Wonder Boy: The Dragon’s Trap

4 star 4 star

10 Yaş

Dijital Oyunlar

Karakterlerin özellikleri doğru stratejilerle kullanıldığında hedefe gidilebilen, aksiyon dolu bir macera oyunu.

Künye

 • Platform : PC, PS4, Xbox One, Switch, Android, iOS
 • Tür : Platform
 • Fiyat : 31,00 TL (Steam)
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Çıkış Tarihi : 2017
 • Dağıtıcı : Dotemu
 • Geliştirici : Lizardcube
 • PEGI Değerlendirmesi : 3
 • Geliştirici Firma Web Adresi : www.thedragonstrap.com

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Düşünme ve Yorumlama
Oyunun kahramanı, oyun boyunca beş farklı hayvan biçimine bürünebiliyor. Örneğin, Şahin Adam olursa uçabiliyor, Pirana Adam olursa yüzebiliyor. Bu yeteneklere bağlı olarak, oyundaki haritanın hangi köşesine hangi hayvan ile gidebileceğini düşünüp karar vermesi gerekiyor.
Oyundaki her hayvan istediği şekilde hareket edemiyor. Örneğin, sadece Pirana Adam yüzebiliyor, Şahin Adam ise suya girdiğinde yaralanıyor. Öte yandan Pirana Adam lavla kaplı bölgelerde daha çok yara alıyor. Dolayısıyla doğru hayvanı doğru yaşam alanında kullanmak önemli.
Negatif Temalar
 • Şiddet
Oyun boyunca yılanlar, yengeçler, iskelet savaşçıları, Ninjalar gibi çeşitli düşmanlarla savaşmak gerekiyor. Ancak bunların hepsi çizgi filmlerdeki şekilde grafiksel şiddet niteliğinde.

Oyun Hakkında

Wonder Boy, 1989'da çıkan Sega Master System oyunu olan Wonder Boy III: The Dragon's Trap'in yenilenmiş versiyonudur. Oyunun bu versiyonu, diğerinin grafiklerinin ve seslerinin modern sistemlere uyarlanmış hâli. Oyunu oynayanlar dilerlerse oyunun herhangi bir yerinde eski grafiklere ve müziklere geçiş yapabiliyorlar. Dolayısıyla orijinal oyunu 90’larda oynamış olan ebeveynler de oyundan keyif alabilir, nostaljik anlar yaşayabilirler.

Oyunun ana karakteri Wonder Boy, kötü ejderhayla savaşmak için canavarlar diyarında yolculuk eden genç bir şövalyedir. Oyun, şövalyenin kötü ejderhayı durdurmak için büyük bir kaleye girmesiyle başlıyor. Sonunda kötü ejderhayı yendiğindeyse tatsız bir sürpriz karşılaşıyor: Ejderha son nefesinde onu lanetleyip bir kertenkeleye dönüştürüyor. Böylece şövalye eski haline dönebilmek için diğer ejderhaları tek tek bulmak ve hepsini yenerek sihirli Semender Haçı’na ulaşmak zorunda kalıyor.

Oyun farklı coğrafi özelliklere sahip olan birkaç bölümden oluşuyor. Şövalye, ilk başta her yere gidemiyor. Diğer ejderhaları yenip başka hayvanların biçimine girebilmeye başladıkça öteki bölgelere de erişebilmeye başlıyor. Başlangıçta tek seferde sadece bir hayvanın biçimine girebilirken oyunun belirli bir noktasından sonra dilediği anda dilediği biçime girme yeteneği kazanıyor.

Oyuncu, baş karakterin cinsiyetini seçebiliyor. Oyunda insan dışında beş farklı hayvana dönüşmek mümkün. Kertenkele Adam ağzından ateş püskürtüp ateşlerden geçebiliyor, Pirana Adam sualtında yüzebiliyor, Şahin Adam kanatlarının yardımıyla yükseklere uçabiliyor, Fare Adam duvarlarda yürüyüp küçük yerlerden geçebiliyor, Aslan Adam ise büyük kuvveti sayesinde diğerlerinin kıramadığı taş duvarları yok edebiliyor. Doğru hayvanı doğru yaşam alanında kullanmak için iyi bir strateji kurmak gerekiyor.

Ebeveyne Notlar

Oyunun yeni versiyonu eskisine göre çok daha renkli ve ilgi çekici. Bu durum, oyunda eski versiyona geçiş yapıldığında daha çok göze çarpıyor. Kullanılan müzik ve ses efektleri de son derece başarılı.

Wonder Boy, aksiyonu ve macerası bol bir oyun. Oyunun kahramanı olan şövalye, yolculuğu sırasında yarasalar, yengeçler, iskelet savaşçıları ve Ninjalarla savaşıyor. Bunun için de kılıç kullanıyor. Buna rağmen savaş sahnelerinde kan ya da yoğun bir şiddet gösterimi yok.

Oyun, ana karakterin girdiği hayvan biçimine bağlı olarak, oyunu oynayan kişiyi doğru hamleler yapması için sürekli düşünmeye sevk ediyor. Doğru yerde doğru hayvan biçimine girip, doğru güçleri kullanmak gerekiyor. Oyunun başlangıcında sadece belirli yerlere gidebilen ana karakter, yeni yetenekler kazandıkça gidebileceği yerlerin sayısı da artıyor. Hangi yeteneği nerede kullanması gerektiğini çözmekse yine oyunu oynayan kişiye kalıyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunu oynamadan önce çocuğunuzla ekran süresi hakkında konuşabilir, birlikte oyuna ayırabileceği süreyi belirleyebilirsiniz.

Çocuğunuza oyunun nostaljik grafiklerini göstererek, eski oyunun şimdikinden farklarını örnekler vererek anlatabilirsiniz.

Oyundaki şövalyenin istediği hayvanın özelliklerini alabilmesinden yola çıkarak, “Sen hangi özel güçlerin olsun istersin?”, “Bu özel güçle ne yapmak istersin?”, “Sence özel güçlerin olması her zaman avantaj mıdır?” gibi sorularla hayal gücünü kullanmaya yönlendirebilirsiniz.

Çocuğunuza oyundaki karakterlerden yola çıkarak her canlının kendine özgü güçlü ve zayıf niteliklerinin bulunduğunu, yaşam ortamlarının da buna göre şekillendiğini anlatabilirsiniz. Günlük yaşamda sahip olduğu güçlü yönleri doğru yerde doğru şekilde kullanmasının ona da başarı getirebileceğine dikkat çekebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun