki aile başlarda sürekli çatışsalar da zamanla birbirlerine saygı duymayı öğrenirler ve kendilerini farklılıklara açarlar.
İki aile, maymunlar tarafından alıkonan babalarını ve Guy’u kurtarmak için birlikte mücadele etmek zorunda kalır ve iş birliği yaptıklarında daha güçlü olduklarını fark ederler.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Filmin başında Crood ailesindeki iki kardeş birbiriyle kavga eder. İki ailenin babaları arasındaki çekişme, diğer üyelerin de birbirlerine zarar vermelerine neden olur. Bu çekişmeden hayvanlar da zarar görür.

Film Hakkında

Film, 2013 yılında yayınlanan Crood’lar animasyonun devamı niteliğindedir. Crood’lar, tarih öncesi çağlarda yaşayan ve dünyadaki ilk insanlar olduklarını sanan bir ailedir. Aile, zorlu doğa koşullarında hayatta kalma mücadelesi veren sevimli üyelerden oluşmaktadır.

Serinin ilk filminde Crood’lar, içinde yaşadıkları mağarada deprem olunca orayı terk etmek zorunda kalmış ve yeni bir yaşam alanı bulmaya çalışmışlardı. Crood’lar 2:Yeni Bir Çağ’da ise kendilerine daha güzel bir yaşam alanı arayan Crood’lar, her şeyi içeren tenha bir bolluk cennetine rastlarlar. Ancak, bu yemyeşil cennete, kendilerini “üstünsoy” kabul eden Betterman ailesi onlardan daha önce yerleşmiştir. Bu iki aile, yaşam tarzlarındaki gelişmişlik farklılığından dolayı birbirlerine uyum sağlamakta zorlanırlar ve aralarında bir düşmanlık başlar. Zamanla gerilim yükselir, ancak her iki aile de geleceklerini tehdit eden yeni bir durumla karşılaşır. Bu durumla baş etmeleri için, aralarındaki problemi çözmeleri ve birlikte hareket etmeleri gerekir.

Ebeveyne Notlar

Filmde ailenin önemi, farklılıklara saygı ve birlik olmanın getirdiği güç gibi konular, etkileyici ve keyifli bir hikâyeyle sunulmuş.

Betterman ve Crood aileleri, yaşamlarını tehdit eden canavardan kurtulmak için birlikte bir yolculuğa çıkmak zorunda kalırlar. Yolculuk boyunca birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı bulurlar ve aralarındaki çatışmalı iletişimin kendilerine zarar verdiğini fark eder, problemlerin ana kaynağını çözer ve birbirlerini anlarlar. Medeniyet anlamında sahip oldukları farklılıkların birbirlerine uyum sağlamalarına engel olmadığını fark eder ve birbirlerini oldukları gibi kabul ederler.

İki aile film boyunca anlaşamasa da kendi aile üyeleriyle güçlü bir iletişim kurarlar ve birbirlerine her koşulda destek verirler. Alacakları kararlarda birbirlerinin görüşlerini dinler ve kararları ortak alırlar. Kadın ve erkek karakterlerin aile içindeki rolleri dengelidir. Bu önemli detaylar, çocuklara iyi bir aile modeli sunuyor.  

Crood ailesinin vahşi, kaba ve şiddete eğilimli karakterlerden oluşması ve her sorununu kavgayla ve çekişmeyle çözmeye çalışması küçük yaş grubu çocuklar için olumsuz örnek teşkil edebilir. Yoğunluğu az olsa da birkaç sahnede “salak” gibi argo ifadeler kullanılıyor. Ayrıca, aile üyelerinin maymunlar tarafından esir alınması ve büyük canavar olarak gösterilen maymunun onları yemeye çalışması hassas ya da önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için rahatsız edici olabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, filmin geçtiği tarih öncesi dönemin özellikleri ve yaşam koşulları hakkında bilgi verebilirsiniz. Bu sayede, Crood’ların vahşi olarak nitelendirilebilecek davranışlarının aslında o dönem için normal olduğunu anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Zorlu koşullarda birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı bulan iki ailenin birbirlerine uyum sağlamayı başarmalarını örnek vererek, çocuğunuza çevresinde kendisinden farklı gördüğü ve anlamakta zorlandığı bir arkadaşı olup olmadığını sorabilirsiniz. Bu farklılıkların neler olduğunu konuşabilir ve bunların aslında her birinin insan hayatına yeni bilgiler ve zenginlikler kattığını anlatabilirsiniz.

Film boyunca Crood’ların ve Betterman’ların kendi aile üyeleri için mücadele etmelerinin altındaki tek motivasyonun aile sevgisi olduğunu vurgulayarak bunun kendi aileniz için de çok kıymetli olduğunu söyleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun