Ratchet & Clank

5 star 5 star

8 Yaş

Dijital Oyunlar

Galaksiyi kurtarmak için mücadele edilen, çocukların da yetişkinlerin de severek oynayabileceği eğlenceli bir macera oyunu.

Künye

 • Platform : PS4
 • Tür : Macera, Aksiyon
 • Fiyat : 144 TL
 • Çıkış Tarihi : 2016
 • Dağıtıcı : Sony Interactive Entertainment
 • PEGI Değerlendirmesi : 7
 • Geliştirici : Insomniac Games
 • Geliştirici Firma Web Adresi : https://insomniac.games/
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Türkçe Dil Seçeneği : Var

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Pozitif Rol Modeller
Ana karakter galaksiyi kurtarmaya çalışıyor ve gittiği her gezegende kötülerle mücadele edip, yardıma ihtiyacı olanlara yardımcı oluyor.
Savaşırken ya da bulmacaları çözerken bir strateji oluşturmak gerekiyor.
Bazı hareketli platformların üzerinden zıplarken dikkatli ve hızlı olmak gerekiyor.
Yapılması gerekenler ve hangi tuşun nasıl kullanılacağı, görseller takip edilerek gerçekleştiriliyor.
Oyunda zaman zaman başka karakterlere yardım ediliyor.
Negatif Temalar
 • Şiddet
Oyun genel olarak düşmanları silahla öldürme ve savaşma üzerine kurulu. Ancak şiddet öğeleri grafiksel nitelikte ve kan gösterimi bulunmuyor.

Oyun Hakkında

Oyundaki amaç, galaksiyi kurtarmak ve her gezegende kötülerle mücadele edip, yardıma ihtiyacı olanlara yardımcı olmak. Eğlenceli senaryosu, çizgi film grafikleri, esprili diyalogları ve basit oynanışıyla hem çocukların hem de yetişkinlerin severek oynayabileceği bir oyun.

Ebeveyne Notlar

Oyun Ratchet adında bir karakterle başlıyor, daha sonra onun edindiği Clank adında bir robot arkadaşla maceraya iki karakter olarak devam ediliyor. Oyunda birçok gezegen ziyaret ediliyor. Her bir gezegen farklı görevler içeriyor. Oyuncunun ilerlemek için ana hikâyedeki görevlerini tamamlaması gerekiyor, ama yan görevler zorunlu değil.  

Oyunda sürekli farklı tipte uzaylı düşmanlarla savaşılıyor. Ancak şiddet, patlamalarda havai fişek benzeri efektler veya renkli ışınlar gibi grafiksel unsurlar şeklinde tasarlanmış ve kan gösterimi bulunmuyor. Oyunda, düşmanların görüntü piksellerini düşürerek yok etmek ya da düşmanların dans etmesine sebep olan disko topları atmak gibi farklı özelliklere sahip farklı silahlar bulunuyor.

Oyunda yer alan karakterlerle konuşulurken zaman zaman büyük yaştaki oyuncuların anlayabileceği espriler yapılıyor.

Hem yazı hem de seslendirme olarak Türkçe dil desteği bulunuyor.

Oyunda bir yandan düşmanlarla savaşılırken bir yandan da basit bulmacaları çözmek gerekiyor. Bunlar daha çok bir kutuyu başka bir noktaya taşımak, kapı ya da platform açmak gibi basit hazırlanmış her yaşta oyuncunun kolayca çözebileceği bulmacalar.

Yan karakterlerden oyunun genel evrenine kadar her şey eğlence ve espri amaçlı hazırlanmış. Bu da şiddet ögelerinin kurmaca olduğu duygusunu güçlendiriyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, oyunun eğlenceli senaryosu ve içindeki şiddetin de aynı şekilde eğlenceli ögelerle kurgulanmış olması konusunda ne düşündüğünü sorabilirsiniz. Oyundaki silahlar ve etkileriyle gerçek yaşamda karşılaşılabilecek silahlar ve etkileri arasında ne gibi farklar olduğu üzerine konuşabilir, gerçek silahların tehlikeli etkileriyle ilgili bilgiler verebilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun