Röki

4 star 4 star

11 Yaş

Dijital Oyunlar

İskandinav efsanelerinden esinlenilerek geliştirilen ve ana teması aile ilişkileri olan bir bulmaca oyunu...

Künye

 • Platform : PC, Switch
 • Tür : Macera
 • Fiyat : 65,00 TL (Steam)
 • Çıkış Tarihi : 2020
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • PEGI Değerlendirmesi : 12
 • Dağıtıcı : United Label
 • Geliştirici : Polygon Treehouse
 • Geliştirici Firma Web Adresi : https://www.unitedlabelgames.com/roki/

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Ailenin Önemi
Tove, annesinin ölümünden babasını sorumlu tutuyor ve ona dargın. Ancak oyunun sonlarına doğru baba-kızın arasındaki problemler çözülüyor ve aile içinde küskünlük olmaması gerektiğine vurgu yapılıyor. Tove kardeşinin bakımıyla ilgileniyor. Kardeşi kaçırılınca, onu kurtarmak için her türlü tehlikeyi göze alıyor.
Oyunda birbirinden farklı birçok bulmaca bulunuyor. Bunların nasıl çözüleceğine dair tek ipucu, oyunun baş karakteri Tove’ün defterine aldığı resimli notlar. Neyin nasıl yapılacağını oyuncunun kendisinin bulması gerekiyor.
Lars oyunun başında kötü canavarlar tarafından başka bir boyuta kaçırılıyor. Ablası Tove ise onu kurtarmak için tüm tehlikeleri göze alarak büyük bir maceraya atılıyor.
Negatif Temalar
 • Korku
Simsiyah giysilere ve korkutucu bir yüze sahip olan kötü kraliçe, başını omuzlarının üstünde 360 derece çevirebiliyor. Bunun yanı sıra korkutucu yaratıklar ve kovalama sahneleri bulunuyor.

Oyun Hakkında

Röki, İskandinav mitolojilerinden esinlenilmiş, aile içi iletişime ve kardeş sevgisine vurgu yapan macera dolu bir bulmaca oyunudur.

Tove, erkek kardeşi Lars ve babası ile ormandaki bir kulübede yaşar. Annesi onlar küçükken vefat eder. Tove annesinin ölümünden babasını sorumlu tutar. Babası ise depresyona girerek dünyadan elini ayağını çeker. Evle ve kardeşiyle Tove ilgilenir.  

Bir gece kocaman bir yaratık kulübelerini yıkar ve Lars’ı başka bir boyuta kaçırır. Ablası Tove onu kurtarmak için kardeşinin peşine düşer. Çok geçmeden kendisini büyülü bir ormanda bulur. Burada İskandinav mitolojisinde yer alan, geçmişte etkisiz hâle getirilmiş yeryüzünün eski koruyucularını tek tek özgür bırakması gerekir.

Tove macerasını her gün kutsal günlüğüne kaydeder. Henüz keşfedilmemiş yerlerin haritasını çıkarır, mitolojinin sayfalarına dalar, ganimetler toplar.  Doğru eşyaları doğru yerde kullanarak bulmacaları çözmeye çalışır. Bulmacaları çözdükçe de haritada yeni bölgeler açılır. Oyun ilerledikçe yeni mekanikler eklenir, görselliği zenginleşir.

Ebeveyne Notlar

Röki, savaşarak değil, tarihten miras kalan bulmacaların çözülmesiyle ilerlenebilen bir oyun. Çocukların üzerinde düşünmelerine neden olacak örneklerle ailenin önemine ve iletişime vurgu yapıyor. Örneğin annesinin ölümü sebebiyle araları soğuk olan baba-kız, oyun ilerledikçe hatalarını fark ederek aile bağlarını güçlendiriyorlar. Aile içi iletişimin eksikliği sadece Tove’ün değil, oyunun sonunda kardeş oldukları öğrenilen ürkütücü yaratıkların hayatında da hissediliyor.

Röki, çocukların İskandinav mitolojisi hakkında bilgi edinmelerine ve içerdiği bulmacalarla zihin egzersizi yapmalarına fırsat tanıyor. Diğer yandan, çocukların ilgisini çekecek sevimli çizgi film grafiklerine sahip olsa da farklı korkutucu öğeler de içeriyor. Kötü yaratıkları yöneten kara kraliçenin göz bebeklerinin kaybolduğu veya başını omuzlarının üstünde 360 derece döndürdüğü, ağzından ve burnundan siyah kanların aktığı sahneler var.  Buna ek olarak dev bir örümcekle savaşılması, bir sualtı canavarından kaçılması ya da Tove’ün kâbuslarına inilmesi gereken bölümler var. Bu nedenle oyun önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için ürkütücü ve endişe verici olabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Hem Tove ile babasının hem de orman ruhlarının arasındaki sorunların iletişimsizlikten kaynaklanmasını örnek vererek, sağlıklı iletişimin ve birbirini anlamaya çalışmanın önemi üzerine konuşabilirsiniz.  

Oyundaki büyülü yaratıkların İskandinav mitolojisinde yer aldığı bilgisini paylaşarak bu konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için birlikte araştırma yapabilirisiniz. Mitolojiye ilgi duyduğunu fark ederseniz onu mitolojik hikayeler okumaya yönlendirebilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun