Subway Surfers

4 star 4 star

9 Yaş

Dijital Oyunlar

Karar verme ve dikkat becerilerinin gelişimini destekleyen, ancak oyunda ilerleyebilmek için reklam izlemeye yönlendiren ve satın almalar içeren bir macera oyunu.

Künye

 • Tür : Macera, Yarış
 • Çıkış Tarihi : 2012
 • Dil : İngilizce
 • Türkçe Dil Seçeneği : Var
 • Ücreti : Ücretsiz
 • Oyun İçi Satın Alma : Var
 • Platform : IOS, macOS, Android, Pc
 • Geliştirici : Kiloo, Sybo Games
 • Geliştirici Firma Web Adresi : https://sybogames.com
 • Dağıtıcı : Kiloo Games
 • PEGI Değerlendirmesi : 3

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Karar Verme
Kullanıcının oyun boyunca karşısına çıkan engelleri aşması ve altınları toplayabilmesi için bazen sağa bazen sola gitmesi, bazen zıplaması bazen de eğilmesi gerekiyor. Bütün bunları yapabilmek için hızlı düşünmek ve yapılacak hamleye çabuk karar vermek önemli.
Kullanıcının oyun boyunca karşısına çıkan engelleri aşması ve altınları toplayabilmesi için doğru zamanda doğru hamleyi yapması gerekiyor. Bunun için de odaklanmak ve dikkatle takip etmek büyük önem taşıyor.
Negatif Temalar
 • Şiddet
Oyunun kahramanı, bir tren garında karşısına çıkan engellerden ve kendisine doğru gelen trenlerden kaçmaya çalışırken, doğru zamanda doğru hamleleri yapamazsa, trenlere veya engellere çarpıp yere düşüyor. Ancak bu sahneler, kan gösterimi içermiyor.
Oyunda grafitinin izinsiz yapılması, çocuklar için olumsuz örnek teşkil edebilir.
Oyuncunun puanını arttırması, oyun içi ödülleri alabilmesi, daha fazla altın toplayabilmesi ve oyunda işine yarayacak ek takviyeler alabilmesi için kendisine sunulan reklamları izlemesi gerekiyor.
Riskli İçerikler
 • Oyun İçi Satın Alma
Oyunda daha fazla puan elde edebilmek için, çeşitli paketler satın alınabiliyor.

Oyun Hakkında

Subway Surfers, tren garlarında grafiti yapan bir gencin, orada görev yapan bekçi ve köpeğinden kaçma çabası üzerine kurulmuş bir macera oyunudur.

Oyunun kahramanı olan genç, oyun boyunca bekçi ve köpeğinden kaçıyor. Bu sırada bir yandan karşısına çıkan engelleri aşması, diğer yandan da etrafındaki altınları toplayarak güç kazanması gerekiyor. Bunun için bazen tren raylarında koşuyor, bazen kaykay kullanarak hız yapıyor, bazen de karşısına çıkan engellerin üstünden atlıyor. Engelleri aşabilir ve yeteri kadar altın toplayabilirlerse, hem bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazanıyor hem de gücünü arttıracak bazı ek takviye özellikler edinebiliyor. Engelleri aşamadığında ise, bekçi ve köpeği tarafından yakalanıyor. Bu durumda oyun başa dönüyor ve genç kaldığı yerden bekçi ve köpeğinden kaçmaya devam ediyor. Oyun temel olarak bu döngüde ilerliyor ve oyun severlere birbiri ardına devam eden heyecanlı bir macera sunuyor.

Oyunda “Günlük Mücadeleler” ve “Haftalık Av” isimli iki farklı görev bulunuyor. Çeşitli harfleri ve maddeleri toplayarak günlük görevler tamamlanabiliyor. 5 gün boyunca günlük görevler üst üste tamamlandığında 5. günün sonunda, kullanıcıya “Süper Gizemli Kutu” adında bir kutu hediye ediliyor. Oyuncu bu kutu sayesinde yeni kostümler ve sanal altınlar elde edebiliyor. Oyunda ayrıca “1 oyunda 500 altın topla” ve “1 oyunda 20 defa zıpla” gibi görevler de bulunuyor.

Ebeveyne Notlar

Subway Surfers, sunduğu sınırsız macera deneyimi ve rengarenk grafikleri ile dikkat çekiyor, ancak oyunda ilerleyebilmek için bolca reklama yönlendiriyor ve oyun içi satın alma içeriyor. 

Oyun mobil cihazlara indirildikten sonra oynanabilmek için önce yaş bilgisinin girilmesi gerekiyor. Sonrasında, ekranda, kullanıcıların bazı verilerinin toplandığına ve kullanıldığına dair bir uyarı metni çıkıyor.  Bu uyarıyla, kullanıcıların oyundaki ilerleme durumuna ve oyunu oynama şekline dair bazı analitik verilerin toplandığı bilgisi veriliyor.

Oyunda toplanan sanal altınlarla, farklı kaykay modelleri satın alınabiliyor ve farklı oyun karakterlerinin kilidi açılarak, bu karakterlerin güçleri geliştirilebiliyor. Oyunun bir de “Çevrimiçi Kayıt” özelliği bulunuyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde isterlerse oyunda kaldıkları seviyeyi kaydederek, farklı cihazlarda aynı seviyeden başlayarak oyuna devam edebiliyorlar. Öte yandan, oyunda kazandıkları puanları Game Center ve Facebook gibi platformlarda arkadaşlarıyla da paylaşabiliyorlar. Ancak, bu özelliklerin etkisiyle oyunu oynayan çocuklar hem daha fazla puan kazanmak hem de arkadaşlarına performanslarını kanıtlamak için oyunu daha uzun süreler oynamak isteyebilirler. Bu nedenle, oyunu oynamadan önce çocuğunuzla ekran süresi hakkında konuşmanızı ve birlikte bir süre belirlemenizi öneririz.

Subway Surfers ücretsiz. Ancak reklam sistemiyle çalışan bir oyun. Kullanıcılarına oyunda daha fazla vakit geçirmeleri ve ilerleyebilmeleri için reklam izleme önerisinde bulunuyor. Rastgele çıkan reklamlarda ise, çocuklar için uygunsuz olabilecek korku ve şiddet öğelerine rastlanabiliyor. 

Oyun Türkçe dahil olmak üzere, toplamda 16 farklı dilde oynanabiliyor. 

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunda herhangi bir süre sınırlaması yok. Kullanıcı, oyunda istediği kadar vakit geçirebiliyor. Bu nedenle oyuna başlamadan önce çocuğunuzla birlikte ekran süresi hakkında konuşmanız ve birlikte bir süre belirlemeniz faydalı olacaktır. 

Yine oyunu oynamadan önce çocuğunuzla birlikte oyun içi satın alımlar hakkında konuşabilir, sizden habersiz satın alma yapmaması konusunda onu uyarabilirsiniz. 

Çocuğunuza, oyunda karşısına çıkan reklam videolarının zaman zaman onun yaşına uygun olmayabileceğini, bu sebeple korktuğu veya anlamadığı bir reklam ile karşılaşması durumunda, bunu sizinle paylaşabileceğini söyleyebilirsiniz. 

Oyunda grafitinin izinsiz yapıldığına işaret ederek, izinsiz grafiti yapmanın doğru bir davranış olmadığı hakkında konuşabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun