Ring Fit Adventure

4 star 4 star

8 Yaş

Dijital Oyunlar

Bir yandan heyecanlı sanal maceralar yaşatırken aynı zamanda fiziksel olarak spor yaptıran bol hareketli bir dijital oyun.

Künye

 • Platform : Switch
 • Tür : Spor
 • Çıkış Tarihi : 18 Ekim 2019
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Fiyat : 1.249 TL
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Dağıtıcı : Nintendo
 • Geliştirici : Nintendo
 • Geliştirici Firma Web Adresi : https://www.nintendo.com/

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Spor ve Sağlıklı Yaşam
Ring Fit Adventure, oyun severleri düzenli egzersiz yapmaya yönlendirmek için tasarlanmış bir oyun. Genel konsepti ve sunduğu egzersiz setleriyle bir yandan sanal macera yaşatırken diğer yandan da oyuncuları hareketli ve sağlıklı bir yaşama yönlendiriyor.
Oyunu oynayabilmek için bazen koşmak bazen de karın, bacak ya da kol kaslarını çalıştıracak hareketler yapmak gerekiyor. Oyun bu sayede motor becerilerin gelişimini destekliyor.
Negatif Temalar
 • Şiddet
Macera boyunca, oyuncunun karşısına arada bir dövüşülmesi gereken bir canavar çıkıyor. Çeşitli egzersiz hareketleri yaparak mücadele ediliyor, ancak temas söz konusu değil.

Oyun Hakkında

Ring Fit Adventure, oyun severleri spor yapmaya yönlendiren bir macera oyunu.

Bir fitness video oyunu olan Ring Fit Adventure, birkaç bölümden oluşuyor. Oyunun macera bölümünde; oyun boyunca ekranda beliren çeşitli egzersiz hareketlerini yaparak engelleri aşmak ve düşmanları yenmek gerekiyor. Diğer bölümler ise, müzikle beraber ritmik hareketlerin yapıldığı eğlenceli yan oyunlardan ve vücudun belirli bölümlerini çalıştıracak çeşitli egzersiz setlerinden oluşuyor. 

Oyunun macera bölümünü oynayabilmek için, oyun kutusundan çıkan pilates halkasının verilen talimatlara uygun olacak şekilde hazırlaması, bandın da tarif edildiği şekilde bacağa takılması gerekiyor. Pilates halkası ve bacak bandı, oyun boyunca yapılan hareketleri algılıyor ve oyuncunun seçtiği karaktere yön veriyor.  

Oyunda, toplamda 20 ayrı haritaya yayılmış yüzlerce bölümü geçerek Ring’in, yani pilates halkasının kaybettiği güçleri geri almak ve son derece sportif bir düşman olan ejderhayı yenmek gerekiyor. Bunlar için oyuncu bazen olduğu yerde koşuyor bazen zıplıyor bazen de pilates halkasını çekerek ya da bastırarak farklı formlara dönüştürüyor. Bölümlerin sonunda puanlar kazanılıyor. Bu puanlarla, seçilen karakteri güçlendirecek yeni kıyafetler alınabiliyor, yeni egzersiz hareketleri açılabiliyor ya da çilekli milkshake veya ballı süt gibi içeceklerle kaybedilen enerjinin geri kazanılması için değerlendirilebiliyor. 

Oyunun hemen her adımında, sağlıklı beslenme ve vücudu incitmeden spor yapmaya yönelik tavsiyeler sunuluyor. Ayrıca her bölümün sonunda kalp atış hızı, ne kadar efor sarf edildiği ve ne kadar kalori yakıldığı da öğrenilebiliyor.  Bunun yanı sıra, egzersiz setlerinin zorluk seviyesi isteğe göre düzenlenebiliyor. Bu sayede oyuncu, kendini zamanla ne kadar geliştirdiğini takip edebiliyor.  

Ebeveyne Notlar

Ring Fit Adventure, oyun oynamayı seven, ama spor yapmayı sevmeyen çocukları daha hareketli olmaya yönlendirebilecek, eğlenceli ve farklı bir dijital oyun. 

Oyun genel olarak doğada ve hoş bir atmosferde geçiyor. Oyuncu bazen ovalarda koşuyor bazen bir nehirde kano kullanıyor bazen de bir köprüden geçiyor. Oyunda pek çok macera yaşansa da herhangi bir kan gösterimi yok ve çocuklar için uygunsuz olabilecek bir şiddet içermiyor. Karakterler genel olarak sempatik. Örneğin oyuncunun düşmanlarından biri, yengeç görünümlü bir dambıl. Oyundaki korkutucu olabilecek tek karakter, Dragaux isimli canavar. Ancak grafiksel olarak kurgu bir görüntüye sahip olması, ürkütücü etkisini zayıflatıyor. 

Oyunun macera bölümünü tamamlamak toplamda 35 saat sürüyor. Ancak, oyuna başladıktan ortalama yarım saat kadar sonra, o gün için yeterince oynandığına dair bir uyarı yapılıyor. İstenildiği takdirde oyun durdurabiliyor ya da sürdürülebiliyor.  

Oyunun Türkçe dil desteği bulunmuyor. Oynayabilmek ve sunduğu faydalı bilgileri anlayabilmek için İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Japonca, Çince, Korece ve Felemenkçe dillerinden birini seçmek gerekiyor. Ayrıca, oyunu oynayabilmek için Nintendo Switch konsoluna sahip olmak gerekiyor.  

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunun sunduğu farklı dil seçeneklerinden birini biliyorsanız, çocuğunuza oyunu oynarken eşlik ederek anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece hem birlikte spor yapabilir hem de iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. 

Oyunu bir aile aktivitesine dönüştürerek hep birlikte oynayabilir, ailece spor yapma alışkanlığı edinebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun