TheoTown

4 star 4 star

10 Yaş

Dijital Oyunlar

Eğitici ve eğlendirici bir şehir kurma simülasyonu

Künye

  • Tür : Strateji
  • Platform : PC, Android, iOS
  • Oyun İçi Satın Alma : Yok
  • Türkçe Dil Seçeneği : Var
  • Çıkış Tarihi : 5 Haziran 2019
  • Geliştirici : blueflower
  • Web Sitesi : https://hi.theotown.com

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Çevrecilik
Oyun sürekli yeşil alanların önemini vurguluyor ve halkınızın mutluluğu için sizi park, bahçe ve spor sahaları yapmaya sevk ediyor. Hava ve su kirliliğini önlemek, temiz enerji kullanmak, çöplerin geri dönüşümünü sağlamak gibi konular da yine büyük önem taşıyor.
TheoTown’da başarılı olabilmek için şehir planlamanızı iyi yapmak zorundasınız. Sanayi bölgelerini yerleşim bölgelerinden uzağa kurmak, trafik sıkışıklıklarını önlemek için yol çekmek, herkese yetecek kadar okul, polis, itfaiye ve ulaşım hizmeti olduğunu sağlamak yapmanız gerekenlerden sadece birkaçı.

Oyun Hakkında

TheoTown, kendi şehirlerimizi kurup idare ettiğimiz bir simülasyon oyunu. İlk başta bomboş bir araziden veya birkaç küçük evden oluşan haritalarımızı yollar yaparak, binalar dikerek, alışveriş merkezleri ve sanayi siteleri inşa ederek sürekli geliştiriyoruz. Aşama kaydettikçe şehrimize daha çok insan taşınmaya başlıyor. Daha fazla insan daha fazla ihtiyaç anlamına geliyor. Böylece otobüs hatları, taksi durakları, enerji santralleri, eğitim sistemi, emniyet güçleri ve hastaneler, parklar ve bahçeler gibi iyi bir şehrin olmazsa olmaz özelliklerini de tek tek geliştirmemiz gerekiyor.

Ebeveyne Notlar

Oyunun bilgisayarlar ve cep telefonları için olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Cep telefonları için olan versiyonunu indirmek ücretsiz. Ancak oyunun içindeki bazı özelliklere ulaşabilmek için para ödemek gerekiyor. Binaların yapımının tamamlanması için belirli bir sürenin geçmesini beklemek zorunda kalıyoruz. Beklemek istemediğimiz takdirde de parayla elmas alıp bu yapıları hemen açabiliyoruz. Mobil versiyonda dokunmatik ekranla oynamanın daha zor olduğunu da belirtmek isteriz. Ek olarak cep telefonları için yayınlanan versiyonda çevrimiçi reklam gösterimi de bulunuyor. Bilgisayarlar için yayınlanan versiyondaysa sadece tek sefer satın alma ücreti ödüyoruz. Oyunun içindeki bütün özellikler, bütün binalar en baştan açık oluyor ve hiçbir ekstra ücret ödemek zorunda kalmıyoruz. Aynı şekilde bu versiyonda, binaların inşasının tamamlanması için bekleme zorunluluğu da yok. Klavye ve fare desteği sayesinde oyunu bilgisayarda oynamak çok daha kolay ve rahat. Ayarlanabilir zorluk seviyesi sayesinde oyunun sizi ne kadar zorlayacağını da seçebiliyorsunuz.

TheoTown özünde tek kişilik bir oyun olsa da, çevrimiçi haritalara girip diğer oyuncuların inşa ettiği şehirleri ziyaret etmek, onlara yorum bırakmak ve oyun içi küçük hediyeler vermek de mümkün. Etkileşim olasılığı çok fazla olmasa da diğer insanlarla konuşmanın bir şekilde mümkün olduğunun ebeveynler tarafından bilinmesinde fayda var. İlk başta karmaşık görünse de TheoTown öğrenmesi ve ustalaşması kolay bir oyun. İlk bölüm, bir eğitim görevi tadında geçiyor ve oyunculara genel mekanikler ayrıntılı olarak anlatılıyor. Türkçe dil desteği bulunduğu için yabancı dili olmayanlar da oyunda çabucak ustalaşabilir.

Oyun sizi iyi bir şehir planlamasının nasıl olması gerektiği konusunda sürekli olarak düşünmeye sevk ediyor. Her tarafa gözü kapalı bina dikerseniz başarısız olmak kaçınılmaz. Onun yerine yerleşim yerlerini ve sanayi bölgelerini birbirlerinden uzak tutmalısınız ki hava kirliliği olmasın. Bölgeler arasında yol, otobüs, tren, taksi gibi ulaşım hizmetleri sağlamalısınız. Her binaya su ve elektrik ulaştırmalısınız. Yeterince polisiniz, hastaneniz, okulunuz, üniversiteniz olduğundan emin olmalısınız. Oyunda ibadet yerleri de bulunuyor. Çoğu yapımın aksine sadece kilise değil, cami de inşa edilmesine izin vermesi güzel bir ayrıntı.

Çevrecilik, oyunda önemli bir yer kaplıyor. Vatandaşlarınızın mutlu olması ve nüfusun hızla artması için yeşil alanları korumak, hava ve su kirliliğini önlemek, mümkün olduğunca park, bahçe ve spor alanı inşa etmek gerekiyor. Şehir planlaması yaparken kentinizin güzel görünmesini sağlamak sizin elinizde. Sadece bir sürü binadan oluşan beton yığınları da inşa edebilirsiniz, yaratıcılığınızı kullanarak harika görünen, doğa ile insanın iç içe yaşadığı yerler de.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyundaki çevrecilik faktöründen yola çıkarak çocuğunuza ağaç dikmenin önemini ve soluduğumuz oksijeni onlara borçlu olduğumuzu anlatabilirsiniz.

Hava ve su kirliliğinin oyundaki insanları ve şehri ne kadar kötü etkilediğine, bunları engellemek için kullanılan temiz enerji teknolojilerine dikkat çekebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun